REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak správně uvařit huspeninu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Zima je doba vesnických zabíjaček. Při nich se často v Čechách vaří sulc, na Moravě drkotina. Někde se zase připravuje přírodní rosol na výrobu různých, aspikových výrobků. Hlavní složkou surovin pro výrobu těchto výrobků jsou kolagenní látky, které jsou obsaženy v kůži, nožičkách, kolenech, uších, hlavě a ocásku prasete.


Podstata přípravy je ve vaření těchto surovin, kdy kolagenní látky přechází do vývaru, který získá rosolovité vlastnosti a při chladnutí tuhne. Právě správný postup při vaření má rozhodující význam pro výslednou kvalitu rosolů, protože při teplotách nad 100 °C se klihovaté látky rozkládají a nevytváří potřebný rosol. Při příliš intenzivním vaření se rosol mísí s tukem a vývar pomalu a nedostatečně tuhne.

 

Slovácká drkotina

 

Suroviny na přípravu těchto výrobků se tedy vaří pomalu, na mírném ohni, maximálně při 90 °C, aby se uvolnilo do vývaru co nejvíce klihovatých látek a nevířily a nemíchaly se uvedené složky, tedy přesně tuk a alogenní látky. Po uvaření všech výše jmenovaných částí prasete, zhruba tedy po 2,5-3 hodinách lze přistoupit k výrobě.

Na staročeský sulc se suroviny umelou, přidají do vývaru, ochutí octem, solí, pepřem, někde se také do směsi přidává nakrájená uvařená kořenová zelenina, uvařená vejce, kyselá okurka apod.

 

Staročeský sulc

 

Na Moravě, při výrobě drkotiny, se suroviny krájí, vývar se ochutí česnekem, majoránkou, pepřem solí, podobně jako na tlačenku. Rovněž se přidává nakrájená kořenová zelenina.

Často se připravuje z nožiček a kůží základní rosol. Na něj je dobré přidat i hovězí kližku na další použití. Rosol přírodní vaříme s mrkví, cibulí, petrželí, jako koření se používá, bobkový list, nové koření, celý pepř, ocet, sůl a cukr. Během vaření sbíráme pěnu a občas promícháme, aby se kůže nepřilepily na dno hrnce, kde se snadno připálí. Vaříme pomalu neznatelným varem 2,5- 3 hodiny. Zeleninu vkládáme až po 2 hodinách vaření. Uvařený rosol necháme ztuhnout, po ztuhnutí odstraníme z povrchu tuk. Aby byl rosol čirý, přistoupíme k čištění rosolu.

 

Uzenářský aspik

 

Na čištění rosolu zhruba 4 l vývaru použijeme 200 g syrového hovězího masa, 100 g mrkve a 3 bílky. Vývar znovu rozehřejeme, přelije přes sítko s ubrouskem do čistého hrnce. Přidáme nasekané na drobno hovězí maso, nakrájenou na kostičky mrkev, bílky. Bílkoviny, které se vylučují z masa a bílků pojmou do sebe srážením za varu všechny drobné částice, které vývar kalí. Vaříme za občasného míchání 10 minut. Po uvaření odstavíme, necháme 10 minut odstát, do cedníku vložíme neporušený ubrousek, který přelije vodou. Je-li po uvaření na povrchu příliš pěny, odebereme naběračkou. Rosolovitý vývar necháme zvolna protéct přes cedník s ubrouskem. Dodržíme- li správný technologický postup získáme čirý rosol na výrobu dalších uzenářských výrobků.

Autor: Dalibor Marounek

Zdroje: Domácí zabijačka O. Pelech a kolektiv SZN 1973, Moderní studená kuchyně V. Brabec SZN 1968.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cukrářské trendy 2020 podle Josefa Maršálka

Naše země zažije tento rok doslova a do písmene šok, co se cukrářské tvorby týče. Celý národ sleduje od 4. ledna soutěž Peče celá země. Prostřednictvím TV obrazovek, v hlavním vysílacím čase na ČT1 ji bude patřit deset víkendových sobot. Jedná se o osvědčený formát ze spojeného království, v originále The Great British Bakeoff. Dnes hraný ve 33 zemích celého světa. Všude tam, kde se objevil, způsobil převrat na poli domácího pečení a cukraření. Televize je skvělé médium a nás ve sladké tvorbě čeká to, co se za posledních 10 let stalo v gastronomii. Zákazník bude plošně edukován. Renesance.

číst dále ...

7 důvodů proč pít MatchaTea

MatchaTea je hitem poslední doby. I když tradičně byl tento zelený nápoj součástí zenových buddhistických obřadů v Japonsku, dnes jej pijí lidé po celé Evropě. Ptáte se proč? Dáme vám hned 7 odpovědí.

číst dále ...

Víte, čím si sladíte život? Vyznejte se v cukrech a sladidlech

Mnoho z nás miluje sladké a „oslazuje si život“ s různými dobrotami. Cukry a sladidla nás lákají v mnoha svých podobách. Pokud patříte mezi sladkomilce a rádi byste se více dozvěděli, čímpak si život oslazujete, následující řádky vám pomohou lépe se v cukrech a sladidlech vyznat.

číst dále ...

Nemůžete se dočkat letní grilovačky? Buďte trendy a rozpalte to už teď

Lidé se u ohně scházeli odjakživa. Již v pravěku ženy hlídaly plápolající oheň, aby nevyhasl, dokud se muži nevrátili z lovu s pořádným úlovkem. Svou symboliku měl i v tzv. temném středověku, když se pálil oheň v den, kdy se na kopcích scházely čarodějnice s ďáblem, aby společně domluvili, jak škodit lidem. Dnes se u ohně setkáváme za účelem stmelování – ať už s kytarou, nebo špekáčkem, častěji pak u grilu s vyhlídkou na příjemnou zábavu a skvělé jídlo.

číst dále ...

Kapary, delikatesa, která obohatí salát, tapas nebo pomazánku

Kapary, zelené cosi, s nímž si mnoho lidí neví rady. Co to je? A kam se hodí? Kapary jsou nerozvinutá poupata kapary trnité, která roste nejčastěji ve Středomoří, ale také v Asii. Jedná se o keř, který roste v puklinách skal nebo zídek, a proto bývá mnohdy považován za plevel. Ale chyba lávky, kapary jsou vynikající přísada do nejrůznějších pokrmů.

číst dále ...

5 tipů jak dietně připravit kuřecí maso

Hledáte vhodné, chutné a přesto dietní způsoby na přípravu kuřecího masa? Vyzkoušejte osvědčených 5 tipů na jeho úpravu od Drůbežářského závodu Klatovy. „Fit vaření“ nemusí být jen o dušení masa, stačí se vyhnout zbytečnému tuku a oleji a máte vyhráno! Záleží především na dochucení a hře s kořením a bylinkami, to vše můžete sami ovlivnit!

číst dále ...

MatchaTea: Valentýnské recepty

Den svatého Valentýna je v Česku poměrně oblíbeným svátkem, a tak se okolo 14. února všechno kolem barví do růžových a červených odstínů. Už vás tyhle barvy nebaví? Zkuste na to letos jít jinak a vsaďte na zelenou s MatchaTea!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy