REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Houžovec hlemýžďovitý

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba, ale rostoucí poměrně vzácně. Ani díky své chuti a houževnatosti není moc vhodná na kuchyňské zpracování.


Atlas hub - houby lupenatéLatinsky: Lentinellus cochleatus

Jedlý ………….. Tento druh houby je jedlý, ale je tuhý a houževnatý, k použití v kuchyni se nedoporučuje.

Doba výskytu: červenec až listopad

Roste nehojně až vzácně v hustých trsech na rozkládajících se pařezech kořenech a pahýlech listnáčů, nejčastěji buků a dubů, vzácně i jehličnanech. Česky též houževnatec hlemýžďovitý.

Klobouk až 70 mm, v mládí vyklenutý, později nepravidelně hluboce nálevkovitý až uchovitý, červenohnědý až kožově žlutý. Lupeny velmi dlouze sbíhavé, husté, bělavé až nahnědlé s nepravidelným nahnědlým ostřím.

Třeň až 100 mm, středový, výstřední nebo postranní, tuhý, pružný, podélně brázditý šedohnědý až červenohnědý. Dužnina je tuhá a má výraznou anýzovou vůni.

Možná záměna:

Za houžovec hlemýžďovitý nevonný – Lentinellus cochleatus var. inolens, který nevoní po anýzu.

Autor textu: D. Marounek, foto: S. Jirásek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

3 trendy a rychlé recepty na letní party

Čekáte partu přátel nebo chystáte rodinnou oslavu? Je jasné, že chcete všechny co nejlépe pohostit a nakrmit, ale zároveň musíte kromě jídla připravit i spoustu dalších věcí. Následující recepty na rychlá a trendy jídla vám ušetří čas a zajistí perfektní výsledek.

číst dále ...

Léto voní po máku

Léto je v plném proudu a teplé počasí láká posedět na zahrádce či balkónu. Příjemným společníkem může být dobrá kniha, stejně jako netradiční káva s dezertem. Už jste někdy ochutnali makovou kávu? Měli byste, mák je totiž opojná ingredience, která z každého receptu udělá gastronomický zážitek.

číst dále ...

Výlety za vínem – Zastavte se v Rakvicích v Enothece

Putování za vínem se stále těší obrovské oblibě. Morava je synonymem pro nádherné vinice, a ještě nádhernější víno. Pokud se chystáte za poznáním skvělého vína, určitě si přidejte na seznam návštěvu a degustaci v moderní Enothece Vinselekt Michlovský v Rakvicích.

číst dále ...

Jak na perfektní špekáček

Co patří k typickému českému létu? Koupání v rybníku, spaní pod stanem a také táboráky. Vlahé večery jsou jako stvořené pro rozdělání ohýnku a opečení výborných špekáčků. Jenže možná už jste s trochou zklamání zjistili, že ten kouzelný večer u ohně se špekáčkem na papírovém tácku a písničkami hranými na kytaru není takový, jaký si ho pamatujete. On totiž možná ani ten samotný špekáček není takový, na jaký s chutí vzpomínáte ze svého dětství.

číst dále ...

Bylinné drinky Erebos vstupují na trh s novým složením i vizuálem

Značka Erebos představuje novou generaci přírodních energetických nápojů. Na trh uvádí drinky s inovovaným složením, které doprovází redesign obalů a nový web. Pro letošní rok pak značka plánuje rozšířit dostupnost bylinných energetických nápojů na českém trhu.

číst dále ...

Zdraví i krása ukryté v syrovátce

Žlutozelená tekutina vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů či tvarohů, ale rozhodně se nejedná o odpad! Má totiž zázračné účinky na zdraví i na krásu. V létě chutná jako osvěžující nápoj a je součástí zdravých receptů…

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy