REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mýty a pravdy kolem hovězí masa

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Kolem hovězího masa se traduje spoustu mýtů. Někteří jeho hojnou konzumaci doporučují, jiní varují se vztyčeným prstem, že je zdraví nebezpečné. Kde je pravda?


Hovězí maso obsahuje cholesterol a je tučné

„V souvislosti s hovězím masem se často mluví o vysokém obsahu cholesterolu, ovšem libový kus hovězího ho má velmi málo, méně než například drůbeží stehno s kůží,“ uvádí nutriční odborník Fitbee RNDr. Pavel Suchánek. Libové hovězí maso obsahuje méně než 5 % tuku, z nichž nasycené tuky tvoří necelou polovinu. Některé části hovězího masa ale mohou být opravdu značně tučné, jedná se zejména o kližku, pupek, bok, nebo spodní část krku.

Hovězí maso by se mělo jíst max. jednou týdně

Odborná doporučení se pohybují mezi 2-3 porcemi hovězího masa týdně, záleží také na tepelné úpravě, která může být bezproblémová u vaření, dušení, grilování např. na kontaktním grilu po krátký čas až po potenciálně rizikové grilování na dřevěném uhlí. „Dnes se rizikovost konzumace červeného masa stále více propojuje s typem tepelné úpravy, kdy čím je použita vyšší teplota, tím se riziko potenciální podpory zdravotních komplikací zvyšuje,“ komentuje Suchánek.

 

Hovězí maso je nebezpečné! Obsahuje růstové hormony

„Ve státech Evropské Unie je zakázáno využívání růstových hormonů ve výživě skotu s cílem zvýšit přírůstky hmotnosti. a velmi bych se podivoval, kdyby to nějaký chovatel riskoval a používal je,“ komentuje Vít Grec, manažer kvality McDonald´s a dodává: „Kontroly jsou přísné jak ze strany státu, tak i našich dodavatelů. V Evropě se na tyto věci hodně dbá.

 

Hovězí maso může způsobit infarkt

Konzumace masa s větším obsahem tuku opravdu může mít negativní vliv na kardiovaskulární systém a je tak jedním z případných faktorů způsobujících infarkt myokardu nebo mozkovou mrtvici. Právě nesprávná tepelná úprava – příprava nad otevřeným ohněm, pečením dlouho za vysoké teploty např. připálené kousky grilovaného bifteku mohou zvyšovat tvorbu karcinogenů. Jde o teploty nad 180 stupňu celsia a také době působení. Pro zajímavost, hovězí maso v burgerech McDonald´s obsahují za syrova maximálně 20 % tuku, což je dáno legislativou pro mleté maso a zároveň je tučnost, která zachová šťavnatost burgeru.

 

Syrové hovězí a salmonela jsou kamarádky

Konzumace syrového masa s sebou nese vždy rizika, platí to i u hovězího. Milovníci tataráku riskují nakažení salmonelou, případně napadení parazity, jako jsou tasemnice nebo svalovec. Proto musí být vždy maso zkontrolované veterinářem, nakažení z výrobků z obchodní sítě díky tomu nehrozí.

 

A nakonec pravda o energetických hodnotách hovězího masa

 

 

 

 

Základní technologické celky hovězího masa (červeně vyznačené se používají pro výrobu hamburgerů McDonald´s)

 

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy