REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kozák šedozelený

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tento krásný kozák roste v listanatých lesích pod břízami.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Leccinum variicolor

Jiný název: Kozák barvoměnný

Jedlý …………… Kozák šedozelený je sice jedlý, ale neměl by se sbírat, je uvedený v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh.

Doba výskytu: léto až podzim

Roste nehojně na vlhkých, podmáčených stanovištích pod břízami, často u lesních potůčků nebo na rašeliništích.

Klobouk až 120 mm, polokulovitý, později klenutý, nakonec poduškovitý, šedý šedočerný až černý, u šedě zbarvených klobouků často skvrnitý, povrch klobouku je jemně plstnatý, často vrásčitý, později olysalý, za vlhka lepkavý. Rourky jsou až 20 mm, dlouhé, v mládí bělavé, ve stáří našedlé nebo nahnědlé, póry jsou zbarvené jako rourky, na otlačených místech šednou nebo špinavě růžoví, po více než hodině se zbarvují okrově nebo do hněda.

Třeň až 150 mm, štíhle protáhle kyjovitý, bílý nebo bělavý, ve spodní části často se zeleným nádechem, v místech po ožercích od slimáků, otlačení nebo poranění zelený nebo modrý, povrch třeně je pokrytý hrubými šupinkami, které jsou zbarveny tmavě šedě černošedě nebo černě.

Dužnina je bílá nebo bělavá v některých částech plodnice často nazelenalá, v klobouku a horní části třeně se dužnina na řezu nemění, někdy slabě růžový, ve spodní části třeně se zbarvuje do zelena nebo do modra, chuť je mírná vůně nenápadná.

Další český název též kozák barvoměnný.

Možná záměna:

Od ostatních druhů kozáků dobře poznatelný zelenáním dužniny ve třeni, zejména ve spodní části a výskytem na vlhčích stanovištích.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy