REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rekordní rok pro moravská a česká vína na světových soutěžích!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Na rok 2022 budou moravští a čeští vinaři jistě dlouho a v dobrém vzpomínat. Na zahraničních mezinárodních soutěžích vín získali za svá vína neuvěřitelných 1292 medailí, a postarali se tak o výrazné navýšení historických medailových rekordů, které navíc ozdobili i několika nejvyššími oceněními – tituly šampionů, tedy nejlepších vín soutěže. O tuzemských vínech tak bylo opět hodně slyšet a potvrdila se jejich vysoká kvalita a stále rostoucí obliba i za hranicemi země. Účast na soutěžích dlouhodobě podporuje Vinařský fond.


Mezi oceněními se objevily nejen zlaté (501), stříbrné (562) a bronzové (166) medaile, ale také neuvěřitelných 44 velkých zlatých a 8 platinových medailí. Medailové zisky pak korunovalo 11 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína mimořádné kvality, která buď celkově, nebo ve svých kategoriích nenašla na soutěžích konkurenta.  

 

„Magickou hranici tisíce medailí překonali naši vinaři poprvé v roce 2020. V loňském roce pak ve světě zazářili ještě výrazněji. Úroveň našeho vinařství se neustále zvedá, a tak zcela jistě nejde jen o souhru náhod, ale o objektivní posouzení čím dál vyšší kvality moravských a českých vín a doufejme i nový standard,“ komentoval tento mimořádně úspěšný rok Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu a dodal: „tyto úspěchu jsou nejen informací pro zákazníky v České republice, ale také jasný vzkaz do zahraničí, kam stále více našich vinařů s úspěchem svá vína vyváží. Šíření dobrého jména našeho vinařství i celé země ve světě tak jednotlivými soutěžemi zdaleka nekončí.“

Nejprestižnější soutěže světa jsou pořádány pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno) nebo spadají pod hlavičku VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). V porotách zasedají přední světoví degustátoři, představitelé UIOE (Mezinárodní unie enologů) a jiní významní a uznávaní odborníci z oboru. Zejména na účast na těchto nejprestižnějších mezinárodních soutěžích, ale i na řadu dalších, dlouhodobě přispívá Vinařský fond. Vedle příspěvku na startovné hradí také náklady na dopravu soutěžních vzorků po celém světě. Účast moravských a českých vín pak organizačně zajištuje Národní vinařské centrum, část soutěží pak také iniciativa Winesupporter.com (dříve redakce časopisu SOMMELIER).

 

Největší úspěchy 2022:

Šampioni: 2 šampiony, tedy nejlepší vína svých kategorií si odvezli moravští vinaři ze slovenské soutěže Muvina Prešov a americké Great American IWC. Po jednom pak přinesly soutěže Concours Mondial du Sauvignon, Danube Wine Challenge, Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg a Concours Mondial de Bruxelles (část věnovaná růžovým vínům). Absolutním šampionem soutěže se pak stala moravská vína na soutěžích Cool Climate Wine Awards, Chardonnay du Monde, TERRAVINO.

Velké zlaté medaile: Nejvíce velkých zlatých medailí a to hned 12 získali naši vinaři na soutěži Michelangelo International Wine & Spirits Awards v Jižní Africe.

Platinové medaile: Celkem 8 platinových medailí obdržela moravská a česká vína na oblíbené mezinárodní soutěži vín GREAT AMERICAN INTERNATIONAL WINE COMPETITION, pořádané tradičně v New Yorku. Medaile si vysloužila vinařství Čech, Ludwig, Somnium, Zapletal, Vladimír Tetur, Vinné sklepy Skalák a dvakrát Kosík vinařství z moravských Tvrdonic.

Nejvíce medailí: Největší úspěch co do počtu zaznamenala moravská a česká vína tradičně ve Vídni na soutěži AWC Vienna, co do počtu hodnocených vín největší soutěži vín na světě. Odvezla si neuvěřitelných 322 medailí. Včetně Ocenění dobré kvality („Seal of Approval“) tak získali naši vinaři na úctyhodných 388 ocenění. Na této soutěži také dosáhli největšího počtu zlatých medailí a to 72.

 

Další významná ocenění:

Naše vína ovládla hned tři kategorie v rámci celkových výsledků seriálu vinařských soutěží The Golden League (Zlatá liga). Vítězem v kategorii do 30 hektarů se staly Vinné Sklepy Skalák Leony Šebestové ze slovácké Skalky u Kyjova, v kategorii do 50 hektarů se letošním šampionem stalo Vican rodinné vinařství z Mušlova u Mikulova a nejlepším výrobcem šumivých vín celé ligy je Bohemia Sekt.

V hlavní části nejprestižnější mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles, věnované červeným a bílým vínům, obdržela moravská bílá vína nejvíce ocenění ze všech vinařských regionů na soutěži.

Znovín Znojmo zazářil svým Ryzlinkem rýnským 2000, výběr z bobulí, ze známé vinice Šobes, který získal v jižní Africe na soutěži Michelangelo International Wine & Spirits Awards ocenění za nejlepší zahraniční víno (JETCRAFT TOP INTERNATIONAL ENTRY TROPHY WINNER).

První místo vyhlašovaného žebříčku TOP 10 na soutěži Chardonnay du Monde obsadilo Chardonnay 2016, sladké, vinařská trať Nivy, obec Krumvíř z rodinného vinařství Josef Valihrach. V žebříčku TOP 10 se umístilo ještě Chardonnay Reserva Barrique 2019 z B\V Vinařství z moravských Ratíškovic.

Na jediné mezinárodní soutěži vín konané v sousedním Polsku Cool Climate Wine Awards si připsala moravská vína kromě absolutního šampiona soutěže pro Rulandské šedé 2018, výběr z cibéb z ANNOVINO vinařství Lednice také víno s 2. nejvyšším počtem bodů soutěže za Pálavu 2020, slámové víno z vinařství Réva Rakvice.

Více o moravských a českých vínech na www.vinazmoravyvinazcech.cz

Zdroj: vinarskyfond.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Startup Objednáme už digitalizoval přes 500 restaurací. Nyní brojí proti vysokým provizím dovážkových služeb

Zavedené donáškové firmy si účtují téměř třetinu z ceny každé objednávky. Český startup Objednáme, poskytující komplexní digitální objednávkový systém pro restaurace, chce skrze novou funkci restauracím usnadnit provoz vlastních rozvozů a snížit tak i cenu pro koncové zákazníky.

číst dále ...

Vedra jsou tu. Jaké potraviny vás spolehlivě ochladí?

Letní měsíce se v posledních letech nesou ve znamení vysokých teplot, které našemu organismu dlouhodobě nesvědčí. Jak si ulevit od veder, když nemůžeme skočit do bazénu a klimatizace zrovna není po ruce? Pomoci nám můžou i některé potraviny – a možná vás některé z nich svou „ochlazovací“ schopností překvapí.

číst dále ...

Jak uchovávat potraviny při převozu na chatu

Vyšší teploty potravinám přepravovaným v autě na chatu či chalupu příliš nesvědčí. Jiné řešení než právě tohle však mnohdy neexistuje, třeba když se vaše chata nachází mimo civilizaci nebo v malé vesničce bez obchodu. Správně provedený transport je však pro potraviny naprosto nezbytný, vzhledem k tomu, že i během velmi krátké chvilky v autě může vlivem nadměrného tepla dojít k jejich znehodnocení. Podívejte se na pár dobrých rad, jak postupovat, pokud chcete uchovat potraviny čerstvé.

číst dále ...

Cestovatel po Itálii: nová limitovaná bageta od Simply Fresh přijíždí s Fiatem 500 pro vás!

Letní počasí a prosluněné dny přímo vybízí k cestování do zahraničí. Pokud se ale letos k moři nedostanete, nemusíte být smutní. Značka Simply Fresh totiž připravila limitovanou edici baget s názvem Cestovatel po Itálii, která přinese kousek Itálie i k vám domů. Zapojit se navíc můžete do soutěže o Fiat 500. Novinka je dostupná na benzinových stanicích (např. Orlen a Tank Ono) nebo ve vybraných prodejnách (např. Žabka a Pont).

číst dále ...

Česko zná vítěze soutěže Chléb roku 2024 V Pardubicích byl překonán český chlebový rekord

Ve středu 12. června se v Pardubicích uskutečnil již 30. ročník největší tuzemské pekařské akce Dny chleba, kde se sešli pekařští odborníci, aby společně vybrali vítěze prestižní soutěže Chléb roku. Na místě bylo vystaveno celkem 272 druhů chleba, a jedná se tak o nový rekord, který posvětil zástupce Agentury Dobrý den, jež české rekordy spravuje. V samotné soutěži Chléb roku bylo posuzováno 113 různých chlebů.

číst dále ...

Jak poznat skutečně kvalitní olivový olej?

Španělsko je známé jako největší producent olivového oleje na světě a jejich výrobky jsou synonymem pro kvalitu a tradici. V tomto článku se zaměříme na dva klíčové faktory, které určují kvalitu olivového oleje – polyfenoly a aciditu. Dozvíte se, proč jsou tyto složky tak důležité pro vaše zdraví a jak ovlivňují chuť a trvanlivost oleje.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.