REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lesklokorka ploská

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Celoročně rostoucí houba. V kuchyni zcela bez využití, je nejedlá. Velmi uznávaná v Asii v lidovém léčitelství.


Atlas hub - NelupenatéLatinsky: Ganoderma lipsiense syn. G. applanatum

Nejedlá ………………… Lesklokorka ploská je nejedlý druh houby, v kuchyni zcela bez využití. V Asii se používí v lidovém léčitelsatví.

Doba výskytu: roste celoročně

Roste hojně na živých a odumřelých kmenech větvích a pařezech listnáčů, nejčastěji buků, bříz, dubů, jasanů méně často jehličnanů – smrky a jedle. Vytrvalé plodnice lze najít celý rok.

Klobouk až 600 mm plochý a tenký, polokruhovitý, bokem přirostlý na povrchu s tenkou kůrou, hrbolatý, brázditě pásovaný nelesklý, šedohnědý,často pokrytý rezavě hnědým výtrusným prachem. Rourky až 20 mm dlouhé, vícevrstevné s okrouhlými póry velikými až 0,25 mm, bělavými a ve stáří a po otlačení hnědnoucími póry. Dužnina hnědá až tmavohnědá často bělavě skvrnitá.

Atlas hub - NelupenatéMožná záměna:

Ostatní druhy lesklokorek jsou vzácné, liší se především vytvářením tvrdé pryskyřičnaté vrstvy na povrchu klobouku. Určení podle mikroskopickýh znaků.

Zajímavost:

Čínská lidová medicína používá tuto houbu přes 4000 let a její léčebné účinky si získali věhlas v Asii. Čínsky se nazývá Ling-Zhi nebo Ling-Chic – kouzelná rostlina která má božskou sílu. Japonci mají pro ní výraz – Reishi.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy