REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak jsem potkal houby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Krásné vyprávění od pana Dalibory Marounka, kromě jiného, vášnivého mykologa a fotografa.


Z houbami jsem se seznámil už jako dítě, chodil k nám strýc Honza, starý tramp. Pravidelně přicházel každý měsíc 30 km z města X do města Y podle řeky, vycházel ráno ve 4 cestou navštívil přilehlé hájky a remízky nasbíral houby podle toho co rostlo, stihnul se vykoupat v řece a v 9 se objevil u nás doma. Byl krejčí tak chodil na starý Singrovce, opravit a ušít věci pro celou naší rodinu,byl to babičky bratr. Nejvíc se mi líbili bedly strejda je bral celé i z nohama, daly se do sklepa do kýble a chodil jsem koukat jak se pomalu otvírají. Babička z nich potom udělala řízky a nohy usušila, rozdrtila na prach a používala jako koření do omáček. Strejdu jsem měl rád ještě z jiného důvodu nosil tehdy nazývanou brakovou literaturu, Rodokapsy, takže v 10 letech jsem věděl kdo je Hvízdavý Dan, Pobožný střelec, pes Rintintin atd, to bylo jiný kafe proti Ohníčku a Pionýru, psaly se 70 léta.

Strýc nosil kromě klasických letních hub i houby jarní, májovky, smrže i podzimní čirůvky a v zimě penízovky. Doma byl tehdy jediný atlas Houby v kuchyni od M. Smotlachy tak jsem houby okukoval už i v knížce. Strýc se kolikrát zdržel celý víkend tak jsem se těšil, že s ním vyrazím někam u nás v okolí, chodili jsme často na letiště místního Aeroklubu, kde se pásly krávy a tady mě strejda naučil poznávat špičky, pečárky, pýchavky a na podzim čirůvky fialové rostly zde tenkrát opravdu hodně, hlavně je málokdo znal. Mohu konstatovat, že tam rostou dodnes, ale už ne v takové míře. Strejda jezdil na tramp dolů na Sázavu, to byl ráj trampů a byl zastáncem hesla v přírodě se musíš uživit sám, jezdili z 10 Kč v kapse a stravu si sháněli prací na statkách, nebo pytlačením v řece a lesní plody, houby znal opravdu hodně.

Na špičky se chodilo s papírovým pytlíkem a nůžkami, stříhali se jen hlavičky, matka z nich připravovala hovězí na špičkách a samozřejmě polévku. Chodil jsem potom na špičky sám, vždy týden po deštích. Houby se tehdy ještě prodávaly na trhu, pamatuji v létě kopečky hojných lišek a na podzim zelánky a havelky, houby byly přepůlené a prodávaly je babky co si přilepšovaly k důchodu a ceny byly opravdu lidové. Osobně jsem havelku ještě nenašel a zelánky v okolí před 2 lety poprvé 4 kusy. Rodiče je kupovali na omáčku.

Když mi bylo 14 naši koupily škodovku a začlo se jezdit na houby jak rostly, měly jsme dobré informace, otec byl řidič z povolání, měl projetou republiku, křížem krážem o přestávky vždy stavěl na průzkum, nebo potkával houbaře s koši. Nejvíce jsme jezdily na Plzeňsko ke Kralovicům, pane tady byla houbařina poprvé jsem našel křemenáče, smrkové hřiby a hlavně mě fascinovaly houby, které jsem neviděl ani v atlase, literatury o houbách tehdy moc nebylo. Rodiče sbírali klasiku podborováky (hřib hnědý), kačenky (hřib strakoš), babky, kozáky, křemenáče, hřiby, bedly, václavky, ostatním houbám co měly dole chladič otec nevěřil, musel by tam být s náma strejda.

Houby se u nás zpracovávaly hlavně zavařením do octa sušením a podušené jen na sádle s kmínem a solí se plnily do sklenic a nahoru se nalilo sádlo a houby zavařily, cibule se nedávala, občas vykvasily tak matka od přidávání cibule upustila. Do soli nakládala babička, měl ten způsob zažitý. Matka byla dobrá kuchařka tak vymýšlela zajímavé pokrmy a houby jsme měli všichni rádi,moc mi chutnaly fleky s houbami,obměna šunkofleků, nechutnala mi jen smaženice u babičky ta ji nastavovala krupicí „brrrrr“ krupicovou kaši nesnáším od školy.

Odstupem let jsem se v práci seznámil z jedním kolegou taky vášnivý houbař a hlavně člen Mykologické společnosti, měl spoustu staré literatury a sborníků tak jsem začal biflovat znalosti a párkrát jsme spolu vyrazily na houby, naživo je to nejlepší. Postupně jsem začal rozšiřovat sortiment jedlých a pro mne neznámých druhů. Jedno staré čínské přísloví praví: Jestli chceš být štastný jeden rok, ožeň se, chceš-li být štastný celý život staň se rybářem. Já bych to pozměnil houbařem taky. Je pravda, že naše prapůvodní sběračská vášeň se v současné době zmodernizovala a dnešní lidé nás považují za podivíny jako rybáře a myslivce, vztah k přírodě je však silnější… houbařem se může stát každý naštěstí to každý neudělá.

Klasická houbařina časem přeroste v mykologa amatéra, mykologa fotografa, posledních 6 let jsem se dostal do tohohle stádia i já, už s košem moc nechodím, hlavně s báglem a fotoaparátem, procházím přírodou a větší adrenalin je nafotit neznámý druh, než plný koš hřibů. Najít vzácný druh se nepoštěstí každý den, když se ale poštěstí to je adrenalin, vidíš věci, který normální smrtelník nevidí ani o nich netuší a příroda se ti odměnila za ty našlapané kilometry, tak takhle nějak jsem já potkal houby …

Dalibor Marounek

Poznámka redakce: Níže uvedené fotografie jsou právě od pana Marounka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Upečte si doma Halloween

Zpestřete si podzim oslavou Halloweena. Přinášíme vám čtyři lahodné duchařské dobroty, na kterých si pochutnají malá i velká strašidla.

číst dále ...

Lokální suroviny, perfektní maso a vůně severních moří. Bageterie Boulevard připravila nové Dánské Chef menu a novinku v podobě degustačního menu

Bageterie Boulevard uvádí nové Chef menu, tradičně připravené ve spolupráci se světovým šéfkuchařem. Tentokrát představuje vybrané pokrmy z dánské kuchyně, které pro Bageterii připravil skandinávský šéfkuchař Lars Sjöstrand. Zákazníci mohou vybírat ze tří nových dánských baget a polévky. Atraktivní novinkou je pak degustační menu, které umožňuje zvolit si dvě rozdílné příchutě baget. V rámci řady Balanced calories nabídne Bageterie i dánskou obdobu chlebíčku a wrap plný typicky dánských surovin.

číst dále ...

Boj proti angíně? 6 rad, jak může pomoci i příroda

Zánět krčních mandlí (angínu), určitě nepodceňujte. Společně s odborníky přinášíme 6 rad, jak podpořit funkci imunitního systému v boji s nemocí nebo zasáhnout rovnou preventivně. Jak už třeba odpočinkem, vyvarováním se některých alergenů či úpravou jídelníčku.

číst dále ...

Makový superpanáček mezi rostlinnými proteiny

Český výrobce přírodních potravin NATU přichází s novinkou – širokou nabídku rostlinných proteinů doplňuje o nového, makového superhrdinu – makový proteinový prášek. Je výjimečný nejen obsahem bílkovin, ale i velkým množstvím vápníku a taky skvělou chutí.

číst dále ...

Jablečné recepty ze statku

Sklizeň začíná a co může být lepšího než se probudit do slunného rána s ovocnými sady pod okny. Mnoho statků v Jižním Tyrolsku se zabývá pěstováním jablek a vyrábějí z nich nejeden kvalitní produkt. Jablečné sady se totiž rozléhají na 18 400 hektarech, díky kterým paří mezi největší uzavřené pěstitelské oblasti v Evropské unii. Na několika statcích si můžete vychutnat také kulinářské zážitky a pokud se budete chtít nějakému přiučit, selka vás recept ráda naučí. Malou ochutnávku z jihotyrolské kuchyně vám přinášíme i my v podobě tří jablečných receptů ze statků sdružení Roter Hahn.

číst dále ...

Dny českého piva

Každý rok poslední týden v září patří dnům českého piva. Vychutnejte si pivní speciály. Ochutnejte speciální menu. Nebo se seznamte se sládkem vašeho oblíbeného pivovaru. Dny českého piva slavíme celý týden a po celé zemi. Protože Václav prostě ví, co je pro národ dobré!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy