Chléb nakrojený, aby neokoral, lehce osolíme a postavíme nakrojenou plochou na prkénko …
- Starý chléb nejlépe zužitkujeme na topinky. Ty ale při smažení nasáknou příliš mnoho tuku. Pokud však před smažením postříkáme chléb trochou vlažné vody, topinky budou křehké a nenasáknou tolik tuku.
- Chleba nám vydrží déle, vložíme-li jej do mikroténového sáčku.
- Pro úspěšné upečení chleba není rozhodující přesné dodržování množství uvedených surovin uvedených v receptu. Nedá se totiž přesně stanovit, protože různé druhy mouky se chovají odlišně. Chceme-li dosáhnout žádoucí konzistence těsta, musíme například přidat více tekutiny nebo mouky. Chléb získá pěkný lesklý povrch, když bochník bezprostředně po upečení potřeme studenou vodou.
- Čerstvý chléb krájíme ostrým nožem, který ponoříme do vařící vody. I ten nejměkčí chléb je možno takto krájet na nejtenčí krajíčky.
- Plíseň v krabici na chléb: Chléb by se neměl ukládat v igelitových sáčcích, ale nejlépe ve lněné a čisté utěrce. Takto zabalený nezplesniví. Ve schránce na chléb se nevytvoří plíseň, když ji jednou za týden vymyjeme octovou vodou. Ocet spolehlivě ničí bakterie. Ve schránce vydrží déle, když k němu přidáme čerstvé jablko.
- Chléb můžeme uchovávat vcelku i nakrojený v mrazničce. Pokud je nakrájený na krajíčky, každý zvlášť zabalíme do mikroténového sáčku. Před konzumací necháme v pokojové teplotě zvolna rozehřát. Stejně tak můžeme uchovávat i pečivo.
- Starý chléb osušíme, nastrouháme a použijeme na polévku, chlebový nákyp nebo k zahušťování a dochucení různých pokrmů ( např.
luštěninových kaší, zahušťování tmavých omáček hlavně s pivem, dušeným masům, k přípravě chlebových polévek, do česnečky), na topinky apod.
- Tvrdší chleba změkne, když ho dáme na několik sekund rozpéci do mikrovlnné trouby nebo o chvíli déle do obyčejné trouby.
- Hovězí pečeni zahušťujeme strouhanou kůrkou tvrdého chleba, bude pak mít lepší chuť než při klasickém zahušťování moukou.
- Z tvrdého chleba můžeme připravit i chutnou polévku, např. s přidáním smetany, žloutku a citronové šťávy.
- Přesolenou šťávu z masa upravíme, povaříme-li v ní chlebovou kůrku.
- Bílou střídku můžeme použít na přípravu bramboráku. Namočíme ji do mléka, rozmačkáme a dále už postupujeme stejně jako u strouhaných brambor. Přidáme vejce, česnek, mouku, majoránku, sůl, kmín, uděláme těsto a smažíme na oleji a podáváme s kečupem nebo se zeleninou oblohou.
- Chlebové řízky připravíme tak, že chléb nakrájíme na plátky, v misce rozšleháme vejce, přidáme bílek, osolíme a okořeníme. Plátky chleba namáčíme ve vejci a na rozpáleném oleji smažíme po obou stranách. Obložíme sezonní nebo sterilovanou zeleninou, hořčicí, cibulí, kečupem apod.
- Chléb žitný obsahuje mnohem vitaminů, minerálních látek a potřebné vlákniny než chléb pšeničný.
- Koupíme-li ještě vlahý chléb zabalený v igelitu, můžeme jej vložit ( bez obalu) na chvíli dopéci do trouby. Je potom chřupavý a lépe se krájí.
Autor: Jaroslav Vašák