REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pepř černý, bílý, zelený, růžový, barevný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Černý pepř jsou vlastně nezralé zelené plody usušené na slunci. Bílý pepř jsou dozrálé plody fermentované a loupané. Zelený pepř jsou nezralé plody pepřovníku, které mají ovocnou pálivou chuť. Růžový pepř jsou zralé bobule stromu Schinus. Pozor! Ve větším množství působí toxicky.


Botanický název: Pepřovník černý

Černý pepř se používá k přípravě masa, do polévek, marinád i omáček. Je to univerzální koření do všech hlavně pikantních jídel. Bílý pepř je používán hlavně v anglické a francouzské kuchyni. Nejlépe je ho těsně před aplikací rozdrtit v hmoždíři, tak nestratí svou chuť a aroma. Zeleným pepřem se ochucují polévky, saláty, omáčky a sladká jídla. Barevná směs pepře černého, bílého, růžového a zeleného se používá k ochucování grilovaného nebo dušeného masa, polévek, omáček a salátů nebo při výrobě uzenin.

Pepř je také výborný jako konzervační prostředek.

Stimuluje srdeční činnost a příznivě dráždí, v malém množství, žaludeční sliznici. Působí močopudně, funguje také proti zácpě, nevolnosti, artritidě a závratím. Má také mírný antibakteriální efekt.

Další druhy pepřů:

Pepř červený japonský

Listy se hodí jako zelenina do polévek a pikantních vegetariánských pokrmů, ale i do dušených masových jídel.

Pepř kayenský

Není zvláštní rostlinou, ale jde o usušené a pomleté chilli papričky. Používá se při přípravě ostrých omáček a kořenících směsí. Základ pro klasické mexické koření cilli con carne.

Pepř kubebový

Velni ostré koření. Pěstuje se hlavně na Nové Guineji a Sumatře. Používá se hlavně v indonéské kuchyni, z Evropy takřka vymizel.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Rychlé a chutné svačiny pro děti i dospělé podle Drůbežářského závodu Klatovy

Září a s ním spojený začátek nového školního roku je pro každého jinak náročný. Děti se těší na nové zážitky a kamarády a rodiče organizují, jak všechno zvládnout. Jeden z důležitých úkolů pro rodiče je připravit dětem svačinu, která je nejen nasytí ale bude zároveň i velmi pestrá. Ideálním řešením je ovoce, zelenina a k tomu jednoduché ale vydatné tipy od Drůbežářského závodu Klatovy. Kombinace křupavého čerstvého pečiva, svěží zeleniny a Kuřecí prsní zauzené šunky nejvyšší jakosti krájené, která je oceněná značkou kvalitních potravin KLASA a certifikátem České cechovní normy nebo Kuřecího dětského junioru bez přidaných E, tak potěší nejen malého školáka, ale i teenagera a neodolají ani samotní rodiče.

číst dále ...

Prague mussel week odstartoval. Zapojí se Les Moules, Bruxx i Grandhotel Pupp

Týden od 21. do 27. září patří v desítkách restaurací holandským slávkám. Druhý ročník festivalu Prague mussel week nabízí zvýhodněná mušlová menu připravená skutečnými kulinářskými esy. Zapojili se například Les Moules, Bruxx či Grandhotel Pupp. Recepty na slávkové pochoutky od šéfkuchařů zapojených restaurací jsou dostupné i na webu PMW.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Ochutnejte nejznámější jídla z dánské kuchyně

Dánská kuchyně je pro většinu z nás spíše velkou neznámou, při pohledu na typická dánská jídla však brzy zjistíte, že by byla chyba ji nevyzkoušet. Vyniká totiž použitím čerstvých, lokálních surovin s důrazem na ingredience, které se pěstují či chovají přímo v Dánsku. Jídla inspirovaná dánskou kuchyní si můžete dopřát v rámci Dánského menu, které bude k dostání už příští týden na všech pobočkách Bageterie Boulevard.

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy