REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Klouzek kravský

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba rostoucí od června do října v borových lesích na písčitých půdách a kyselém podloží.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Suillus bovinus

Jedlý ………….. Mezi některými houbaři oblíbený druh houby, nemusí se loupat jeho pokožka klobouku jako u ostatních klouzků, nebývá také tolik znečištěný, jako jeho příbuzní.

Dužnina netrpí velkou červivostí jako třeba klouzek obecný, mladé plodnice jsou chutné zavařené v octovém nálevu, po uvaření se dužnina zbarvuje do fialova, lze i sušit, při sušení se dužnina zbarvuje dorůžova až červenopurpurova. Hodí se do polévek, směsí a salátů, nejchutnější jsou mladé plodnice, starší bývají příliš pružné a gumovité.

Doba výskytu: červen až říjen

Roste velmi hojně ve větších skupinách v borových lesích na písčitých půdách a kyselém podloží.

Atlas hub - Houby hřibovitéKlobouk až 90 mm, v mládí polokulovitý, na okraji podvinutý, později klenutý až ploše rozložený, světle krémový, světle žemlový, okrově oranžový, pokožka klobouku na rozdíl od ostatních klouzků nejde sloupnout.

Rourky má krátké jen 8 mm, okrové, šedookrové, okrově olivové, póry jsou zbarvené stejně jako rourky, na otlačených místech trochu tmavnou, jinak barvu nemění. Třeň až 90 mm, válcovitý, světle krémový, okrový až okrově oranžový.

Dužnina je světle krémová, na řezu neměnná, konzistence dužniny je pružná, gumovitá, pružnější než u ostatních klouzků.

Možná záměna:

Od ostatních klouzků se liší absencí prstenu na třeni a jeho pokožka klobouku nejde sloupnout, také pružnou dužnonou. Jinak dobře poznatelný druh.

Autor textu i receptů: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Prague mussel week odstartoval. Zapojí se Les Moules, Bruxx i Grandhotel Pupp

Týden od 21. do 27. září patří v desítkách restaurací holandským slávkám. Druhý ročník festivalu Prague mussel week nabízí zvýhodněná mušlová menu připravená skutečnými kulinářskými esy. Zapojili se například Les Moules, Bruxx či Grandhotel Pupp. Recepty na slávkové pochoutky od šéfkuchařů zapojených restaurací jsou dostupné i na webu PMW.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy