REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Libeček

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Celá rostlina je silně aromatická s vůní po celeru, kvete v červenci a srpnu. Libeček je původem z Přední Asie, roste planě v jižní Evropě, u nás se pěstuje na zahrádkách už po staletí a dnes prožívá svoji renesanci a stále častěji se objevuje na zahrádkách.


Bylinky, koření a kořenící směsiBotanický název: Libeček lékařský
Lidově: České maggi, lubček, opich, libíček, libčí, apich

Libeček je vytrvalá bylina mohutného vzrůstu na příhodných stanovištích může vyrůst až do výšky kolem 2 metrů. Mohutná bylina se silným dužnatým oddenkem, větvovitými aromatickými kořeny. Lodyha oblá rýhovaná nahoře větvená, listy se podobají listům celeru. Spodní jsou veliké, dlouze řapíkaté 2-3 zpeřené. Lodyžní lístky jsou krátce řapíkaté, nedělené, kopinaté. Žluté květy jsou seskupeny v okolíky, plody, dvounažky až 7 mm dlouhé.

 

Bylinky, koření a kořenící směsi

 

Babičky listy libečku dochucovali polévky, přidával se při vaření k bramborám, které mají nezaměnitelnou chuť. Libečková omáčka se připravovala jak z natě tak i kořenu. Vonné nažky se přidávali do chleba a dalších pečených pokrmů. Unavený poutník si vkládal listy libečku do bot, aby ho občerstvili a sloužil i jako lapač pachů, připravoval se i osvěžující nápoj z listů libečku a řebříčku. Listy libečku dávají pokrmům ostrou pikantní chuť, proto jej používejte opatrně. Libeček by neměli konzumovat ženy v těhotenství. Lze použít nasekaný do pomazánek, salátů, marinád na grilování.

Semena se používají při výrobě likérů a osvěžujících nápojů.

 

Bylinky, koření a kořenící směsi

 

Libeček má i léčivé účinky, v 16. století se používal jako afrodiziakum, zajímavý je i anglický název lovage, Francouzi mají pro něj název céleri batard- falešný celer. V lidovém léčitelství se používá sušený oddenek s kořeny vnitřně v nálevu. Užívá se při zánětech dolních cest močových a močového měchýře. Nedoporučuje se však používat dlouhodobě. Příznivě působí na vylučování žluči. Jako mimořádně fungující prostředek pro celkové posílení se užívá semeno libečku. 1 lžička podrceného semene se přelije skleničkou vařící vody a nechá 10 minut luhovat, pije se 1-2 sklenky po jídle. Staří Řekové libeček používali jako prostředek, který podporoval trávení a uvolňoval nadýmání. V Americe se používal oddenek kandovaný, ten se jako sladká pochutina užíval pro uvolnění nebo vylepšení dýchání, ale také pro uvolnění dolních cest močových, úpravu menstruace.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy