REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Indická kuchyně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Co se jí v … národní kuchyně – Indie: Indická kuchyně je zdravá, lehká a je oblíbená po celém světě. V oblibě ji mají hlavně vyznavači zdravého přírodního životního stylu, také vegetariáni, což ale neznamená, že Indové maso nejedí, někteří ano (záleží totiž na jejich vyznání) a umí ho i velmi chutně připravit. Indická kuchyně je vhodná i při dietách, ale někdy umí i pěkně vypálit vnitřnosti díky své pikantnosti. Podle starých Hindů má potrava božský původ a kuchařské umění bylo proto pokládáno za posvátné. Obřady vaření se v Indii v minulosti řídily ,,svatými“ pravidly, jichž bylo nutně přísně dbát.


Vaření bylo pokládáno jako umění prospěšné zdraví a blahu, mělo zvyšovat i estetické i intelektuální potěšení ze života. Pokrmy musely být nejen výživné, ale i na výši smyslově a to jak v chuti, tak i vůni a poskytovat dobrý estetický dojem. Hlavní kuchařské pokyny byly v Indii od pradávna zaznamenány v náboženských knihách a nové generace je přenášely ústně i praktickým příkladem.

 

Co se jí v ... národní kuchyně: Indie

 

Koření, byliny a ochucovací přísady jsou srdcem i duší indické kuchyně. Najdeme zde širokou paletu chutí mezi ostrostí a jemností a říká se, že anglická kuchyně by byla bez prvků indické kuchyně fádní. Angličané zde byly totiž kolonizátory pomalu 200 let a proto také řada koření a pokrmů Indie je v Anglii také velmi oblíbená. Naopak indická kuchyně z anglické nepřevzala nic.

Vzhledem k tomu, že v Indii je 723 etnických skupin mluvících odlišným jazykem nebo dialektem, v různých oblastech Indie se proto logicky setkáváme s odlišnými jídly a způsoby přípravy. Tyto rozdíly jsou ovlivněny i náboženstvím. Většina obyvatelstva vyznávající hinduismus dodržuje zákaz požívání masa a kráva je zde pokládána za posvátné zvíře. Muslimové zase odmítají maso vepřové.

Indická kuchyně byla ovlivněna v minulosti cizími vlivy z Persie. Příkladem jsou husté omáčky zahušťované jogurtem nebo smetanou, které se vaří dodnes na severu Indie, na jihu se zase například hodně používá kokosové mléko, podobně jako na Srí Lance (Cejlonu).

K základní potravinám v Indii patří rýže, druhé místo zaujímá pšenice, pak následuje ječmen a kukuřice. Velkou roli ve výživě obyvatelstva hrají i různé druhy prosa např. džuár (čirok obecný), bádžrá (kysnatka klasnatá) nebo rágí (kalužnice křivoklasá). Nemalý význam tu mají také luštěniny, zvláště čočka, cizrna, fazole, hrách a kajan indický.

Mouky se melou obilné, kukuřičné, rýžové. V oblibě jsou i další mouky z cizrny, hrachu, čočky a fazolí, jsou chuťově výraznější a nemají takový obsah škrobu.

Z hlíznatých plodin se v Indii pěstují batáty (sladké brambory) a maniok, který se zpracovává na škrob. Charakteristické pro indickou kuchyni je kari (angl. curry). Toto slovo je tamilského původu a je výrazem pro omáčku. Za britské koloniální nadvlády se začalo používat i jako výraz pro směs koření a od Angličanů se rozšířilo do celé Evropy a okolních zemí.

Kari je směs několika druhů koření a zkušení kuchaři si je míchají sami z jednotlivých usušených složek koření. Jako kari se obvykle označuje směs mletého koriandru, kmínu, kurkumy, zázvoru a chilli. Tato směs se doporučuje pro zeleninová a rybí jídla. Sladší a méně pálivé kari se připravuje z mletého koriandru, kmínu, kurkumy, fenyklu, kardamonu, garam masaly a chilli. Někde se toto koření v Indii označuje jako masala, Garam masala je ovšem také směs koření připravená z mletého pepře, kmínu, skořice, kardamonu, koriandru, hřebíčku, zázvoru a muškátového květu.

Proslulé jsou v Indii pikantní, silně kořeně omáčky, tzv. čatní (chutney) připravované z ovoce, ale i zeleniny a koření.

K přípravě mnoha indických pokrmů se používá máslo ghí. Jde vlastně o přepuštěné máslo.

Velká část obyvatel se živí výhradně bezmasou stravou. Nejrozšířenější bezmasí pokrm je zde chichri z rýže a čočky, potom dhál z prosa a cibule, samozřejmě ochucený kari.

Nejběžnější přílohou jsou tenké placky ze pšenice čapatí, malé bochánky podávané k zelenině purís a chléb nán.

Z masa se nejvíce používá drůbež, kuřata, slepice atd. Drůbež se připravuje na stovky způsobů, známé jsou recepty kuřete v jogurtu, kuře po kašmírsku, kuřecí kari po madrásku …

Ryby a mořští živočichové se konzumují na pobřeží a při řekách. Z četných rybích pokrmů je nejznámější banga masala, kořeněná smažená ryba s pikantní náplní.

Skopové a vepřové maso se těší oblibě také v některých oblastech Indie. Například pokrm birianí, což jsou kousky skopového s mandlemi, pistáciemi a rozinkami, vepřové vindalú připravené na vinném octu spolu s kořením, kjofty z mletého masa …

Mléčné výrobky jsou v Indii také velmi oblíbené, například jogurt – dahí, sýr – panír, smetana – malai. Zasloužené místo zde mají i vejce, které se používají do rýžových jídel. Důležitá složka indické kuchyně je vaječné kari, ozdoba zeleninových mís, dává se i do mletých mas, využíví se při přípravě kabábu nebo kofta.

Z dezertů je v Indii velmi rozšířená halva s mandlemi a rozinkami. V Indii roste mnoho druhů tropického ovoce, které se často vyskytuje na jídelničku syrové, nebo různě upravené. Nejoblíbenější je mango, datle, kokos, granátové jablko, banány, melouny, papája, kaki, longan, karambola a další citrusové plody.

Ze zeleniny se v indické kuchyni také připravují neobyčejně chutné pokrmy, například zeleninové kari – aviyal. V oblibě je tu především lilek, rajčata, papriky, cibule, česnek, zelené fazolky, hrášek, mrkev.

Ze zeleniny se v Indii připravují velmi chutné polévky, nejznámější je asi vývar akní. Zelenina se podává se jak dušená, tak vařená, ale také syrová, důležitá je i při výrobě zeleninových čatní.

Z olejovitých plodin má velký význam v Indii podzemnice olejná (burské oříšky). Indie je na prvním místě v celosvětové produkci podzemnice. Vysoká je zde i produkce sezamu. Obě plodiny slouží k výrobě olejů. Z Indie známe i neobyčejně chutné oříšky kešu, což jsou plody ledvinovníku západního.

Nejoblíbenějším nápojem v Indii je čaj. Ten se pěstuje na severovýchodních úpatích Himaláje a v oblastech Asámu. Zelený čaj se pěstuje v jižních oblastech Madrásu a Kérale.

Alkohol se v Indii nesmí konzumovat veřejně. Je povolen jen cizincům a jde zakoupit jen ve specializovaných obchodech.

 

Různé postupy vaření:

Indická kuchyně používá několik stylů úprav pokrmů. Nejznámější styl kari, v podstatě jde o dušené pokrmy s kořením a velkým množstvím delikátní šťávy. Styl korma – mladé maso dušené samotné, nebo se zeleninou, jogurtem, kořením, na rozdíl od kari se nepoužívá skoro žádná tekutina. Styl dam je vaření v páře styl bhúna – prudké opečení malých kousků masa, zeleniny na malém množství tuku. Další styl je talava – opečení v tuku maso, ryby, zelenina. Styl tandúri – rožnění, styl kabáb – grilování.

 

A na závěr něco o indickém stolování …

Indové nabírají sousta prsty pravé ruky. Rýže či chléb se máčí do omáček. Zřídka se používá lžíce, příbory mají jen ve městech.

 

Text D. Marounek

Použité zdroje: Variace na kuchyně orientu – A. M. K. Nouzovi, Orientální kuchyně – V. Šerý, J. Šourek, internet

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

3 snadné a zdravé recepty pro každého!

Chybí vám dovolená u moře, tamější jídlo? Připomeňte si cestování alespoň tematickou večeří s cizokrajným jídlem. A potěšte celou rodinu společně s osvědčenými produkty od Drůbežářského závodu Klatovy.

číst dále ...

Jarní polévky do každého jídelníčku

Špenátová, kedlubnová nebo cibulová polévka – nahlédněte pod pokličku oblíbených jarních polévek a inspirujte se třeba při vaření nedělního obědu. Osvěží, a navíc přinesou do kuchyně jaro. Ať už sáhnete po krémové konzistenci nebo té klasické, uděláte radost nejen sobě, ale i vašemu tělu. Dejte si však pozor, ze kterých produktů polévky připravujete.

číst dále ...

Proč vás honí mlsná a jak si s ní poradit

Sladká chuť je ta první, kterou jako miminka poznáme. Máme ji spojenou s příjemnými pocity, a právě proto je cesta k omezení cukru tak těžká. A také proto, že tu jsou situace, které máme se sladkostmi odjakživa spojené. Chystáte se na návštěvu? Skočíte do cukrárny pro dortíky. Neuspokojil vás dostatečně oběd? Dopucnete se dezertem. Ocitli jste se ve stresové situaci? Zaženete ji čokoládou. Začnete-li přemýšlet nad tím, kde všude a za jakých okolností nás cukr provází, zjistíte že je možná na čase zpozornět.

číst dále ...

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

V současnosti se nemalá část populace potýká s nedostatkem spánku. Na vině mohou být starosti s prací, se školou, ale také s pandemií koronaviru, kdy se bojíme o své zdraví. Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na stranu a nemůžeme usnout. Stoupá pocit zoufalství, začínáme se potit, únava se zvyšuje, ale tolik potřebný spánek nepřichází. Na vině mohou být potraviny, které zkonzumujeme během večera. O kterých je řeč?

číst dále ...

Nová anketa! Váš nejoblíbenější český zákusek?

Díky dotazu jednoho našeho čtenáře jsme zjistili, že nás v redakci také velmi zajímá, jaký český zákusek patří mezi ten nejoblíbenější. A proto pusťte se do hlasování, ať víme, jakou laskominu si nejčastěji my Češi vlastně dopřejeme.

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte zbrusu nové recepty – pochutnáte si a navíc můžete soutěžit o parádní výhry!

Pravá chuť slunné Itálie u vás doma. Jarní soutěž s Rio Mare je v plném proudu a zkusit štěstí může opravdu každý! Je to snadné, stačí zakoupit libovolný produkt Rio Mare kdekoli po celé České republice včetně e-shopů, zaregistrovat účtenku na www.riomaresoutez.cz a pak jen na konci měsíce doufat, že budete ti šťastní vylosování.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy