REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Penízovka máslová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba, hodí se především do polévek.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Rhodocollybia butyracea

Jedlá………………………… Penízovka máslová je jedlý druh houby využitelný nejčastěji do polévek, má zemitou chuť, osvědčila se v bramborové polévce, kde její chuť podtrhne. Pár plodnic je možné přidat také do směsí.

Doba výskytu: léto až podzim

Běžnou houbou v jehličnatých lesích, a to zejména na podzim, je penízovka máslová. Roste až do zámrazu, ale je třeba dát pozor na přemrznutí, které nemusí být na prbní pohled vidět. Přemrzlé plodnice mohou být snadno napadeny plísněmi, což může být po konzumaci nebezpečné.

Klobouk je velký v průměru 3-7 cm. V mládí má sklenutý tvar, později je rozloženě plochý s podvinutým a slabě rýhovaným okrajem. Povrch je hladký a za vlhka lepkavý. Zbarven je za sucha hnědě až červenohnědě, ve stáří okrově až kožově hnědě. Lupeny jsou volně připojené, husté, bělavé. Třeň je tuhý, dole ztloustlý a bíle vlnutý. Barvy červenavě hnědé až okrové. Dužnina je bělavá až nažloutlá. Vůně je slabě zatuchlá.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Za penízovku kuželovitou (Rhodocybe butyracea f.

asema), která je hojnější, nemá tak mohutný třeň, klobouk jinak zbarvený světle šedý, šedohnědý, někdy s olivovým nádechem, za sucha vybledá do našedlé až bělavé barvy.

Autor textu a fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařování (sterilace) masa

… maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůře steriluje a časem dostane nežádoucí příchuť. Vyvarujte se cibule!!! Rychle kysne a zničí vám vaše výrobky, proto se cibule do zavařeného masa zásadně nedává …

číst dále ...

Nepostradatelná osvěžující kombinace léta: gin & tonic

Klasika všech klasik gin & tonic neboli nejlepší způsob osvěžení a podpoření dobré nálady v teplých letních dnech. Vyzkoušejte nové kombinace se středomořským Ginem Mare. Doplňte tento prémiový gin například kvalitním tonikem Thomas Henry a dopřejte si opravdu chutný a osvěžující drink.

číst dále ...

Zase ty nevídané dobroty!

A přímo na Váš stůl. Bravurní počin cukrářského mistra Josefa Maršáka a gastro legendy Roberta Chejna, kteří spojili své síly a nabízí luxusní delikatesy ve skleničkách pod značkou Fat Brothers. Díky tomu můžete zažít příjemnou večeři jako v poctivé restauraci přímo u vás doma a užít si tak krásné chvíle s rodinou a přáteli při společném stolování.

číst dále ...

Grilovací sezóna je v plném proudu!

Také patříte k milovníkům letního grilování? Pak pro Vás máme dvě zprávy. Začněme tou špatnou, grilování nepatří mezi nejzdravější úpravy pokrmů, protože se během něj mohou vytvářet nevhodné sloučeniny. Tyto procesy vznikají převážně grilováním masa a masových produktů, ale nevyhýbají se ani grilované zelenině. Půjdeme k té druhé zprávě. Naštěstí pro nás bude o něco pozitivnější. Tvorbu nezdravých sloučenin můžeme zásadně omezit, pokud delší dobu, nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin maso marinujeme v tekutých směsích bylin a koření. Platí to především o rozmarýnu, kurkumě a tymiánu, ale nápomocný je i česnek, oregano a mnoho dalších.

číst dále ...

Roter Hahn: Jihotyrolský knödle vládne každé sezóně

Jihotyrolští farmáři své hosty každý den hýčkají domácími delikatesami. Ať je léto nebo zima, sezóna si žádá svůj vlastní recept na národní pokrm – „knödle,“obdobu našeho českého plněného knedlíku na slano či na sladko. Běžně ho můžete ochutnat v lokální kuchyni, šenku či na statku svého farmáře. Ať je velký, malý, se špekem, s ovocem, se zeleninou, každá sezóna je v Jižním Tyrolsku zkrátka sezóna knedlíků.

číst dále ...

Jak poznat, že trpíte dehydratací? Přinášíme šest příznaků, že vaše tělo strádá

Horké dny jsou v plném proudu a pitný režim je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou bychom neměli zapomínat. Voda je základním stavebním kamenem lidského těla. Neměli bychom ji proto opomínat. V takovém případě bychom totiž mohli čelit dehydrataci, která s sebou nese mnoho rizik.

číst dále ...

Pohanka jako trendy superfood. Má u vás v kuchyni své místo?

Stejně tak, jako spousta dalších superfood, je i pohanka opomíjenou surovinou. Ačkoliv její název každý zná, našli byste ji jen v nepatrném zlomku domácností. V dnešní době, kdy se stále častěji ubíráme k přírodě, je však více než nasnadě dát pohance šanci. Je totiž zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálních látek, které na náš organismus působí velice prospěšně. Věděli jste, že pohanka nepatří do skupiny obilovin, ale mezi tzv. pseudocereálie? Běžně se však v jídelníčku užívá jako obilovina (navíc bezlepková), z níž lze vařit nasladko i naslano.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy