REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

K oslavám patří dort. Upečte si jeden ke stoletému výročí želatinových bonbonů

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Blíží se prosinec a s ním i sváteční atmosféra. Letošní poslední měsíc v roce bude speciální i pro společnost Haribo, která 13. prosince oslaví 100. výročí svého založení. Seznamte se s její dlouhou historií a připravte si spolu s námi speciální narozeninový dort, vždyť takové jubileum si oslavu zaslouží.


Medvědí rozjezd v poválečném období

Ačkoliv vás to možná překvapí, společnost Haribo je dodnes rodinnou firmou. V německém Bonnu ji 13.12.1920 založil Hans Riegel a dnes se o jeho odkaz stará už třetí generace potomků. Hlavním mottem zůstává „dělat lidem radost a zpříjemňovat jim společné chvíle“. Jediná věc, která to na chvíli přerušila byla druhá světová válka. Ačkoliv firma bezprostředně před válkou zaměstnávala asi čtyři stovky zaměstnanců, z důvodu nedostatků surovin se musela výrobna v Bonnu transformovat na farmaceutika. S válkou v roce 1945 odešel i Hans Riegel, který zemřel ve věku dva a padesáti let. Společnost převzala nejdříve jeho manželka Gertrud, která v ní působila od jejího založení, když se z válečného zajetí vrátili její dva synové Hans a Paul, Haribo od ní převzali.

 

Chutná malým, stejně tak i dospělým

Po želatinových a lékořicových bonbonech byla poptávka, firma proto už pět let po konci války zaměstnávala asi jeden tisíc zaměstnanců a jen kvetla. V roce 1960 spatřili světlo světa Zlatí medvídci, kteří jsou dnes nejoblíbenějším produktem a ikonou segmentu želatinových bonbonů, dva roky na to přišla televizní reklama. Úpravy se dočkal i reklamní slogan. Ten byl doplněn o svou druhou část a používá se dodnes. Kdo by jej neznal? „Haribo chutná malým, stejně tak i dospělým!“. Na začátku devadesátých let pak začalo celkově nejdelší reklamní partnerství na světě – partnerství mezi společností Haribo a bavičem a hercem Thomasem Gottschalkem. V roce 1996 došlo k rozšíření portfolia, když firma převzala belgickou továrnu na cukrovinky a začala vyrábět pěnové bonbony marshmallows.

 

A dnes?

Vývoj společnosti byl rychlý a velmi úspěšný. V současnosti Haribo denně vyrobí na 160 milionů kusů želatinových medvídků a je největším výrobcem želé bonbonů na světě. Sladké radosti vyrábí v šestnácti závodech v deseti zemích po celém světě, včetně jižní Ameriky. Koupit bonbony Haribo můžete ve sto zemích světa. I u nás se těší velké oblibě, z průzkumu veřejného mínění v roce 2018 vzešlo, že medvídky nakupují 2/3 Čechů a nejoblíbenější jsou ti červení s jahodovou příchutí. Za 100 let došlo k obrovskému rozmachu společnosti, ale jak říkají potomci Hanse Riegla, „Stovka? To je mládí!“

 

Oslava s pořádným dortem

Připomeňte si 13. prosince 100. výročí společnosti Haribo a jejích želatinových bonbonů, nechte se inspirovat a upečte si doma velkolepý dort. Připravit jej můžete k jubileu či jiné sváteční příležitosti, stojí za to.

 

Recept zde (objeví se po kliknutí na jeho název nebo fotografii!):

 

Tip: Pří vmíchávání žloutku a dalších ingrediencí do sněhu buďte velmi opatrní a jemní. Je to fáze, kdy těsto může spadnout a nebude tak ve výsledku dostatečně vláčné.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

6 tipů na bezpečný detox

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Nový rok je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých 6 tipů a detox pro vás bude radostí.

číst dále ...

Cena medu zůstane i přes velký nedostatek českého lesního medu stejná, očekává se rekordní zájem

Český lesní med koncem ledna v obchodech dojde z důvodu špatné snůšky, komentuje situaci Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu. Včely vyprodukovaly v roce 2020 nejméně medu za posledních 20 let.

číst dále ...

Vliv olivového oleje na vaše zdraví

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

číst dále ...

Stylové streetfoodové recepty pro vás a vaše přátele

Na streetfoodové dobroty, které důvěrně znáte z trhů a festivalů, už nemusíte čekat! Šikovné a známé české food-blogerky Markéta v troubě a S vášní pro jídlo, pro vás připravily chutné a jednoduché recepty s McCain hranolky Crispers, které jsou jako vystřižené ze streetfoodového jídelního lístku. Recepty jsou připravené i v duchu dalších trendů: uvědomělého vaření a neplýtvání jídlem. Oba trendy vybízí připravovat jídlo ze surovin, které máme běžně doma a když nevyužijeme celé balení některé potraviny, můžeme si ji nechat na jindy. Pozvěte přátele, rodinu a vychutnejte si spolu streetfoodové pokrmy v pohodlí domova.

číst dále ...

Nápadité recepty, díky nimž zase dopnete kalhoty

Leden, do kalhot vlezem. I tak bychom si mohli s nadsázkou poupravit známou českou pranostiku. Vánoční hodování se na nás totiž většinou podepíše a v prvním měsíci roku můžeme mít problém dopnout pásek, kalhoty, sukni… Navíc se zase proměnily naše chutě a my toužíme po něčem vyloženě lehkém, nepříliš mastném. Pozor, to ovšem neznamená, že to nebude dobré! Pokud je pokrm nabitý kvalitními surovinami, které poznáte také díky značkám kvality (např. Klasa, Regionální potravina nebo Bio), zažijete chuťové orgie. A navíc pak budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Pojďme na to.

číst dále ...

Suchej únor? Tak na ten se napijem – nealkoholický Hrozňáček od Rybízáku k tomu přímo vybízí

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

číst dále ...

Špaldová mouka v kuchyni

Věděli jste, že existuje něco jako pšenice špalda? Ano, opravdu existuje. A právě z ní se vyrábí špaldová mouka. K její výrobě se používají celá zrna včetně obalové části, díky tomu špaldová mouka obsahuje velké množství prospěšných látek. Naši prapraprapraprarodiče z ní vařili a pekli zcela běžně, nyní se do kuchyní opět vrací. Třikrát hurá.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy