REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jarní houby už rostou!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Máme tu jaro a tak se začínají objevovat první jarní houby. Kačenky, šťavnatky, penízovky, ucháče, smrže …


Téma měsíce: Jarní houby už rostou!Houby rostou celoročně a skalní houbaři proto chodí na houby i v zimě. Tento rok například rostla hojně na listnáčích penízovka sametonohá – Flammulina velutipes, lidově nazývaná vánoční houba, která je výborná například do polévek. Byli u ní prokázány i léčivé účinky.

V letošní zimě poměrně hojně rostla i hlíva ústřičná – Pleurotus ostreatus, dala se najít opět na dřevě listnáčů. U této houby je použití širší, skvělá je z ní falešná dršťková polévka, dobrá je také obalovaná v těstíčku. Hodí se i na saláty, koktejly atd. Hlíva má rovněž léčivé účinky a preparáty z tohoto druhu se objevují i na našem trhu.

Ale vraťme se k jarním houbám! Za první masitější a vydatnou jedlou jarní houbu lze považovat kačenku českou – Ptychoverpa bohemica. Tato kačenka vyrůstá od března do května v teplejších listnatých hájích pod osikami a topoly, ale také pod růžokvětými stromy, tedy pod třešní, švestkou, hlohem či trnkou.

Klobouk kačenky je nepravidelně zvoncovitý, kuželovitý, žebernatý, žlutohnědý, okrový nebo až nahnědlý, přirostlý pouze k vrcholu bělavého třeně. Tímto odlišíte kačenku od smržů, smrže mají klobouk srostlý s třeněm. Vyjímkou je vzácný smrž polovolný – Morchella semilibera, který má jako jediný klobouček též volný. O smržích však až někdy příště, jejich hlavní doba růstu je především v květnu.

Kačenka česká by se už měla objevit, ale vzhledem k letošní zimě bez sněhu, poměrně suchému předjaří bez vláhy, se letos ještě neobjevily ani na osvědčených lokalitách. Kačenka, jako většina druhu hub, potřebuje ke svému růstu hlavně vláhu, pamatuji úspěšný teplý a vlhký rok, kdy jsem kačenky nalezl už koncem února.

Na jaře se objevují i některé druhy helmovek např. nejedlá helmovka pařezová – Mycena tintinabulum rostoucí v bohatých trsech na rozkládajícím se dřevě listnáčů. Ve smrčinách se můžeme potkat i vzácné ušíčko – Pseudoplectania nigrella, plodnice rostou v jehličí, v mládí tvar černého kalíšku, který se stářím zplošťuje, ušíčko je uvedeno v Červeném seznamu, ohrožený druh, proto ho chráníme.

Jedním z prvních jarních jedlých druhů je také penízovka smrková. Vyskytuje se hojně ve smrkových lesích. Plodničky rostou z rozkládajících se smrkových šišek. Tuto drobnou houbičku houbaři sbírají na polévku, houbička je to ovšem velmi drobná, klobouček až 25 mm, na polévku tak potřebujeme několik stovek kloboučků.

Kačenky či penízovky by měli růst právě v tuto dobu, po vydatných deštích jsou každý rok hlášeny nálezy na houbařských portálech z mnoha míst republiky. Zkuste tedy štěstí a po následujícíh deštích vyrazte za pěkného počasí do listnatých lesů na kačenky. Možná potkáte už i smrže a ucháče. O těchto a dalších jarních druzích si můžete přečíst v naší škole začínajícího houbaře zde: Jarní houby – smržovité 1.

díl, Jarní houby – šťavnatky, ucháče a jedovaté druhy – 2. díl

Další povídaní, ne jen o jarních hobách, nejdete v naší škole pro začínající houbaře.

Text i foto: D. Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy