REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Žemlová jelítka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jeden z receptů na jelítka vyráběných při domácí zabijačce.


Ingredience:
Poměr surovin:
40 %tučného vepřového masa (lalok)
10 %ostatního masa z hlavy
10 %tučné polévky
5 %škvarků s vyškvařeným střevním sádlem
20 %tvrdých rohlíků (neslazených buchet)
15 %vepřové krve
Koření na 10 kg žemlových jelítek:
15 gmletého pepře
15 gmletého kmínu
4 gstrouhaného zázvoru
4 gmajoránky
5 gmletého nového koření
2 gmletého hřebíčku
200 gsmažené cibulky
150 gsoli

Postup:

1. Vařené tučné maso z laloků nakrájíme na 0,5 cm kostičky, ostatní masné suroviny a škvarky umeleme na masovém strojku
2. Den před porážkou nakrájíme rohlíky (neslazenou buchtu) na 1 cm kostičky, nakrájené kostičky rozložíme na pekáč a necháme do příštího dne proschnout
3. Po vyškvaření sádla vyjmeme škvarky, část škvařeného sádla odlijeme a na zbývajícím sádle osmažíme nakrájené kostičky rohlíku, po lehkém osmažení kostičky rozložíme do ploché mísy, aby vychladly
4. Na vychladlé kostičky nalijeme část přecezené krve, promícháme a necháme krví pěkně prosáknout
5. Potom přidáme nakrájené tučné maso z laloků, umleté maso z hlavy, umleté škvarky a tučnou polévku
6. Prejt rychle osolíme a okořeníme mletým pepřem, mletým kmínem, strouhaným zázvorem, mletým novým kořením, majoránkou, mletým hřebíčkem, smaženou cibulkou a dobře promícháme (při míchání prejtu dbáme na to, abychom nerozmačkali krájené suroviny)
7. Zamíchaný prejt plníme do připravených rozvlažených, z jedné strany zašpejlovaných tlustých střev
8. Naplněná jelítka zašpejlujeme z druhé strany a dáme do vařící polévky
9. Po zavaření snížíme teplotu na 90°C, při této teplotě jelítka dovaříme
10 až 30 minut podle síly střev (potom zkoušíme, zda jsou dostatečně provařená, a to tak, že nejsilnější jelítko propíchneme čistou špejlí, špejle po vytažení nesmí být krvavě zbarvena a otvorem nesmí vytékat krvavě zbarvená šťáva)
10. Po přezkoušení vyjmeme jelítka z polévky do studené vody, opláchneme a rozložíme na dřevěné desky.

Doporučení:

Přebytečný jelítkový prejt můžeme upéci na pekáči a ještě teplý plnit do sklenic a konzervovat. Steriluje se 3 hodiny nejméně při teplotě 100°C. Doporučuje se však spotřebovat ho co nejdříve. Špejlování střev:Střívko se propíchne špejlí těsně při okraji, nejlépe proti tuku uvnitř střeva. Špejle se obtočí vrchem přes otevřený okraj a střívko se znovu stejným směrem propíchne tak, aby se otevřený kraj uzavíral. Stejným způsobem se střevo špejluje potřetí, popřípadě počtvrté, až je celý otvor uzavřen. Zašpejlované střívko se posune na konec špejle a odlomí. Stejně se špejlují střívka po naplnění jaternic prejtem.

Poznámka:

Připravujeme-li kroupová nebo žemlová jelítka či jaternice sami (bez řezníka), přezkoušíme chuť zamíchaného prejtu nejlépe tak, že naplníme jedno tenké střevo (jaternicové) prejtem a jaterničku nebo jelítko normálně uvaříme. Po ochutnání vařeného výrobku prejt podle potřeby dokořeníme nebo přisolíme. Určit, zda je prejt správně slaný, je dosti obtížné a vyžaduje to velkou praxi – syrová krev se špatně ochutnává.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařování (sterilace) masa

… maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůře steriluje a časem dostane nežádoucí příchuť. Vyvarujte se cibule!!! Rychle kysne a zničí vám vaše výrobky, proto se cibule do zavařeného masa zásadně nedává …

číst dále ...

Nepostradatelná osvěžující kombinace léta: gin & tonic

Klasika všech klasik gin & tonic neboli nejlepší způsob osvěžení a podpoření dobré nálady v teplých letních dnech. Vyzkoušejte nové kombinace se středomořským Ginem Mare. Doplňte tento prémiový gin například kvalitním tonikem Thomas Henry a dopřejte si opravdu chutný a osvěžující drink.

číst dále ...

Zase ty nevídané dobroty!

A přímo na Váš stůl. Bravurní počin cukrářského mistra Josefa Maršáka a gastro legendy Roberta Chejna, kteří spojili své síly a nabízí luxusní delikatesy ve skleničkách pod značkou Fat Brothers. Díky tomu můžete zažít příjemnou večeři jako v poctivé restauraci přímo u vás doma a užít si tak krásné chvíle s rodinou a přáteli při společném stolování.

číst dále ...

Grilovací sezóna je v plném proudu!

Také patříte k milovníkům letního grilování? Pak pro Vás máme dvě zprávy. Začněme tou špatnou, grilování nepatří mezi nejzdravější úpravy pokrmů, protože se během něj mohou vytvářet nevhodné sloučeniny. Tyto procesy vznikají převážně grilováním masa a masových produktů, ale nevyhýbají se ani grilované zelenině. Půjdeme k té druhé zprávě. Naštěstí pro nás bude o něco pozitivnější. Tvorbu nezdravých sloučenin můžeme zásadně omezit, pokud delší dobu, nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin maso marinujeme v tekutých směsích bylin a koření. Platí to především o rozmarýnu, kurkumě a tymiánu, ale nápomocný je i česnek, oregano a mnoho dalších.

číst dále ...

Roter Hahn: Jihotyrolský knödle vládne každé sezóně

Jihotyrolští farmáři své hosty každý den hýčkají domácími delikatesami. Ať je léto nebo zima, sezóna si žádá svůj vlastní recept na národní pokrm – „knödle,“obdobu našeho českého plněného knedlíku na slano či na sladko. Běžně ho můžete ochutnat v lokální kuchyni, šenku či na statku svého farmáře. Ať je velký, malý, se špekem, s ovocem, se zeleninou, každá sezóna je v Jižním Tyrolsku zkrátka sezóna knedlíků.

číst dále ...

Jak poznat, že trpíte dehydratací? Přinášíme šest příznaků, že vaše tělo strádá

Horké dny jsou v plném proudu a pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou bychom neměli zapomínat. Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Neměli bychom ji proto opomínat. V takovém případě bychom totiž mohli čelit dehydrataci, která s sebou nese mnoho rizik.

číst dále ...

Pohanka jako trendy superfood. Má u vás v kuchyni své místo?

Stejně tak, jako spousta dalších superfood, je i pohanka opomíjenou surovinou. Ačkoliv její název každý zná, našli byste ji jen v nepatrném zlomku domácností. V dnešní době, kdy se stále častěji ubíráme k přírodě, je však více než nasnadě dát pohance šanci. Je totiž zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálních látek, které na náš organismus působí velice prospěšně. Věděli jste, že pohanka nepatří do skupiny obilovin, ale mezi tzv. pseudocereálie? Běžně se však v jídelníčku užívá jako obilovina (navíc bezlepková), z níž lze vařit nasladko i naslano.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy