REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak neboli Džekfruit (Jackfruit)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Ovoce příbuzné s chlebovníkem. Zralé plody se jedí jako ovoce, chutné je v ovocných salátech a také se využívá v teplé kuchyni. Plod je zralý, když slupka zežloutne. Jemná chuť dužiny může připomínat fíky.


Encyklopedie ovoce: Teplomilné (Exotické)Latinsky: Artocarpus heterophylus Lam.

Jiný název: chlebovník, anglicky: jackfruit a jak, francouzsky: jacque, španělsky a portugalsky: jaca.

Pochází z Indie, odkud se rozšířil zejména v Asii, i do dalších v tropických oblastech. Do Evropy se dováží hlavně z Brazílie a Keni.

Jackfruit jsou mohutné, až 30 m vysoké, stálezelené, hustě olistěné stromy. Květy a plody na stromě najdeme přímo na kmeni jako u kakaovníku. Plod je velký připomínající vodní meloun, uvnitř hrbolaté slupky najdeme množství světlých oranžovožlutých dílků s jemně gumovitou strukturou. Dužina celkem představuje asi třetinu váhy celého plodu, obsahuje vysoký podíl uhlovodíků, vápník a fosfor.

Jak (jackfruit, džekfruit) neboli Chlebovník celokrajný má plody dosahující váhy až 30 kg. Po dozrání vydývají intentzivní vůni přezrálých melounů. O něco menší plody druhu A.

odoratissima jsou ceněny pro sladkou chuť.

Zralé plody se jedí jako ovoce, chutné je v ovocných salátech a také se využívá v teplé kuchyni. V některých omáčkách dokonce nahrazuje maso. Semena se pečou jako jedlé kaštany – maróny. Plod vařený ve slané vodě nahrazuje zeleninu. Semena mají kaštanovou chuť a uvařená či upražená mohou sloužit jako vložka do polévek či různých ragů. Ovoce se k nám importuje především v konzervách jako sladký kompot.

Suma sumárum se jackfruit vaří, smaží nebo peče a konzumuje se jako zelenina. Plod je zralý, když slupka zežloutne. Jemná chuť dužiny může připomínat fíky.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Tradiční české vánoční recepty na sladké pečivo, moučníky a dezerty, TOP výběr těch nejlepších receptů

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

číst dále ...

Soutěž Svačina roku s Rio Mare vyhrála kuchařka z Havířova

Praha, 5. prosince 2019 – Vítězkou 7. ročníku celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare se stala Natálie Svobodová z Hotelové školy a Obchodní akademie Havířov. Za první místo si mladá kuchařka odnesla cenu v hodnotě 7 000 Kč. Ve velkém finále se 4. prosince v gastronomickém studiu Chefparade+ proti sobě postavilo 15 nejlepších mladých kuchařů z celé České republiky, kteří soutěžili o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Budoucí kuchaři měli za úkol připravit moderní a zdravou svačinu. Hlavní surovinou pro případu soutěžních receptů byly rybí produkty značky Rio Mare.

číst dále ...

O chlup zdravější Vánoce

Vánoce jsou čas hodování a setkávání se s blízkými i přáteli. Nechte se inspirovat a obměňte letos svůj tác s cukrovím. Připravte rodině i návštěvám originální, a především zdravější cukroví. Můžete své hosty nechat hádat, z čeho jsou lahodné kuličky i zdánlivé linecké cukroví připraveno. Uvidíte, že budou překvapeni.

číst dále ...

Fenomén jménem hranolka

Díky zámořským objevům Kryštofa Kolumba se z Jižní Ameriky dostaly brambory do Evropy – a o pár století později Evropané na oplátku zase přivezli Američanům hranolky… Smažená pochoutka je dnes neodmyslitelnou součástí jídelníčku a znají ji lidé po celém světě.

číst dále ...

Veselé a voňavé – dva tipy na horké vánoční nápoje

Provoňte si vánoční svátky tradiční skořicovou a medovou vůní. Připravte si horké drinky s nejprodávanější americkou whiskey Jack Daniel’s a užijte si kouzlo Vánoc i oslavy Silvestra stylově.

číst dále ...

Mák netradičně v tradičním cukroví

Rohlíčky, pusinky, perníčky…synonyma pro Vánoce, které nechybí snad na žádném vánočním stole. Ale i klasu lze trochu ozvláštnit. Hned budete mít o další druh cukroví víc. Tou tajnou ingrediencí je mák. Vyzkoušejte ten český modrý nebo bílý, který chutí připomíná spíše oříšky.

číst dále ...

OCEAN48 před Vánocemi expanduje do Prahy i dalších velkých měst. V Brně bude opět k dispozici populární FishDrive

Brno, 28. listopadu 2019 – Na štědrovečerní stůl patří ryba. Milovníci tradičního kapra, ale i lidé upřednostňující čerstvé mořské živočichy, si letos přijdou na své. Společnost OCEAN48 specializující se na dovoz ryb z přímořských destinací otevře v předvánočním období ve velkých městech více než třicet stánků s bezkonkurenčním výběrem. V Brně budou moci zákazníci využít službu FishDrive, díky které si předem objednanou rybu vyzvednou bez nutnosti vystoupit ze svého auta.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy