REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Meruňky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Opadavý, poměrně otužilý strom, samosprašný, vysoký až 6 m. Plody má velké 3×5 cm, žluté až oranžové, bohaté na vitamín A a draslík.


Encyklopedie ovoce: Jádroviny a peckovinyLatinsky: Armeniaca vulgaris

Stromy meruněk rozkvétají brzy zjara ještě před olistěním. Květy jsou bílé, někdy s růžovým nádechem. Listy mají srdčitý, široce vejčitý tvar a často bývají lesklé. Podobají se spíše švestkovým, než třešňovým nebo broskvoňovým listům. Také plody jsou odlišné, mají kulatější pecku a také výraznější chuť. Podle některých názorů je jeden z nejhojnějších meruňkových kultivarů, Mooroark, ve skutenosti hybridem slívy a meruňky.

Meruňky pocházejí z Číny nebo ze Sibiře. Získali velkou oblibu u Římanů, kterým se však nikdy nepodařilo vysadit je v severní Evropě. Úspěšná introdukace následovala až v 16. století. Zřejmě nejstarší vyšlechtěnou odrůdou je Bredase, která se svým vzhledem značně blíží popisu meruněk starých Římanů.

Nejčastějším kultivarem je New Large Early, později dozrává Alfred a také Farmingdale, který je také odolnější vůči mrtvici meruněk. Výtečnou a osvědčenou odrůdou je Moorpark, který dozrává poněkud později. Ranou odrůdu Hemskerke můžeme v chladnějších oblastech zkusit pěstovat u zdi. Dalšími běžnými kultivary jsou Bredská, Bredase, Goldcot, Maďarská, Shipley´s Blenheim a Tross Orange.

Z meruněk se vyrábá báječný džem a mohou se také zavařovat v brandy nebo sirupu. Jádra jsou narozdíl od většiny ostatních druhů rodu Prunus jedlá a sladká a mohou se užívat k výrobě pečiva.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew


Recepty z meruněk:

Meruňková zmrzlina Dvoubarevný meruňkový koláč Meruňkový kompot

Meruňková omáčka Prsíčka z divoké kachny na meruňkách Meruňkový džem ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Vybíráme gril na zahradu – jaký to bude?

Sluníčko už na nás z oblohy sem tam vykoukne a polechtá nás svými paprsky. Zima brzy skončí, vystřídá jí jaro a my se ani nenadějeme a nastane čas letních párty, zahradních grilovaček, koupání v bazénu a dalších radovánek. Plánujete si letos konečně splnit sen a svůj starý gril vyměnit za nový? Poradíme vám, jak na to!

číst dále ...

Tajemství zrádných dresinků

Léto má většina z nás z pohledu jídelníčku spojené s grilováním a lehkými saláty. Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

číst dále ...

Thomas Henry vyhrál prestižní ocenění

Thomas Henry se řadí mezi oblíbené, a hlavně kvalitní toniky a limonády. Díky tomu se skvěle hodí jako doplněk k alkoholickým nápojům a společně tak vytvářejí výjimečné drinky. Nyní byl Thomas Henry oceněn jako vítěz v druhém ročníku soutěže Tonic & Mixer Masters.

číst dále ...

Nebojte se experimentovat a propadněte kouzlu studených polévek!

Léto v plném proudu, venkovní teploty stoupají a s nimi i chuť na nejrůznější osvěžující dobroty. Dejte sbohem předsudkům a nechte se inspirovat trendem posledních let, kterým jsou studené polévky. Můžete si je dopřát v podobě lehkého, ale výživného obědu nebo jednoduché večeře. Vyzkoušejte třeba naše tipy, uvidíte, že si vás tahle pochoutka rychle získá!

číst dále ...

Povinná výbava do letních dnů! Vsaďte na domácí ledové osvěžení

Nedáte během léta dopustit na nejrůznější zmrzliny nebo nanuky, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň dokonale zchladí a osvěží? I když nám obchody nabízejí nepřeberné množství různých druhů i příchutí, domácí přípravě se zkrátka nic nevyrovná. Vyzkoušejte naše tipy a dopřejte si originální dobroty, které si zamilují ve vaší rodině všichni od nejmladších po nejstarší.

číst dále ...

Mangold – ideální zelenina do dietního jídelníčku

Mangold je listová zelenina chutí i vzhledem podobná špenátu. V obchodech se neobjevuje úplně běžně a je to škoda. Je totiž velmi lahodný a plný zdraví. Navíc má intenzivnější chuť než špenát a jeho barevné řapíky se dají využít podobně jako oblíbený chřest. Je nízkokalorický. Pokud hubnete, neměl by ve vašem jídelníčku chybět.

číst dále ...

JACOBS. Dobrá káva potěší vždy… i táty

Proč slavit Den otců? Aby to tátům nebylo líto! Slaví se třetí neděli v červnu a letos vychází na devatenáctého. Pokud už nejste ve věku, kdy budete malovat přáníčko, nebo dárek vyrábět ručně, můžete mu přinést třeba kvalitní kávu, nejlépe vhodnou na espresso, protože to prý pánové pijí nejvíce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy