REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hledáte zázračnou dietu? Výběr těch nejznámějších najdete zde

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Hodování kolem vánoc a Nového roku jistě zanechalo stopy na mnohých z nás, především pak na našich postavách. A proto není divu, že některým kalhoty nebo sukně začínají být malé v pase a škrtí … Tato okolnost, ale také vánoční předsevzetí zvyšuje řady těch, co začínají v tomto období přemýšlet, co s nadbytečnými kily, jak zhubnout. Ovšem jak na to? Existuje opravdu zaručená dieta na hubnutí, která vám zajistí, že vám několik kilogramů přebytečného tuku zmizí jako nic?


V naší databázi najdete desítky vyzkoušených diet, ovšem, která je ta pravá, to zjistíte jenom tak, že ji prostě sami vyzkoušíte. Ovšem držet dietu bez dostatku pohybu na čerstvém vzduchu a ve stresu snad ani nemá smysl. A bez dřiny a vůle to také nepůjde! A pravda je taková, že ve zkutečnosti ani tak nezáleží na typu diety, kterou chcete držet, ale na pečlivém a dlouhodobém dodržování toho či onoho konkrétního režimu hubnutí. A to právě bývá kámen úrazu.

Většina lidí zavrhuje nebo řadí mezi nejméně oblíbené diety ty, které se liší zásadně od běžné stravy, například ty diety, u kterých se konzumuje jedna ingredience, nebo jen několik málo ingrediencí. A neoblíbená, vlastně přímo nevhodná je i metoda totálního hladovění. Jednak tuto dietu většina lidí dlouho nevydrží a dále extrémní hladovění dlouhodobě lidskému tělu spíše ublíží, než pomůže. To však neplatí při krátké očistě těla, kdy pijeme jen nesladké nápoje a například pouze jeden den nejíme. Krátkodobé a pravidelné hladovění, například jednou týdně, nebo jednou měsíčně prokazatelně našemu tělu pomáhá!

Když už chceme začít s dietou, není nad to poradit se s odborníkem na zdravou výživu, nebo alespoň se svým lékařem. Je lepší zvolit dietu, která na první pohled není tak účinná, ale u které naše tělo dostává vše potřebné pro správné fungování. Často stačí více než držet dietu, jen upravit jídelníček, začít konzumovat přiměřené množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek. Naše strava však musí také obsahovat potřebné množství vlákniny, tepelným zpracováním nezničených aktivních enzymů a co nejméně se vyskytujících škodlivých a cizorodých látek. Málo kdo ví, že tělu musíme pro zdravé stárnutí zajistit dnes známých téměř 50 živin a výživových faktorů a to v optimálním množství a oproti tomu nevnášet do těla zdraví škodlivé a nebezpečné látky.

A tak kterou dietu držet, pokud se pro ni rozhodnu?

Jak jsem psal na začátku, na každého různé diety působí jinak … tak pokud vůbec držet dietu (lepší je jen upravit jídelníček a jíst 5x až 6x denně v malých dávkách a sportovat, aktivně žít a pokud možno se nerozčilovat), pak si zde dovolím jen vyjmenovat pár těch nejznámějších:

 • Dělěná strava – Tuto teorii dělené stravy vyvinul již na počátku minulého století MUDr. Hay, ale proslulou se stala až v moderní době, kdy se začal vést trend ke štíhlé linii. Dělená strava má pomoci hubnout bez pocitu hladu a mučivého odříkávání, což ale není její hlavní cíl. Tím cílem má být lepší snášenlivost jídel.
 • Dieta podle krevních skupin – Vychází z předpokladu, že lidem s různou krevní skupinou vyhovuje různá strava.
 • Bezuhlovodanová čili bezsacharidová dieta – Je založena na co nejnižší možné, nejlépe však nulové, konzumaci potravin obsahujících sacharidy (tj. cukry a škroby). Naopak ale nezakazuje tuky a bílkoviny.
 • Tukožravá dieta – Základem této diety je tzv. tukožroutská polévka, které můžete sníst neomezené množství, vlastně pokaždé, když pocítíte hlad. Další pro tělo potřebné látky doplňujeme zeleninou a ovocem. Zakázáno je veškeré pečivo, alkohol, nápoje s bublinkami, smažená jídla …
 • Jednodruhová dieta – Po celý den můžete jíst jen jednu vybranou potravinu, např. kuřecí nebo hovězí maso, celozrnné těstoviny, netučnou rybu či co vás právě napadne.
 • Hollywoodská (ovocná) dieta – Sapočívá ve výhradním pojídání ovoce. Druhy můžete libovolně kombinovat, například kiwi a hrozny, ananas, banán…
 • Plážová dieta – Princip této třífázové diety je jednoduchý: málo tuků, málo sacharidů a hodně vlákniny. První fáze je nejpřísnější, kdo ji ale překoná, neměl by mít pak potíže stravovat se tímto způsobem třeba i celý život, udržet si rozumnou váhu a navíc žít mnohem zdravěji.
 • Bodová dieta – Je založena na bodovém systému, který přiřazuje určité číslo podle kalorické a výživové hodnoty jednotlivým druhům potravin. Na den je stanovena bodová hranice, která nesmí být překročena, má-li být docíleno redukčního efektu.
 • Weight Watchers dieta – Opět dieta s bodovým ohodnocením. Každé jídlo je ohodnoceno počtem bodů, přičemž každý smí denně „sníst“ jen jejich určitý počet. Ženám je dovoleno denně dosáhnout hodnoty mezi 18 a 26 body, mužům 30–34 bodů. Princip je jednoduchý. Čím méně bodů má jídlo, tím více ho smíte jíst.
 • Atkinsova dieta – Tuky povoleny, bílkoviny také, vyhýbejte se jen cukrům! Takže třeba místo chleba, těstovin a brambor by měl člověk jíst například maso a vejce. Je povolen “běžný” sýr, ryby, máslo, na saláty olivový olej.
 • Montignacova dieta – Rozlišuje mezi dobrými (celozrnný chléb) a špatnými (bílý chléb) uhlohydráty. Některé potraviny se nesmí kombinovat (např. chléb a máslo), zakázané jsou i ty, které obsahují uhlohydráty a tuk (např. arašídy). Co je dále zakázáno: Vše, co obsahuje bílou mouku nebo bílý cukr. Vše z kynutého těsta. Všechny ovocné džusy. Buráky, plnotučné mléko, med, míchané nápoje, bonbony, těstoviny (kromě špaget). Co je dovoleno: Tuky, bílkoviny, saláty, sýry, olivy, chřest, fazole, celozrnné pečivo, avokádo, steaky, jablka, hrušky, špenát, mořský losos, čočka, slanina, červené víno, hořká čokoláda, müsli bez cukru, šunka, salám, vajíčka… Při jídle se má málo pít. Zažívání a trávení by měly proběhnout takřka bez vody. Ovoce se smí jíst pouze samotné.
 • GLYX dieta – Třídí jídla podle “glykemického indexu” (GLYX), každá potravina má číslo mezi 1 a 120. Jezte potraviny s hodnotou GLYX pod 50. Volte přírodní potraviny. Hladovět je ale přísně zakázáno!
 • South-Beach dieta – Při této dietě se musí jíst co nejméně uhlovodanů (tedy žádné brambory, bílý chléb, pizzu, nudle či světlé pečivo). Omezit se musí i konzumace rýže, těstovin a bílého cukru. Úplně tabu jsou kůže z drůbeže, smetana, hovězí žebírka, játra, sýry jako Brie a Ementál, stejně jako rajčata, kukuřice, červená řepa a vodní meloun. Při vaření se používá olivový, řepkový či ořechový olej. Bílkoviny, včetně vajíček, sýrů a másla, jsou dovoleny. Jí se pětkrát denně!
 • Zónová dieta – Zde se jedná o druh alternativní výživy, prvotní účel není zhubnutí, ale ozdravění stravy, zlepšení stravovacích návyků. Když v 80. letech 20. století dr. Barry Sears zkoumal důvody obezity v USA, zjistil, že hlavní příčinou je vysoký podíl sacharidů ve stravě. Vypracoval tedy principy tzv. zónové diety. Základem je správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků v každém jídle.

Další články k tématu:

Základní pravidla pro dietyVhodné potraviny užívané při dietěDiety a zdravotní pokrmy, dietologie, Léčebná výživa – nauka o dietách

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy