REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kimbino radí: Zdravé stravování nemusí být složité ani drahé! Víme, jak na to!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jídlo tvoří neodmyslitelnou součást našeho života. Každý den se k němu několikrát obracíme, abychom z něj načerpali energii a zbavili se nepříjemného pocitu hladu. Není tedy divu, že se to, co jíme, odráží nejen na naší postavě, ale také na našem zdraví. Jídlo by nás kromě energie mělo totiž zásobovat také vitamíny a dalšími živinami, které jsou pro naše fungování naprosto nezbytné. Jaké potraviny tedy nakupovat, aby kvůli tomu netrpělo naše zdraví ani naše peněženka? S tím vám poradí nový portál Kimbino!


Tento projekt se zaměřuje na zdravé a především cenově výhodné stravování. Snaží se lidem pomoci se správnou životosprávou a naladit je na ekologické smýšlení. Nejenže efektivně nahrazuje klasické papírové letáky, ale také návštěvníky vede k tomu, aby si nákupy dobře proplánovali, a tak snížili jejich plýtvání jídlem a současně ušetřili. Kimbinu na lidech zkrátka záleží, a proto vám přináší následující tipy, jak můžete zapracovat na vašem jídelníčku.

 

 

Nutrienty pod lupou

Základními složkami zdravého jídelníčku jsou takzvané makronutrienty, což je skupina látek, do které patří bílkoviny, sacharidy a tuky. Poměr, v němž byste tyto látky měli konzumovat, se liší podle toho, jaké máte se svým tělem úmysly – jestli chcete shodit nebo nabrat tuk či svalovou hmotu. Obecně by se však měl denní jídelníček skládat ze 45 – 65 % ze sacharidů, z 20 – 35 % z tuků a z 10 – 35 % z bílkovin.

I když nad tím momentálně zrovna moc nepřemýšlíte, určitě byste neměli příjem makronutrientů zanedbávat, všechny totiž mají v organismu svou vlastní důležitou roli. Bílkoviny se pro představu podílejí na produkci hormonů, přenosu enzymů a dalších látek a také jsou základním stavebním kamenem pro tvorbu tkání. Sacharidy, podobně jako tuky, tělu naopak dodávají energii a mimo to také regulují hladiny cukru v krvi.

 

 

Další podstatnou skupinou látek jsou mikronutrienty, do které spadají vitaminy a minerály. Na rozdíl od makronutrientů jich organismus potřebuje pouze malé množství, někdy i v řádech mikrogramů, to však neznamená, že jsou pro něj o něco méně důležité. Neexistuje žádná potravina, která by obsahovala všechny vitamíny a minerály, které tělo potřebuje, proto lze jejich příjem zajistit pouze vyváženou stravou. Doporučené denní množství každého mikronutrientu najdete v následující tabulce:

 

 

Jak to uvést do praxe?

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základem dne, jedná se totiž o první krok, který můžete každý den udělat vstříc dobrému zdraví. Vždy by se měla skládat z nezpracovaných potravin a ideálně také obsahovat spoustu vlákniny, aby vás zasytila na dlouhou dobu. Proto byste do ní měli zakomponovat obiloviny, jako například ovesné vločky, čerstvé ovoce a zeleninu. Skvělou snídaní tedy může být například jogurt či ovesná kaše posypaná ovocem nebo míchaná vajíčka s hromadou čerstvé zeleniny a celozrnným chlebem.

Neméně důležitým jídlem je také oběd, který by měl být sice zasycující, ale zároveň dostatečně lehký na to, aby vás nezatížil na celé odpoledne. Ideální cesta ke zdravému obědu je opět přes potraviny v celistvém stavu, tedy přes zeleninu, obiloviny, luštěniny, maso nebo jiný zdroj proteinu. Nezapomínejte ani na zdravé tuky ve formě semínek, ořechů či avokáda, které umožní vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Skvělým příkladem vyváženého oběda může být například quinoový salát s opečeným tofu, avokádem a zeleninou.

 

 

Večeře by měla být co možná nejvýživnější, protože při běžném pracovním dni je to jediné jídlo, které si máme čas promyslet a opravdu vychutnat. Jelikož vás po večeři obvykle nečekají žádné náročné aktivity, nebojte se do ní zařadit větší množství bílkovin, jejichž trávení by vás jinak mohlo unavit. Skvělou volbou jsou například luštěniny, ryby čí bílé maso s pořádnou porcí čerstvé či vařené zeleniny a hnědou rýží či jinou obilovinou.

 

A co vaše finance?

Možná jste si doposud mysleli, že zdravé potraviny nakoupíte pouze ve specializovaných prodejnách. Avšak i v běžných obchodech se dnes setkáte s poměrně slušnou nabídkou, která se s rostoucím zájmem o zdravé stravování stále rozšiřuje. Když se usadíte a otevřete si Albert leták nebo Lidl leták, vždy tam najdete zajímavé akce na zeleninu, ovoce či obiloviny, které vás přesvědčí o tom, že zdravý jídelníček nemusí vyjít tak draho, jak se mnohdy zdá.

Tajemstvím zdravého a zároveň levného stravování jsou totiž především akční letáky, ke kterým vám umožní snadný přístup právě portál Kimbino. Všechny aktuální slevy tu najdete ještě předtím, než daný leták vstoupí v platnost, a tak si můžete dopředu naplánovat, co budete v následujících dnech vařit, a díky tomu nakoupit opravdu výhodně. Jediné, co tomu musíte věnovat, je váš čas a trpělivost. Jakmile se do toho ale dostanete, uvidíte, že vám vaše tělo vřele poděkuje.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy