REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pečárka ovčí

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Pečárka ovčí je příjemně aromatická houba, velmi chutná.


Atlas hubLatinsky: Agaricus arvensis

Jedlá ……….. je to jedna z nejchutnějších pečárek, hodí se jak do směsí, tak i na obalování

Doba výskytu: léto až podzim

Nalezneme ji často na loukách či pohnojených místech. Všechny pečárky mají od mládí růžové lupeny a ve stáří hnědé až černé.

Klobouk pečárky ovčí má v průměru 5-15 cm, v mládí je polokulovitý či vejčitý, v dospělosti sklenutý až plochý často s hrbolkem na středu. Zbarven je bíle až krémově s citronově žlutým nádechem, otlačenim žloutne. Povrch je lysý, hedvábný, na okraji jemně šupinkatý a ověnčený zbytky závoje. Lupeny jsou husté, dlouho bledé, později šedě masové, ve stáří až černohnědé. Závoj je blanitý, bílý. Prsten je blanitý, na spodu vločkatý, bílý, ve stáří až černohnědý, vytrvávající.

Atlas hubTřeň je 7 – 15 cm vysoký, 1,5 – 3 cm tlustý, válcovitý, dole trochu ztluštělý, bílý, otlačením žloutnoucí, hladký, v dospělosti dutý. Dužnina je bílá, na řezu neměnná. Chuť lahodná, vůně jemně anýzová.

Záměna je možná za pečárku zápašnou, pečárka ovčí má však velmi příjemnou vůni a žloutnutí po poranění třmínku je pomalejší a později nešedne, ale přetrvává. Záměna je možná i za bílou formu mochomůrky zelené nebo mochomůrky jarní. Bílé lupeny mochomůrek i v dospělosti však mochomůrky bezpečně odhalí.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Prague mussel week odstartoval. Zapojí se Les Moules, Bruxx i Grandhotel Pupp

Týden od 21. do 27. září patří v desítkách restaurací holandským slávkám. Druhý ročník festivalu Prague mussel week nabízí zvýhodněná mušlová menu připravená skutečnými kulinářskými esy. Zapojili se například Les Moules, Bruxx či Grandhotel Pupp. Recepty na slávkové pochoutky od šéfkuchařů zapojených restaurací jsou dostupné i na webu PMW.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy