REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Plotice lesklá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Plotice lesklá je v červeném seznamu ryb a mihulí vedena v kategorii “druh vymizelý na území ČR”. Na jihu Evropy je zatím celkem běžná.


Atlas sladkovodních ryb - KaprovitíLatinský název: Rutilus pigus

Jiný název: Donauerfling, Frauenfisch, Danube roach, Plotica lesklá

Rozpoznávací znaky: Protáhlejší tělo s proporčně menšími ploutvemi, výrazně menší hlava, výraznější rypec, žlutá duhovka oka, živější zbarvení boků s větším leskem, délka se blíží 50 cm a hmotnost může překročit 2 kg.

Dříve žila plotice lesklá na dolním toku Moravy a Dyje. Nyní je tento druh veden na území Česka jako vymizelý. Na Slovensku pozvolna jejich výskyt mírně vzrůstá.

Plotice lesklá je jihoevropským druhem obývajícím povodí Pádu a střední tok Dunaje včetně větších přítoků. Vyskytuje se i v některých jezerech, přičemž do jezer na severu Itálie byla vysazena a celkem dobře v nich prospívá.

Plotice lesklá se velmi podobá plotici obecné, proto se vyplatí zaměřit se na rozdíly mezi oběma druhy. Velice markantním rozdílem jsou celkové proporce těla – to je u plotice lesklé nižší a protáhlejší. Hlava je výrazně menší než u plotice obecné, ústa jsou směrována více dolů a rypec je tupěji zakončen. Také hřbetní a řitní ploutev jsou u plotice lesklé proporčně menší.

Zbarvení je u plotice lesklé živější a pestřejší s větším nádechem do modra, rozdíly jsou nejzřetelnější v období tření. Třecí vyrážka je u samců velmi výrazná.

Duhovka oka je žlutá (u plotice obecné bývá zbarvena do červena). Oba druhy se liší i růstem a maximální dosahovanou velikostí. Plotice lesklá roste rychleji a dorůstá větších rozměrů.

Příprava plotic lesklých v kuchyni:

Plotice lesklá je jednak v Česku vedena jako vymizelý druh, jednak je u nás podle zákona zapsána jako „ohrožený“ tedy chráněný druh, takže na českých talířích vpodstatě nemá co dělat. Jinak maso má plotice lesklá podobné, jako plotice obecná, tedy i případné zpracování dovezených ryb by bylo stejné, jako u plotic obecných.

Článek a řádky ke kuchařskému využití plotic obecných najdete zde: Plotice obecná

Zdroj: www.chytej.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

20 nejlepších receptů na džemy a marmelády

Džem má řidší konzistenci a většinou obsahuje celé kousky ovoce. Marmeláda je tužší a připravujeme ji z hodně vyzrálého ovoce, které buď prolisujeme strojkem na ovoce, nebo rozmixujeme a propasírujeme přes síto. Takže stručně: džem se vaří z celého nebo na kousky nakrájeného ovoce, základem marmelády je ovocný protlak (prolisované ovoce). Ale dost teorie! Přinášíme vám ty nejlepší recepty na džemy a marmelády z naší databáze. Tady jsou.

číst dále ...

Vychutnejte si zmrzlinu pro dospělé! Vyrobte si doma veselé nanuky

Ledově vychlazená zmrzlina představuje úžasné osvěžení v průběhu horkého letního dne. Když však přidáte kapku alkoholu a jeden z drinků Schweppes, dodáte nanukům grády a povýšíte je na nečekaný level. A jak vyrobit nanuky 18+?

číst dále ...

Chystejte hody, jde se na jahody!

Sezóna jahod právě vrcholí a je poslední čas pořídit si šťavnatou zásobu těch českých, voňavých, na které zase budeme čekat celý rok. Pořiďte si jich dostatek, ať už natrhaných na vlastní zahrádce, na políčku při samosběru, anebo zakoupených na trhu… Můžete z nich totiž připravit spoustu skvělých dobrot!

číst dále ...

Snídaňové kaše na každý den

Pět pracovních dní v týdnu, 5 inspirací pro milovníky kaší. Protože není nic lepšího než začít hektické ráno zdravou bombou, která vám dá energii do celého dne.

číst dále ...

Domácí jahodový sirup s mátou nebo rebarborou, limonáda nebo střik!

Milujete jahody? Tomáš pro Vás připravil dva super recepty na marmeládu a sirupy, kdy zpracujete naprosto celé jahody, i stopky a odřezky! A nakonec si za odměnu po dovedné práci můžete dát skvělý jahodovo-rabarborový střik! Tak hurá do toho, ať je hned hotovo!

číst dále ...

Vinice Šobes, ikona našeho vinařství

V meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí se nachází přírodní unikát, který uchvátí každoročně stovky návštěvníků. Vinice Šobes se díky své jedinečné dispozici stala ikonou moravského vinařství. A tak na nic nečekejte a vydejte se prozkoumat jedno z nejromantičtějších míst v Česku.

číst dále ...

Hranolky mají svůj den, co o nich víte?

13. červenec je celosvětově známý jako Mezinárodní den hranolek (Fête de la Frite). Tento zvláštní den vznikl v roce 1977, kdy se pan André Desboise a lovecká společnost Sulignat rozhodli uspořádat slavnostní den a pozvat obyvatele vesnice a majitele okolních panství. V tento den připravili 10 kg hranolků, následující rok se rozhodli pro velký úspěch akci opakovat a tak vznikl Fête de la Frite. Od roku 2015 oslavy provází tematické průvody, historické hry a soutěže o nejlepší hranolky. V Belgii se tento svátek slaví 14. července a ve zbytku světa připadá na 13. července. Ale celosvětově nejznámější hranolky jsou ty z McDonald´s.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy