REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kirgizie

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Čingischán když táhl se svými hordami do boje, přemýšlel, jak by lehce získal nějaký nápoj, který by dodal jeho vojáků kuráž. A tak přišel na kobylí mléko – kumys – které má po jednom dni 4,5 procenta alkoholu a po dvou až třech dnech 8 procent.


Kumys – léčivý nápoj.

Před revolucí patřila oáza Kumyska kirgizskému chánovi Šengerejovi, který ve zdejších širokých stepích choval velká stáda koní. Samozřejmě že znal to, co vymyslel už stařičký Čingischán. Ten když táhl se svými hordami do boje, přemýšlel, jak by lehce získal nějaký nápoj, který by dodal jeho vojáků kuráž. A tak přišel na kobylí mléko – kumys – které má po jednom dni 4,5 procenta alkoholu a po dvou až třech dnech 8 procent. Současně byly objeveny mimořádně výživné vlastnosti kumysu.

Chán Šengerej žil na ruskokazašském pomezí a měl samozřejmě velký zájem vycházet dobře s carskou vládou. Proto zval k sobě představitele ruské šlechty a buržoazie z Petrohradu, kteří tu nacházeli oddech. Současně vypravoval pravidelně k carskému dvoru zásoby kumysu. Pro ty účely byly zhotovovány kořené měchy, tzv. burďuky.

Kumys totiž nelze uchovávat delší dobu. Kvasí a octovatí. Andrej Illarionovič vzpomíná, jak se jednou nechal umluvit a chtěl přivézt známým do Moskvy tři láhve kumysu. Vzali ten nejčerstvější a celou dobu se snažili držet ho v chladných místech. Odešli do jídelního vozu, a když se vrátili, měli dojem, že je potkal zlý sen. Dvě láhve ze tří v kupé explodovaly a všechno bylo pokryto vrstvou kumysu. Tak tu třetí honem vypili na usmířenou s průvodčí která, když viděla tu spoušť, byla blízko infarktu.

Proč je kumys tak účinným lékem? Tak především obsahuje vitamíny B1, B2, B6 a B12. Vitamínu C obsahuje o něco více než citrón. 50 až 60 procent bílkoviny, cukru jako mateřské mléko. Litr kumysu je výživností srovnatelný s 800 gramy dobrého chleba. Pacientům se podává pouze denní kumys, dvouděnní má 110 stupňů kyselosti a pak začíná rychlé octovatět. Nejlepší je kumys, který má 130 až 140 stupňů kyselosti.

„Jenomže takový kumys můžete pít jako lahůdku, nelze ho pít pořád“, vysvětluje Andrej Illarionovič. „Velmi rychle by se vám přejedl“.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Prague mussel week odstartoval. Zapojí se Les Moules, Bruxx i Grandhotel Pupp

Týden od 21. do 27. září patří v desítkách restaurací holandským slávkám. Druhý ročník festivalu Prague mussel week nabízí zvýhodněná mušlová menu připravená skutečnými kulinářskými esy. Zapojili se například Les Moules, Bruxx či Grandhotel Pupp. Recepty na slávkové pochoutky od šéfkuchařů zapojených restaurací jsou dostupné i na webu PMW.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy