REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Penízovka sametonohá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Atlas hub - houby lupenatéRoste hojně v trsech na mrtvém i živém dřevě listnáčů, kmenech, pařezech, ve vlhkých listnatých lesích, ale také v parcích, sadech a zahradách.


Atlas hub - houby lupenatéLatinsky: Flammulina velutipes

Jedlá ………… Velmi chutný zimní druh houby ceněný svojí dobou výskytu. Roste i vmírné zimě, když se téměř žádné jedlé druhy nevyskytují. Sbírají se jen kloboučky, nožky jsou tuhé. Vhodná do polévek, salátů a různých směsí.

Doba výskytu: říjen až březen

Klobouk až 60 mm, v mládí polokulovitý, později plochý, tence masitý, za vlhka slizský, lesklý a lepkavý, na okraji prosvítavě rýhovaný, žlutooranžový, medově žlutý až žlutohnědý.

Lupeny poměrně řídké, břichaté, zoubkem připojené ke třeni, v mládí bělavé, později nažloutlé až světle okrové. Třeň až 80 mm, tuhý, válcovitý, v mládí plný, později dutý, pod kloboukem medově žlutý, jinde tmavě hnědý, kaštanově hnědý až černohnědý.

Dužnina bělavá nebo krémová, tence masitá s příjemnou vůní a nasládlou chutí.

 

Atlas hub - houby lupenaté

 

Možná záměna:

Vzhledem a dobou růstu prakticky nezaměnitelná. Velmi podobná je vzácná penízovka stepní, česky též penízovka jehlicová – Flammulina onotidis, která roste na mrtvých oddencích jehlice trnité v podobnou dobu. Nověji se rozlišuje i jedlá penízovka pružná – Flammulina elastica, která je makroskopicky stejná a lze rozlišit jen mikroskopicky.

Zajímavost:

Tato houba se pěstuje i uměle, například v Japonsku. Udává se, že je čtvrtou, co do spotřeby pěstovaných hub. Byli u ní zjištěny i léčivé účinky, proti rakovinová aktivita a imunomodulační účinky.

Autor textu i fotografií: D. Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy