REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Medu je letos méně, je ale kvalitní, říkají včelaři

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Českého medu je letos méně, letošní výroba se možná přiblíží hodnotám z roku 1997, kdy se medu v novodobé historii Česka vyprodukovalo nejméně, konkrétně 4 532 tun. Na vině je letošní špatné počasí, které způsobilo úhyn značné části včelí populace, vysvětluje Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu a dodává, že i přes jeho nižší množství je jeho kvalita stále na vysoké úrovni.


Letošní nízká produkce medu byla způsobena nepříznivým počasím v období jara, které bylo pro včely velmi náročné. Březen i duben byl v letošním roce velmi chladný, proto matky ve včelstvech nekladly vajíčka a rozvoj včelstev tak nemohl probíhat se stejnou rychlostí, jakou probíhal rozvoj přírody. Výsledkem bylo, že v době květu ovocných stromů a řepky ve včelstvech chyběla celá generace včel. Včelstva by tak potřebovala mnohem více času k tomu, aby sesbírala obvyklé množství nektaru.

 

 

Kvalita medu je vysoká

Med je podle aktuálních vyjádření a plánů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jednou z nejkontrolovanějších potravin v Česku. „Jako jediná firma v České republice necháváme naše medy pravidelně testovat v Německých laboratořích v Brémách. Nasbírané vzorky medu spolu se statistickými údaji dokáží dnes vystopovat testovaný med do místa původu. Jde o nejlepší kontrolní metodu, která nyní v Evropě u medu existuje,“ v říká Milan Špaček. Medokomerc ročně zpracovává téměř dva tisíce tun medu od českých včelařů. Investice do kontrol kvality ho stojí i několik milionů korun ročně.

 

Cena medu by se zvyšovat neměla, i když se český med vykupuje dráž

Do České republiky se dováží medy z celého světa. Výkupní cena medu u nás tak musí korespondovat s cenou světovou. Pokud mají být čeští výrobci medu v obchodech konkurenceschopní, musí cenu českého medu podřídit ceně světové. Přesto se snaží český med vykupovat za mírně vyšší cenu, než je srovnatelný dovozový med. „Letos český med vyjde se všemi náklady ve výkupu o 10 % dráž,“ dodává Milan Špaček. Konečného spotřebitele se však v letošním roce i přes nižší úrodu medu dotkne zdražení pouze v rozmezí 2-3 %.

 

Řešení mohou nabídnout medy smíšené

Podle Milana Špačka není tuzemská konzumace závislá pouze na produkci českého medu, kvalitní medy jsou například i zahraniční. Česko není zdaleka jediným státem, kam se med dováží. Největším výrobcem medu v EU je Německo, i přes to jeho spotřebě nestačí, zároveň je největším dovozcem medu v Unii. Do České republiky se kromě Německa dováží med zejména z Argentiny, Španělska, Bulharska, Mexika nebo Ukrajiny. Medy smíšené mají hned několik výhod oproti medům českým. První je jejich rozmanitost, jelikož jejich obsahem jsou medy české, evropské a medy z Jižní Ameriky. Tato rozmanitost způsobuje, že med obsahuje mnohem více minerálů a antioxidantů, které jsou prospěšné pro naše zdraví a navíc mají specifickou vůni a chuť, která je pro české spotřebitele velmi atraktivní. Další výhodou smíšených medů je jejich cena, protože nejvíce medu se produkuje v agrárně méně vyspělých státech, kde je i mnohem nižší místní cenová hladina. „I přes to, že jsou zahraniční medy levnější, jejich kvalita, chuť a vůně jsou na velmi vysoké úrovni a jejich popularita mezi spotřebiteli rok od roku roste,“ uzavírá Milan Špaček.

Zdroj: www.medokomerc.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

6 tipů na bezpečný detox

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Nový rok je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých 6 tipů a detox pro vás bude radostí.

číst dále ...

Vliv olivového oleje na vaše zdraví

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

číst dále ...

Stylové streetfoodové recepty pro vás a vaše přátele

Na streetfoodové dobroty, které důvěrně znáte z trhů a festivalů, už nemusíte čekat! Šikovné a známé české food-blogerky Markéta v troubě a S vášní pro jídlo, pro vás připravily chutné a jednoduché recepty s McCain hranolky Crispers, které jsou jako vystřižené ze streetfoodového jídelního lístku. Recepty jsou připravené i v duchu dalších trendů: uvědomělého vaření a neplýtvání jídlem. Oba trendy vybízí připravovat jídlo ze surovin, které máme běžně doma a když nevyužijeme celé balení některé potraviny, můžeme si ji nechat na jindy. Pozvěte přátele, rodinu a vychutnejte si spolu streetfoodové pokrmy v pohodlí domova.

číst dále ...

10 tipů pro zdravější stravování v roce 2021: Jak odlehčit jídelníček po vánočním hodování

Jedním z nejčastějších předsevzetí do nového roku bývá redukce hmotnosti po vánočních svátcích. Mnoho lidí se tak uchýlí ke snížení příjmu kalorií na minimum, což ale nepředstavuje ideální řešení. Drastické omezení stravy většinou vede k nechvalně známému jojo efektu. Znovu nabrání ztracené váhy může navíc demotivovat natolik, že jediným výsledkem bývá návrat k původním stravovacím návykům. Existuje však několik základních pravidel, které pomohou nejen se shozením přebytečných kil, ale také k větší pestrosti jídelníčku.

číst dále ...

Suchej únor? Tak na ten se napijem – nealkoholický Hrozňáček od Rybízáku k tomu přímo vybízí

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

číst dále ...

Špaldová mouka v kuchyni

Věděli jste, že existuje něco jako pšenice špalda? Ano, opravdu existuje. A právě z ní se vyrábí špaldová mouka. K její výrobě se používají celá zrna včetně obalové části, díky tomu špaldová mouka obsahuje velké množství prospěšných látek. Naši prapraprapraprarodiče z ní vařili a pekli zcela běžně, nyní se do kuchyní opět vrací. Třikrát hurá.

číst dále ...

Zdravé pečení může být chutné, ale je třeba vědět, jak na něj

Nabídkou zdravých dortů se zaplnily tabule kaváren i restaurací. Přijít do podniku, který by nenabízel chutný zdravý dort, se dnes už jen tak nestane. Možná že jste zdravým dortům v oblíbené kavárně dali šanci a oblíbili si je, jen doma je ne a ne upéct. Profesionální cukrářka Olga Ceralová potvrzuje, že u zdravého pečení opravdu záleží, jestli víte, jak na něj.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy