REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kozák šedozelený

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tento krásný kozák roste v listanatých lesích pod břízami.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Leccinum variicolor

Jiný název: Kozák barvoměnný

Jedlý …………… Kozák šedozelený je sice jedlý, ale neměl by se sbírat, je uvedený v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh.

Doba výskytu: léto až podzim

Roste nehojně na vlhkých, podmáčených stanovištích pod břízami, často u lesních potůčků nebo na rašeliništích.

Klobouk až 120 mm, polokulovitý, později klenutý, nakonec poduškovitý, šedý šedočerný až černý, u šedě zbarvených klobouků často skvrnitý, povrch klobouku je jemně plstnatý, často vrásčitý, později olysalý, za vlhka lepkavý. Rourky jsou až 20 mm, dlouhé, v mládí bělavé, ve stáří našedlé nebo nahnědlé, póry jsou zbarvené jako rourky, na otlačených místech šednou nebo špinavě růžoví, po více než hodině se zbarvují okrově nebo do hněda.

Třeň až 150 mm, štíhle protáhle kyjovitý, bílý nebo bělavý, ve spodní části často se zeleným nádechem, v místech po ožercích od slimáků, otlačení nebo poranění zelený nebo modrý, povrch třeně je pokrytý hrubými šupinkami, které jsou zbarveny tmavě šedě černošedě nebo černě.

Dužnina je bílá nebo bělavá v některých částech plodnice často nazelenalá, v klobouku a horní části třeně se dužnina na řezu nemění, někdy slabě růžový, ve spodní části třeně se zbarvuje do zelena nebo do modra, chuť je mírná vůně nenápadná.

Další český název též kozák barvoměnný.

Možná záměna:

Od ostatních druhů kozáků dobře poznatelný zelenáním dužniny ve třeni, zejména ve spodní části a výskytem na vlhčích stanovištích.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Jahody, konečně!

Patříte mezi milovníky jahod a už se jich letos nemůžete dočkat? Koncem května začínají dozrávat první lokální jahody a v průběhu června jejich sezóna vrcholí. Pokud ani vy nemůžete slaďoučkému červenému ovoci odolat, dopřejte si jich, co hrdlo ráčí. Vybírejte však pečlivě.

číst dále ...

Bio MatchaTea Harmony už počtvrté produktem roku

Produkt Bio MatchaTea Harmony obhájil pozici vítěze v soutěži Heureka.cz Produkt roku 2019 v kategorii čajů. Ocenění bylo uděleno na základě vyhodnocení nejpopulárnějších výrobků v jednotlivých kategoriích dle zájmu spotřebitelů. Zohledněn byl počet vyhledávání, oblíbenost a zájem spotřebitelů. Ocenění tedy není výsledkem rozhodnutí komise, ale opravdové spokojenosti a zájmu zákazníků.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

GIUNCATA s medvědím česnekem

Giuncata je měkký sýr s jemnou mléčnou chutí a s mnohostranným využitím v kuchyni. Tento čerstvý jemný sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům, díky čemuž je vhodný také pro malé děti.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy