REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak správně připravit kvalitní čaj

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě. A není to jen díky mnoha rozmanitým druhům a způsobům úpravy, ale také tím, že mu vděčíme za blahodárný účinek na lidský organismus. Mnozí jej konzumují i kvůli jeho povzbuzujícím účinkům. Obsahuje totiž kofein, zvaný tein, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Jak ale správně přichystat tento nápoj? Existuje několik základních pravidel, díky nimž připravíte čaj ideální chuti, aroma, barvy i intenzity.


  1. Kvalita čajových lístků je základ. V dnešní době je na trhu nepřeberné množství druhů čaje, stejně jako specializovaných obchodů, v nichž odborníci pomohou s výběrem toho pravého čaje přímo pro vás.
  2. Teplota vody je důležitý faktor, který dokáže ovlivnit kvalitu připravovaného nápoje. Pro každý druh čaje je ideální jiná teplota. Čaje černé, jako je například Ceylon či Earl Grey, potřebují vodu vroucí či o teplotě 95 °C. Pro polozelené čaje je ideální teplota od 80 °C do 90 °C. Nejnižší teplotu pak vyžadují čaje zelené, od 60 °C do 80 °C. Pokud by se zelený čaj zalil vroucí vodou, vyloučily by se třísloviny a byl by nepříjemně hořký. Čaje bílé, ovocné a bylinné je ideální zalít vodou o teplotě 90 °C.
  3. Dobu louhování určuje nejen výrobce, ale známá jsou i některá všeobecná pravidla. Výsledkem kratšího louhování čaje je jeho mdlá a nevýrazná chuť. Výsledkem louhování po delší než doporučenou dobu je naopak jeho hořkost. Černé čaje se louhují 3 minuty pro povzbudivý účinek a 5 minut při zažívacích potížích. Bílý čaj je možné nechat louhovat také až 5 minut, záleží na intenzitě chuti, jíž chcete dosáhnout. Delší dobu potřebují čaje ovocné. U čajů bylinných je třeba se řídit návodem, protože velice snadno zhořknou.
  4. Kvalita vody ovlivňuje výslednou chuť. Obecně se za nejvhodnější považuje voda pramenitá, v dnešní době je dostačující kohoutková voda. Důležitá je však její čerstvost. Pokud vám v konvici zbyla voda z předešlého vaření, vylijte ji a načepujte vodu novou. Kvalita a teplota nádoby na čaj – k přípravě čaje se doporučují používat především klasické keramické či porcelánové konvičky, které by měly být předehřáté. Toho lze dosáhnout například jejich vypláchnutím v horké vodě. Čajové nádoby by se měly čistit pouze vodou, bez chemických přípravků.
 

 

Pokud jste po přečtení těchto základních pokynů zmatení, nevěste hlavu. Čaj už za vás umí vyrobit i stroj. Britští odborníci společnosti Morphy Richards vyvinuli čajovar, který sám ohlídá teplotu vody i čas louhování. Je totiž vybaven pěti volitelnými úrovněmi intenzity čaje a třemi základními teplotami. Přístroj zároveň disponuje speciální louhovací technologií, spočívající v opakovaném přečerpávání a překapávání, díky které dochází k uvolnění plného čajového aroma. Je uzpůsoben jak pro čaje sypané, tak pro čaje sáčkové, takže si pochutná opravdu každý.

 

Poznámka redakce:

Čajovar společnosti Morphy Richards je k dostání za 3 699 Kč. Více na www.morphyrichards.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy