REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Nektarinky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Samosprašný, opadavý strom vysoký až 5 m. Plody má velké do 8 cm, zelenožluté, oranžové nebo červené, jsou bohaté na vitamín A, draslík a niacin, také obsahují riboflavin a vitamín C.


Encyklopedie ovoce: Jádroviny a peckovinyLatinsky: Persica vulgaris convar. Laevis

I když jsou nektarinky pohou odvozeninou broskví, je tu několik malých, ale pozoruhodných rozdílů. Nektarinky nejsou tak otužilé a jejich pěstování je obtížnější, než pěstování broskví. Plody jsou v průměru menší. Dužina je tuhá, spíše švestkovité konzistence. Kromě vyzrálé broskve cítíme v nektarinkách ještě zvláštní, osobitou a velmi výraznou chuť, připomínající hrozny. Některé starší odrůdy nektarinek se od broskví liší i zbarvením, neboť na žlutém nebo zeleném podkladě mají mají zelenkavý, někdy dokonce purpurový nádech. Nejnápadnější ovšem na nektarinkách je, že jejich slupka postrádá jemné chmýří, které je pro broskve tak typické, ale naopak je hladká a lesklá, takže plody se podobají velkým zaskulaceným švestkám.

Už Darvin si povšiml, že broskvoně občas spontánně plodí nektarinky a naopak; zaznamenal dokonce případ stromu nektarinky, na němž se urodil plod, který byl zpoloviny broskev a zpoloviny nektarinka a nakonec se přeměnil v broskev.

První, i když nepřímá zmínka o nektarinkách pochází od Ciezy de Leon z počátku 16. století. V současné době se šlechtí celá řada nových kultivarů. Podle pozorování cestovatelů se po celém světě, kde se pěstují broskve, vyskytují i místní odrůdy nektarinek. Zdá se tedy, že jejich spontánní vznik není veskutečnosti žádnou vzácností.

Bělomasá odrůda Early Rives je nejčasnější. Po ní dozrává John Rives a Lord Napier, chutná odrůda s bílou dužinou, po které následuje Elruge. Pozdní Pineapple v chladnějších oblastech často nestačí dozrát.

Nektarinky se mohou zpracovávat podobně jako broskve, díky hladké slupce a tuhé dužnině jsou však vhodnějším stolním ovocem. I někteří alergici jásají, protože právě chloupky, které chybí nektarinkám a jsou tak typické pro broskve, jim většinou dělají velké problémy. Broskve nemohou jíst, nebo jen oloupané, zato na nektarinkách si mohou pochutnávat bez strachu, že budou mít alergickou reakci (bohužel části lidí dráždí i hladká slupka nektarinek).

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy