REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib medotrpký

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlý hřib a to pro svou hořkost. Roste od  července do září ve světlejších listnatých lesích, parcích a na březích rybníků.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Boletus radicans syn. B. albidus

Nejedlý ………………………… Hřib medotrpký je nejedlý druh houby pro svoji hořkost.

Doba výskytu: červenec až září

Roste celkem vzácně jednotlivě nebo ve skupinách ve světlejších listnatých lesích, parcích, na březích rybníků, nejčastěji pod duby, méně často pod lípami a buky.

Klobouk až 220 mm, polokulovitý, klenutý, nakonec poduškovitý, špinavě bělavý, našedlý, později šedavě bělavý, světle krémový, nebo béžový. Pokožka po otlačení tmavne, v mládí je plstnatá, později olysalá, za vlhka někdy lepkavá. Rourky jsou až 25 mm, nejprve světle žluté, pak citronově žluté, později žlutoolivové, žlutookrové na řezu modrající. Póry drobné, stejné barvy jako rourky po otlačení modrající, po několika hodinách hnědnou.

Třeň až 150 mm, masitý, v mládí vejčitý, později kyjovitý, povrch citrónově žlutý, později vybledá do špinavě žlutého až šedivého odstínu, občas s hnědými až hnědočervenými skvrnami nebo s načervenalým prstencovým páskem, v horní části je pokryt žlutou, po doteku tmavnoucí síťkou. Dužnina je v mládí světle žlutá, postupně vybledá, na řezu modrá. Chuť je zpočátku mírná ale po krátké době nepříjemně hořká, vůně je nenápadná, slabě houbová.

Atlas hub - Houby hřibovité Atlas hub - Houby hřibovitéMožná záměna:

Hřib medotrpký je dobře poznatelný druh charakteristický mohutnými plodnicemi, zbarvením a modrající dužninou.

Jedna z forem tohoto hřibu která byla považována neoprávněně za samostatný druh byla označována jako hřib bělostný (Boletus albidus) roste na zastíněných místech a vytváří bílé nebo bělavé zabarvení klobouku.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy