REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Plešivka bělostná

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Velmi vzácný druh houby, i když je jedlá, raději ji nesbíráme! Nálezy by se měli hlásit mykologickým stanovištím v Praze a Brně, kontakt najdete na www.myko.cz.


Atlas hub - Houby břichatkovitéLatinsky: Calvatia candida

Jiný název: Pýchavka bělostná

Jedlá …………………………….. Plešivka bělostná je jedlá houba, ale raději ji nesbíráme, spíše ji chráníme – je to totiž kriticky ohrožený druh.

Doba výskytu: duben až prosinec

Roste vzácně na otevřených, suchých a vyhřátých stepních a lesostepních lokalitách, převážně v oblastech teplomilné květeny.

Plodnice až 70 mm velké, stlačeně kulovité, obvykle bývá hladká, bílá později hnědavá či červenavá, na bázi s výrazným myceliovým provazcem (kořínkem). Vnější krovka opadává po malých částech. Vnitřní krovka je žlutohnědá až šedohnědá, křehká, brzy se rozpadává. Teřich je olivový, poté šedohnědý. Stejně zbarvená sterilní část bývá málo vyvinutá a plynule přechází v teřich.

Atlas hub - Houby břichatkovité Atlas hub - Houby břichatkovitéPlešivka bělostná je uvedená v Červeném seznamu jako kriticky ohrožený druh, je známá z Českého středohoří, Českého krasu, Polabí, okolí Prahy a jižní Moravy.

Nálezy tohoto vzácného druhu by se měli hlásit mykologickým stanovištím v Praze a Brně, kontakt najdete na www.myko.cz.

Možná záměna:

Podle ekologie a opadávání okrovky je plešivka bělostná nezaměnitelný druh.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy