REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lesklokorka lesklá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá druh houby, rostoucí jednotlivě nebo ve skupinách na pařezech a bázích odumřelých kmenů dubů, méně často jiných listnáčů … Využívá se v lidovém léčitelství.


Atlas hub - NelupenatéLatinsky: Ganoderma lucidum

Nejedlá …………………… Nejedlý druh houby, v kuchyni zcela bez využití, užívá se v lidovém léčitelství.

Doba výskytu: květen až říjen

Roste nepříliš hojně, jednotlivě nebo ve skupinách na pařezech a bázích odumřelých kmenů dubů, méně často jiných listnáčů, velmi vzácně i jehličnanů převážně v oblasti teplomilné květeny. Plodnice působí dojmem jakoby byla celá nalakovaná.

Klobouk až 250 mm kruhovitý nebo oválný, hladký lesklý, hrbolatý, v mládí špinavě žlutý později červenohnědý až kaštanově hnědý s tenkou kůrou na povrchu, rourky jsou až 30 mm dlouhé s okrouhlými póry až 0,25 mm velkými, bílými až krémovými, pak hnědavými póry. Třeň většinou postranní vzácněji středový, nerovný lesklý, tvrdý, černohnědý, tmavohnědý až purpurově černý.

Atlas hub - NelupenatéMožná záměna:

Podobná je lesklokorka jehličnanová (Ganoderma carnosum), která roste na jedlích a jiných jehličnanech a je černohnědá až červenohnědá.

Zajímavost:

V Číně, Japonsku a Koreji se nazývá věčná houba, houba nesmrtelnosti, houba života a hraje významnou roli v lidovém léčitelství. Připravují se z ní posilující přípravky proti nízkému krevnímu tlaku, neurastenii, hepatidě, neuralgii, revmatismu atd. Pokusy na bílých myších ukázaly, že je účinná proti muskarinu a nikotinu. Způsobuje i odolnost myší proti radioaktivitě. Léčebné přípravky z lesklokorky se už prodávají i na našem trhu.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy