REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Klouzek kravský

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba rostoucí od června do října v borových lesích na písčitých půdách a kyselém podloží.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Suillus bovinus

Jedlý ………….. Mezi některými houbaři oblíbený druh houby, nemusí se loupat jeho pokožka klobouku jako u ostatních klouzků, nebývá také tolik znečištěný, jako jeho příbuzní.

Dužnina netrpí velkou červivostí jako třeba klouzek obecný, mladé plodnice jsou chutné zavařené v octovém nálevu, po uvaření se dužnina zbarvuje do fialova, lze i sušit, při sušení se dužnina zbarvuje dorůžova až červenopurpurova. Hodí se do polévek, směsí a salátů, nejchutnější jsou mladé plodnice, starší bývají příliš pružné a gumovité.

Doba výskytu: červen až říjen

Roste velmi hojně ve větších skupinách v borových lesích na písčitých půdách a kyselém podloží.

Atlas hub - Houby hřibovitéKlobouk až 90 mm, v mládí polokulovitý, na okraji podvinutý, později klenutý až ploše rozložený, světle krémový, světle žemlový, okrově oranžový, pokožka klobouku na rozdíl od ostatních klouzků nejde sloupnout.

Rourky má krátké jen 8 mm, okrové, šedookrové, okrově olivové, póry jsou zbarvené stejně jako rourky, na otlačených místech trochu tmavnou, jinak barvu nemění. Třeň až 90 mm, válcovitý, světle krémový, okrový až okrově oranžový.

Dužnina je světle krémová, na řezu neměnná, konzistence dužniny je pružná, gumovitá, pružnější než u ostatních klouzků.

Možná záměna:

Od ostatních klouzků se liší absencí prstenu na třeni a jeho pokožka klobouku nejde sloupnout, také pružnou dužnonou. Jinak dobře poznatelný druh.

Autor textu i receptů: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy