REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jídlo u ledu: Jak správně mrazit a co do mrazničky nepatří

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Od dob, kdy se potraviny uchovávaly ve vrstvě soli, aby vydržely, už nějaký čas uplynul. Dnes nechybí v žádné domácnosti mraznička, která nám umí vytrhnout trn z paty, když dojdou čerstvé potraviny, zvládne pojmout nával masa ze zabijačky nebo obří várku ovoce ze zahrádky. I mražení potravin ale má svá pravidla. Čím se řídit, aby vám jídlo v mrazničce vydrželo a hlavně chutnalo?


Co do mrazničky nepatří

Ovoce a zelenina, které obsahují velké množství vody, se mrazí poměrně špatně. Ztrácí totiž strukturu a po rozmrazení mohou připomínat spíš beztvarou hmotu, navíc bez valné chuti. Přesto je do mrazničky můžete dát, je ale třeba předem ovoce zeleninu tepelně upravit, například udělat pyré, a to rozdělit do pytlíčků. Listové saláty nebo špenát jednoduše spařte horkou vodou a poté naporcujte a zmrazte. Mezi potraviny, které se mrazničce musí vyhnout obloukem, patří celá vejce, mléčné výrobky, majonéza či smetana. V žádném případě také nemrazíme již jednou rozmrazená jídla – hrozilo by namnožení nebezpečných bakterií. Pozor si dejte také na mražení pečiva, které by mělo být vždy plně vychladlé. Pokud byste do mrazáku vložili ještě teplý chleba, podpoříte vznik pro zdraví nebezpečných plísní.

 

 

O vitaminy nepřijdete

Má smysl mrazit ovoce a zeleninu plné vitaminů? Rozhodně se nemusíte bát, že byste veškeré zdraví prospěšné látky mrazením zničili. Například vitamin C zvládá nízké teploty i delší dobu naprosto bez problémů. Klíčové je ovšem nenarušovat teplotní řetězec a udržovat teplotu v mrazničce stabilní – výrobci se shodují na -18°C. Každé kolísání teplot ovlivňuje trvanlivost zmražených potravin, jejich strukturu a také chuť. „Mrazit bychom měli jen nezkažené a čerstvé ovoce, které je třeba vždy důkladně omýt a poté zbavit pecek či stopek a nakrájet dle potřeby. Porce volíme tak, abychom rozmraženou část zvládli spotřebovat. Lepší je tak spíše více menších porcí,“ doplňuje Iveta Motolová, nákupčí mražených potravin online supermarketu Košík.cz.

 

Vybírejte vhodné obaly

Potraviny byste vždy měli mrazit ve vhodném obalu, nikdy ne „na volno“. Dobře zvolený obal totiž prodlouží životnost mražených potravin a zachová více jejich chuti. Hodí se plastové pytlíky s uzávěrem, ze kterých je dobré před zavřením vytlačit co nejvíc vzduchu. Mrazit můžete i v plastových krabičkách, vždy si ale ověřte, zda jsou určené do mrazáku a nízkých teplot. Potraviny by při mrazení měly mít kolem sebe dostatečný prostor, aby se nepoškodily, případně nevytekly do mrazicího prostoru. „Jídlo je třeba zmrazit rychle, aby se zamezilo kažení. Ideální je využít funkci rychlého mražení, kterou má většina moderních mrazniček. Potraviny mrazíme hned v den nákupu, aby byly opravdu čerstvé, a i po rozmrazení chutné,“ upřesňuje Motolová.

 

Popisujte a zapisujte

Mraznička, obzvlášť větší, se někdy postupem času změní spíš v „pohřebiště“ potravin. Tajuplné zmrazené balíčky, které se krčí někde vzadu v mrazicím šuplíku, zapomenuté mražené maso nebo hotová jídla nechaná na horší časy… Nespoléhejte na to, že si budete pamatovat, co a kdy jste do mrazáku dávali. Cokoliv, co balíte do vlastních sáčků či krabiček, vždy důsledně popisujte názvem a datem zmrazení. A pokud jste milovníci systému, pořiďte si k mrazáku i speciální sešit nebo si veďte záznamy online. Budete mít přesný přehled o tom, co váš mrazák ukrývá a které jídlo už byste měli co nejdřív spotřebovat. „Žádný mrazák neuchová jídlo věčně. Maso bychom měli spotřebovat nejdéle do jednoho roku – déle vydrží libovější. Rok bez problémů vydrží i ovoce, naopak pečivo bychom měli spotřebovat nejdéle do dvou měsíců,“ uzavírá Motolová.

 

Mrazicí tip:

Vadí vám, že se při mrazení rybízu, jahod a dalších drobných potravin plody navzájem slepí v beztvarou hmotu? Nejdřív je rozmístěte na tác, nechte lehce namrazit a až pak je přesypte do mrazicího pytlíčku. Díky tomu si zachovají tvar a půjdou snáze použít, až v zimě dostanete chuť třeba na jahodové knedlíky.

Zdroj: kosik.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Nejlepší pomocníci do kuchyně pro profesionální i domácí použití

Plnička klobás Kdo by neměl rád klobásy. Směs na dobrou klobásu je opravdu jednoduché vyrobit, jelikož se skládá pouze z kvalitního mletého masa libového i tučného a různých směsí koření. Dá se vyrobit v podstatě s jakékoliv masa i ze směsi různých druhů. Zásadním problémem při přípravě klobás a jitrnic je ale plnění klobás. Špatně se odhaduje množství směsi tak, aby v klobáse nebyly vzduchové bubliny a zároveň aby nepraskla. V tom pomůže plnička klobás, která je určená do profesionální kuchyně, ale i na domácí výrobu. Ocení ji každý zejména během zabíjačky, kdy se připravují jelita a jitrnice opravdu ve […]

číst dále ...

Oblíbený letní dezert třikrát jinak. Kouzlete s ovocem!

Připravte si na odpolední posezení s přáteli lahodný a svěží zákusek, díky kterému z vás bude hvězda každé domácí party. Kombinace křupavého těsta s nadýchaným krémem a letním ovocem vás svou chutí i vůní spolehlivě dostane do prázdninové nálady. Přinášíme hned tři recepty na pečenou i nepečenou variantu.

číst dále ...

Nastává období slaďoučkých malin, vyzkoušejte je v originálních receptech

Léto je v plném proudu a konečně je k dostání lokální ovoce, na které jsme všichni tak dlouho čekali. Maliny – tyto šťavnaté bobulky jsou výborné samy o sobě, ale co je tentokrát zkusit ještě jinak? Propojte jejich perfektní sladkokyselou chuť s jinými ingrediencemi a překvapte své nejbližší během večerního posezení na terase pokrmy s neotřelými kombinacemi.

číst dále ...

Fenomén jménem Cava

Španělská cava se začíná čím dál častěji objevovat v hledáčku českých milovníků šumivých vín, a po boomu italského prosecca se i ona možná dočká své zasloužené chvilky slávy u nás. Cava, stejně jako Champagne, smí pocházet pouze ze zákonem určených oblastí, kterých je osm, přesto 95 % výroby sídlí v oblasti Penedes.

číst dále ...

Sezóna rajčat v plném proudu. Ponechte si jejich výtečnou chuť po celý rok

Konec srpna vždy znamená jediné – sezóna rajčat se bude blížit do finále. Pokud toužíte po tom, abyste si jejich výtečnou chuť ponechali i o něco déle, můžete se pokusit o výrobu domácího kečupu, pesta nebo oblíbených sušených rajčat. Přinášíme tipy na recepty, které budete milovat. Dbejte ale na to, abyste pro své dobroty vybírali kvalitní suroviny.

číst dále ...

Chuť moře se vrací. V září zahajuje třetí ročník festivalu Prague Mussel Week

Hlavní město v září hostí třetí ročník úspěšného food festivalu Prague Mussel Week, který přiveze do Česka chuť moře a celkem 23 tun holandských slávek. Milovníkům dobrého jídla se nabízí příležitost ve dnech 13. až 19. 9. ochutnat pokrmy z čerstvě nalovených mušlí ve více než sedmdesáti vybraných restauracích. Na webových stránkách akce si zájemci mohou vygenerovat voucher, se kterým lze využít 1+1 porci slávek zdarma.

číst dále ...

Kofi-Kofi: Budování franšízingových poboček nám dává smysl

Milovníkům kávy asi netřeba představovat společnost Kofi-Kofi. Ostatní možná zbystří, když napovíme, že se jedná o mobilní stánky s kávou, které jsou v retro stylu a obslouží vás v nich mladí usměvaví studenti. Letos v srpnu to bude 10 let, kdy do ulic Brna vyjel první KofiTruck. Následovala Praha, Olomouc, Plzeň a také Znojmo. O tom, jak celý projekt vznikl jsme si povídali s jedním ze zakladatelů, Igorem Slavíkem.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy