REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Meruňky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Opadavý, poměrně otužilý strom, samosprašný, vysoký až 6 m. Plody má velké 3×5 cm, žluté až oranžové, bohaté na vitamín A a draslík.


Encyklopedie ovoce: Jádroviny a peckovinyLatinsky: Armeniaca vulgaris

Stromy meruněk rozkvétají brzy zjara ještě před olistěním. Květy jsou bílé, někdy s růžovým nádechem. Listy mají srdčitý, široce vejčitý tvar a často bývají lesklé. Podobají se spíše švestkovým, než třešňovým nebo broskvoňovým listům. Také plody jsou odlišné, mají kulatější pecku a také výraznější chuť. Podle některých názorů je jeden z nejhojnějších meruňkových kultivarů, Mooroark, ve skutenosti hybridem slívy a meruňky.

Meruňky pocházejí z Číny nebo ze Sibiře. Získali velkou oblibu u Římanů, kterým se však nikdy nepodařilo vysadit je v severní Evropě. Úspěšná introdukace následovala až v 16. století. Zřejmě nejstarší vyšlechtěnou odrůdou je Bredase, která se svým vzhledem značně blíží popisu meruněk starých Římanů.

Nejčastějším kultivarem je New Large Early, později dozrává Alfred a také Farmingdale, který je také odolnější vůči mrtvici meruněk. Výtečnou a osvědčenou odrůdou je Moorpark, který dozrává poněkud později. Ranou odrůdu Hemskerke můžeme v chladnějších oblastech zkusit pěstovat u zdi. Dalšími běžnými kultivary jsou Bredská, Bredase, Goldcot, Maďarská, Shipley´s Blenheim a Tross Orange.

Z meruněk se vyrábá báječný džem a mohou se také zavařovat v brandy nebo sirupu. Jádra jsou narozdíl od většiny ostatních druhů rodu Prunus jedlá a sladká a mohou se užívat k výrobě pečiva.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew


Recepty z meruněk:

Meruňková zmrzlina Dvoubarevný meruňkový koláč Meruňkový kompot

Meruňková omáčka Prsíčka z divoké kachny na meruňkách Meruňkový džem ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

V současnosti se nemalá část populace potýká s nedostatkem spánku. Na vině mohou být starosti s prací, se školou, ale také s pandemií koronaviru, kdy se bojíme o své zdraví. Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na stranu a nemůžeme usnout. Stoupá pocit zoufalství, začínáme se potit, únava se zvyšuje, ale tolik potřebný spánek nepřichází. Na vině mohou být potraviny, které zkonzumujeme během večera. O kterých je řeč?

číst dále ...

Nová anketa! Váš nejoblíbenější český zákusek?

Díky dotazu jednoho našeho čtenáře jsme zjistili, že nás v redakci také velmi zajímá, jaký český zákusek patří mezi ten nejoblíbenější. A proto pusťte se do hlasování, ať víme, jakou laskominu si nejčastěji my Češi vlastně dopřejeme.

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte zbrusu nové recepty – pochutnáte si a navíc můžete soutěžit o parádní výhry!

Pravá chuť slunné Itálie u vás doma. Jarní soutěž s Rio Mare je v plném proudu a zkusit štěstí může opravdu každý! Je to snadné, stačí zakoupit libovolný produkt Rio Mare kdekoli po celé České republice včetně e-shopů, zaregistrovat účtenku na www.riomaresoutez.cz a pak jen na konci měsíce doufat, že budete ti šťastní vylosování.

číst dále ...

Jarní polévky do každého jídelníčku

Špenátová, kedlubnová nebo cibulová polévka – nahlédněte pod pokličku oblíbených jarních polévek a inspirujte se třeba při vaření nedělního obědu. Osvěží, a navíc přinesou do kuchyně jaro. Ať už sáhnete po krémové konzistenci nebo té klasické, uděláte radost nejen sobě, ale i vašemu tělu. Dejte si však pozor, ze kterých produktů polévky připravujete.

číst dále ...

Proč vás honí mlsná a jak si s ní poradit

Sladká chuť je ta první, kterou jako miminka poznáme. Máme ji spojenou s příjemnými pocity, a právě proto je cesta k omezení cukru tak těžká. A také proto, že tu jsou situace, které máme se sladkostmi odjakživa spojené. Chystáte se na návštěvu? Skočíte do cukrárny pro dortíky. Neuspokojil vás dostatečně oběd? Dopucnete se dezertem. Ocitli jste se ve stresové situaci? Zaženete ji čokoládou. Začnete-li přemýšlet nad tím, kde všude a za jakých okolností nás cukr provází, zjistíte že je možná na čase zpozornět.

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy