REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak se jí v letadle

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jídlo se stalo neoddělitelnou součástí každého letu, ať už na kratší či dlouhé vzdálenosti. I když většina cestujících se spokojuje s jednotnou nabízenou travou, zkušení cestovatelé vědí, že si mohou jídlo podle svých zvyků, náboženství či zálib předem objednat.


Jídlo servírované v letadle.

Historie občerstvení na palubách letadel sahá až do roku 1930. Tehdy si šéf společnosti Boeing Air Transport pan Simpson uvědomil, že by bylo vhodné, aby cestující dostávali během letu občerstvení. Bylo třeba vyřešit, kdo by jim měl obložené chlebíčky a kávu, které byly prvním nabízeným jídlem na palubách, podávat. Ukázalo se, že by to měl být někdo, kdo by se zároveň staral o cestující, jimž během letu nebývá dobře.

 

Sky girls

Nejprve chtěl pan Simpson do této funkce najmout mladé půvabné chlapce. Pak se seznámil se zdravotní sestrou Ellenou Churchovou, která původně chtěla být pilotkou dopravních letadel. V té době to nebylo možné. Navrhla tedy panu Simpsonovi, aby na palubu angažoval zdravotní sestry. Tím si alespoň částečně splnila touhu po létání.

Prvním palubním průvodčím se říkalo “Sky Girls”. Musely mít diplom zdravotní sestry, být svobodné, měřit pod 175 centimetrů a vážit méně než 65 kilogramů. V Československých aeroliniích se objevily první letušky v roce 1936 na palubách letadel Savoia Marchetti. Byly to dívky příjemného zevnějšku a v průběhu letu podávaly cestujícím kávu, čaj, pivo, zákusky a bonbony. Už tehdy mělo na zahraničních tratích velký úspěch plzeňské pivo.

 

Možnost výběru

Dnes už občerstvení v letadle dávno není omezeno na pití, zákusky a bonbony. Zejména na dlouhých trasách je nabídka jídel velmi široká. Jen musíte vědět, že si speciální jídlo musíte objednat při rezervaci letenky, u některých aerolinií stačí čtyřiadvacet hodin před odletem. V poslední době jsou nejžádanějšími alternativními jídly pokrmy vegetariánské, které zařazují do své nabídky skoro všechny světové aerolinie. České aerolinie dnes nabízejí bohatý výběr vegetariánských jídel: vegetariánské jídlo asijského typu (většinou ve formě rizota, nudlí a podobně), dále syrové vegetariánské jídlo, vegetariánské jídlo bez mléčných výrobků nebo vegetariánské jídlo, které mléčné a vaječné výrobky obsahuje. Kromě toho si na palubách našich letadel můžete pochutnat i na dalších speciálních či dietních jídlech. Vybrat si například můžete jídlo pro diabetiky nebo sestavené jen z ovoce, jídlo bez lepku a mouky či jídlo bohaté na vlákniny. Ani vyznavači různých náboženství nepřijdou zkrátka.

Pro hinduisty nebo nejnověji pro ty, kdo se chrání před nemocí šílených krav, nabízí ČSA pokrmy bez hovězího masa. Pro ortodoxní židy je tu košer strava bez vepřového masa, při jejíž přípravě jsou dodržovány nejpřísnější židovské předpisy. Zvláštní jídlo bez vepřového si mohou objednat i muslimové. Ti, kdo hubnou, nemusí přerušovat dietu ani během letu. Stačí si objednat nízkokalorické menu. Ti, kdo dbají o správnou výživu si mohou vybrat dietu s nízkým obsahem cholesterolu, jídlo bez soli, s nízkým obsahem bílkovin, s nízkým obsahem purinu či jídlo bez uhlovodanů. Nabídka pro malé pasažéry je rozdělena podle věku do dvou kategorií. Pro ty nejmenší do dvou let je to kojenecká strava a džusy i s dětskou lahví pro případné ohřátí. Menu pro starší děti od dvou do sedmi let nabízí například kuřecí maso, brambory, šunku, tvarohové zákusky, čokolády a podobně. Naši cestující však navzdory této široké nabídce prý dávají přednost klasickým jídlům české kuchyně, jako je například vepřové maso s knedlíkem a se zelím – a k tomu samozřejmě oblíbené plzeňské.

 

British Airways

Na palubách British Airways se ročně servíruje kolem šestadvaceti milionů jídel. Protože ve Velké Británii je dnes nejméně šest procent obyvatel vegetariánů různého typu (a podobné je to i v dalších západoevropských zemích), je zvláštní pozornost věnována právě vegetariánským pokrmům. V nabídce British Airways je přes dvě stě druhů různých vegetariánských jídel. Britské aerolinie vycházejí v tomto bodě cestujícím natolik vstříc, že zapomene-li si někdo vegetariánské jídlo objednat při rezervaci letenky, najde ho jako alternativu v běžném jídelníčku. Stačí si o ně požádat za letu. Poradcem pro vegetariánská jídla pro British Airways je známá britská kuchařka a autorka kuchařských knih Ursula Ferringo. Na vytváření stylu jídel na palubách letadel British Airways se podílely i takové osobnosti, jako je známý průvodce televizního pořadu o vaření Brian Turner, restauratéři Anton Mosimann, Michel Roux, Richard Corrigan či Shaun Hill. Budoucí směr občerstvení na palubách britských letadel má určovat “Rada pro styl” (Style Coucil). O tom, že styl a způsob servírování berou British Airways vážně, svědčí i zcela neobvyklá modernizace příborů a nádobí, na němž jsou jídla pasažérům podávána. Keramické nádobí zdobí motivy fotografií proslulého britského dokumentárního fotografa Phillipa Newtona. Fotografie zachycující atmosféru Evropy a proměnlivé momenty pulzujících velkoměst – Londýna, Prahy a Říma – zdobí i interiéry kabin. Na podnosech s jídlem se objevuje celkem šest samostatných motivů: na šálcích, jídelních lístcích, obalech na sůl, pepř a cukr, stejně jako na kroužcích na ubrousky.

 

Speciality Air Canada

Air Canada, která loni koupila další velkou kanadskou leteckou společnost Canadian Airlines, nabízí v obchodní třídě svých letadel pokrmy na porcelánových talířích. Bohatý výběr mezinárodní kuchyně doplňují špičková vína, destiláty i nealkoholické nápoje. Cestující si mohou před odletem vybrat ze sedmnácti speciálních jídel podle chuti, diety či náboženství. Ke sledování filmu na vaší osobní televizi dostanete zmrzlinu a čerstvě upečené koláčky Ultimate, k odpolednímu čaji vám stevard nabídne rozmanité sendviče, koláčky, marmelády, hustou smetanu i porcované čerstvé ovoce, dále zeleninové dortíky a jarní závitky či mangovou pěnu s jahodovým pyré. Je to něco jako kulinární zázrak. A není divu. Šéfkuchař společnosti Air Canada Robert Volstuben totiž obdržel za své mistrovství významné ocenění. Za rybí předkrm pro třídu Executive získal v mezinárodní soutěži hlavní cenu. Tento předkrm je součástí kompletního menu. Skládá se ze stočeného lososího filetu plněného štikou, sušenými rajčaty a čerstvou zeleninou ve vermutové omáčce. Vše je doplněno manitobskou divokou rýží se zimní zeleninou a bylinkami. Podobných kulinárních zázraků můžete na palubě Air Canada zažít mnohem více. V rámci programu Cellar Secrets (Sklepní tajemství) nabízí společnost Air Canada výběr mimořádných červených i bílých vín a sektů z celého světa. Za právo být vybrán do tohoto programu se musí vinaři zavázat, že nebudou po dobu účasti v tomto programu dodávat víno nikam jinam. V každém čtvrtletí jsou do nabídky Air Canada uváděna dvě nová vína. Pro první čtvrtletí roku 2001 je to Chardonnay ze severního pobřeží Erijského jezera v Ontariu, velmi jasné a svěží víno, v jehož pozadí vycítíte květy akátu a čerstvého medu. Vynikající prý je například k platýsu. Druhým vínem pro toto čtvrtletí je Cabernet Franc/Merlot s nádhernými odstíny švestky a černého pepře. V popředí zůstává kořeněná chuť Merlotu, připomínající cedrové dřevo. Výborné je třeba k těstovinám s houbovou omáčkou nebo ke grilovanému telecímu na česneku a másle. Uzrálo v sudech z amerického dubu a má jemnou chuť dřeva. Vynikající je také k některým typům sýrů.

 

Lahůdky pro krátké lety

Pro cestující na krátké trasy ve třídě Euro Traveller přicházejí British Airways od loňského listopadu s novinkou. Nazývá se “lahůdka pro celý den”. Místo pokrmů, které se dříve podávaly i na krátkých letech a cestující mnohdy nepříjemně rušily, dostávají nyní jídlo ve speciálním balíčku. Mohou tak jíst, kdy jim to vyhovuje, nebo si jídlo sníst až po příletu. Balíčky podávané k snídani obsahují croissanty plněné různými způsoby, například švýcarským sýrem a parmskou šunkou, žervé či uzeným lososem, sladké pečivo či ovocný salát. Během dne jsou pro cestující v balíčku lahůdek připraveny sendviče s různými druhy náplní, tabulka oříškové čokolády, pečivo ke kávě nebo čokoládové sušenky. Během letů, které trvají déle než dvě hodiny dvacet minut, se strava servíruje tradičním způsobem. O singapurských aeroliniích se říká, že jsou králi, pokud jde o jídla servírovaná na palubě letadel. Běžně nabízejí přes čtyřicet různých druhů speciálních pokrmů. Samozřejmě nejrůznější vegetariánská a dietní jídla, ale také národní speciality, jako je čínská kuchyně, jídla japonská, indické kuchyně a další. Cestující, kteří využijí služeb Singapurských aerolinií a mají v době letu narozeniny, dostávají jako pozornost velký dort.

 

Výhody specialit

Co je na speciálních jídlech pro cestující nejpříjemnější? Jsou kvalitnější a hlavně čerstvější. Připravují se jako poslední a servírují jako první. A protože je stále hodně nezkušených cestujících, kteří o těchto možnostech vůbec nic nevědí, připravuje se speciálních jídel mnohem méně než pokrmů v běžné nabídce. Proto lze věnovat jejich přípravě větší pozornost. Je to vynikající služba pro cestující. Aerolinie stojí každé takové speciální jídlo o čtyřicet až padesát procent více než jídlo běžné, ale cestující platí stejnou cenu. I speciální jídlo je v ceně letenky.

 

Autor článku: Jaroslav Vašák, Zdroj: TIME, New York; materiály ČSA, British Airways a Air Canada

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Vhodné potraviny využívané při dietě

Článek pana Jaroslava Vašáka. Potraviny, které vám umožní snížit váhu. Víte které suroviny jsou pro dietu ty nejvhodnější? Tak například artyčoky, avokáda, čekanky, datle, fazolové lusky, grapefruity… Ano, ať už držíte jakoukoliv dietu, je třeba, při přípravě dietních pokrmů, vybrat ty potraviny, po kterých se hubne.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zažeňte únorovou únavu pomocí těchto receptů

V druhém letošním měsíci potřebujeme doplnit síly po dlouhé zimě a temných dnech. Čím si tedy podmaní únor naše chuťové pohárky? Ideálně něčím zemitým a hutnějším, ale zároveň dobře stravitelným. Pojítkem všech našich receptů jsou proto zelenina a ovoce doplněné o vydatnější suroviny, jako je tvaroh, zvěřina, sýr nebo smetana. Čeká na vás polévka z pečené cibule, jelení hřbet s restovanou zeleninou, pečená mrkev s tvarohem a jako dezert jablečné řezy se zakysanou smetanou. Díky čemu budou vaše pokrmy dokonalé? Především díky tomu, že přemýšlíte o výběru surovin a kupujete ty kvalitní, což na ně prozradí mj. také značky kvality potravin na jejich obalech. Jedná se např. o Klasu nebo Regionální potravinu.

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Nealko koktejlová inspirace na druhou polovinu únorové výzvy

Polovina Suchého února je za námi a možná už vás přepadá chuť na některý z oblíbených míchaných drinků. Dobrou zprávou je, že si jejich lahodnou chuť můžete užít, aniž byste svůj únorový závazek porušili. S nealkoholickými šumivými víny Bohemia Sekt a sirupy Monin vás čeká dokonalá nealko-koktejlová paleta chutí, vůní a barev. Který z následujících drinků vás láká vyzkoušet jako první?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy