V moři žije na 20 000 druhů ryb a mnoho měkkýšů a korýšů. Na stůl se dostane jen zlomek. Třeba i proto, že je neznáme.
Rybí maso vyniká vysokou výživnou a biologickou hodnotou. Obsahuje lehce stravitelné bílkoviny, bohaté je zejména na vitaminy A, B, D a E a obsahuje také celou řadu nerostných látek důležitých pro výživu.
Maso většiny ryb je málo tučné a proto je všeobecně doporučováno při dietní stravě. Maso mořských ryb obsahuje značné množství jódu, kobaltu, brómu, mědi, manganu a dalších prvků.
Na dobrou přípravu ryb používáme rybí směs. Tato směs obsahuje toto koření – bobkový list, bílý pepř, zázvor, nové koření, cibule, koriandr, chilli paprička, hořčice, kopr a tymián.
Velice oblíbené jsou rybí a korýší saláty. K přípravě rybích salátů používáme ryby sladkovodní i mořské, a to jak vařené, tak i pečené. Kromě toho můžeme používat také ryby konzervované ve vlastní šťávě, v některých případech i ryby uzené. Na korýší saláty bereme buď maso z čerstvě vařených korýšů, jako je rak, humr, langusta apod., anebo korýší maso konzervované ve vlastní šťávě, jako je krabí, humří, langustí atd. Šťávu z konzervovaných korýšů nevyléváme, nýbrž přidáváme do salátů.
Rybí maso maso mořských živočichů obsahuje polynasycené mastné kyseliny, které redukují hladinu sérového cholesterolu. Jedná se o kyseliny řady Omega 3, která svým působením snižuje riziko infarktu. Proto se u Eskymáků žijících v oblasti Grónska, kde se konzumují mořské ryby a mořští živočichové, vůbec nevyskytují infarkty. Rybí tuk se připravuje z rybích jater (z tresek, halibuta a žraloka) anebo z rybího masa, ančoviček, sardinek, huňáčka severního a placky (drobné sleďovité ryby žijící v severních vodách Atlantiku). Rybí tuk je vynikajícím zdrojem vitaminu A a D.
Ryby čerstvé poznáme tak, že drží pevně šupiny v kůži, žábry dobře přiléhají, oči jsou napjaté a lesklé, kůže nesmí být mazlavá. Rybí pach musí být čerstvý. Ryby skladujeme vždy v chladnu, při nesprávném skladování se v nich rozkládají bílkoviny a hrozí otrava. Ryby sušené se suší hlavně v přímořských oblastech. Ryby určené k sušení se zpravidla očistí, vykuchají a vykostí, potom se nesolené nebo slabě nasolené suší, a to buď přímo na slunci, anebo v sušárnách.
Ryby uzené jsou u nás velmi oblíbené, protože se většinou již nijak neupravují. Podávají se s různými přílohami, například s chlebem, s různými saláty atd. Na náš trh se dodávají uzené ryby sladkovodní (kapr, losos, úhoř), a mořské (sledě, šproty, makrely). Ryby v prášku se používají v Norsku. Rozmícháním ve vodě z nich lze připravit rybí karbanátky.
Přeji Vám nad novými úlovky mnoho zdaru a chutných receptů.
Autor: Jaroslav Vašák
Kuchařka ReceptyOnLine.cz je i na Facebooku!
Kuchařka ReceptyOnLine.cz na facebooku
Přidej se k nám na FACEBOOKU! Chcete mít informace z první ruky? Chcete nám sdělit svůj názor a podělit se s ostatními o své zkušenosti při vaření? Klikněte na fecebooku hned vedle našeho názvu na “to se mi líbí” a stanete se součástí naší kuchařské komunity! Za ReceptyOnLine.cz George
O národní značce kvality KLASA
Obchod se surovinami na vaření na našem webu právě spuštěn!