REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Řebříček

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

… zvláštní uplatnění nachází zejména v ženském lékařství neboť tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti při menstruaci. Řebříček dále podporuje chuť k jídlu, působí močopudně …


Bylinky, koření a kořenící směsiLatinský název: Achillea millefolium L. – Řebříček obecný

Lidově: Myší chvost, žebříček, tisíclistník, myší ocásek, husí jazejček, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb …

Řebříček je vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem. Roste na mírně suchých loukách, pastvinách, při okrajích cest, na mezích, lesních pasekách, preferuje půdy sušší, dusíkaté, kamenité nebo písčité. Řebříček najdeme téměř v celé Evropě, druhotně v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Sbírá se květ nebo nať. Květní úbory se stříhají od července do září a suší se ve slabých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 °C. Nať se sbírá v době počínajícího květu, seřezávají se vrcholové části nezdřevnatělých lodyh, suší se ve svazcích zavěšených na šňůrách při teplotě opět do 35 °C.  Droga uvolňuje křeče, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, utišuje kašel, kladně působí na krevní oběh. Zvláštní uplatnění nachází zejména v ženském lékařství neboť tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti při menstruaci. Řebříček dále podporuje chuť k jídlu, působí močopudně, žlučopudně, desinfekčně, antiskleroticky, antiastmaticky, mírně snižuje krevní tlak, tlumí krvácivost, osvědčil se i při pomočování. Při zevní aplikaci ve formě výplachů nebo koupelí se osvědčil na špatně se hojící rány, kožní defekty, špatně prokrvenou pokožku, hemeroidy či na záněty ústní dutiny.

Řebříček se obvykle připravuje ve formě nálevu, který se podává 2x až 3x denně po 150 ml (asi z 5 g drogy). Pro zevní použití se připravuje přibližně ve dvounásobné koncentraci.

Žvýkání listů mírní bolesti zubů.

Čaj na rakovinu plic:

  • 1 díl řebříčku
  • 1 díl puškvorce

Jednu čajovou lžičku směsi spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme. Pijeme 2-3x denně pomalu po doušcích.

 

Pozor: Řebříček užíváme vnitřně jen krátkodobě a v malém množství, neboť může způsobit otravu!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy