REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hadovka smrdutá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Přesto, že příliš neláká ke konzumaci je jedlá. Je cítit i několik desítek metrů kolem sebe …


Atlas hub - Houby břichatkovitéLatinsky: Phallus impudicus

Jedlá ………………. Mladé plodnice, dokud jsou zavřené ve vajíčku, jsou jedlé, odstraní se okrovka a rosolovitá vrstva, pokrájené kousky vejce se smaží obalené v trojobalu, chuť pak připomíná mořské ryby. Mnoho lidí má však k této houbě odpor vyvolaný nepříjemným pachem dospělých plodnic.

Doba výskytu: květen až listopad

Roste hojně v hrabance a humózní půdě v listnatých i jehličnatých lesích, má též ráda půdy s vysokým obsahem dusíku.

Plodnice v mládí bílé, vejčité, kulovité s kořínkovitým provázkovým podhoubím, pod bílou nebo našedlou pokožkou (okrovkou) je rosolovitá vrstv,a v níž je uložen zárodek dospělé plodnice, vajíčko je na omak měkké,z árodek brzy protrhne okrovku a velmi rychle vyroste bílý, válcovitý, dutý, pórovitý nosič na vrcholu s jamkatým kuželovitým, nebo zvoncovitým kloboukem pokrytým zeleným slizem, který má nepříjemný zápach jako po páchnoucí zdechlině.

Sliz obsahuje výtrusy, nepříjemný zápach láká mouchy, které pak výtrusy roznášejí. Dolní část nosiče vyrůstá z pevné blanité pochvy, což je zbytek okrovky, která v mládí obalovala celou vejčitou plodnici.

Možná záměna:

Za vzácnou hadovku valčickou – Phallus hadriani, která se liší v mládí barvou okrovky vejce, je narůžovělé až fialové, dospělé plodnice nepáchnou tak intenzivně po zdechlině, pach je spíše chemický.

Atlas hub - Houby břichatkovitéZajímavost:

Použití měla kdysi i v lidovém léčitelství, mladé plodnice ve tvaru vejce se nakrájeli na plátky a zalily lihem, přípravek se používal při léčbě dny (podagra), kdy se plátky přikládali mezi prsty na nohou, kde se právě nejvíce hromadí krystaly kyseliny močové a dna se projevuje bolestí prstů u nohou.

Autor textu i foto: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

26 nejlepších receptů z houbařské kuchařky – TOP recepty na zpracování a přípravu hub

Ty nejlepší houbařské recepty z naší databáze webu ReceptyOnLine.cz pro inspiraci na jednom místě. Vybrali jsme pro vás klasické, ale i méně známé recepty na zpracování a úpravu hub. Vyzkoušené, oblíbené recepty na naložení a zavaření hub, ale také recepty na jejich tepelné zpracování. Prostě TOP recepty na houby 26x jinak!

číst dále ...

Vaření s dětmi: Proč je důležité zapojovat děti už od útlého věku a co všechno je díky tomu naučíme?

Zapojte své nejmenší do přípravy snídaní, obědů i večeří. Je to nejen nová výzva, ale také cenná aktivita, díky které si děti už v mládí osvojí řadu důležitých dovedností. A co víc, naučíte je jíst zdravě a vyváženě. Vaření je základní dovedností, kterou si děti ponesou i do dospělosti. Pomáhá jim rozumět potravinám, výživě a základním dovednostem v kuchyni. Kromě toho se učí matematiku a vědu při měření ingrediencí a při hlídání teploty a času. Malí pomocníci také rozvíjejí své jemné a hrubé motorické dovednosti při krájení, míchání, tvarování a přípravě jídel. Tyto dovednosti jsou zásadní pro koordinaci ruky a oka.

číst dále ...

Tradiční, ale přesto moderní. Těchto pět odrůd vína patří mezi naši nesmrtelnou klasiku, která ale pořád překvapuje

Odměňujete se víkendem na jižní Moravě nebo ve vinařských Čechách, kde si můžete dopřát svěží víno z místního vinařství? Případně máte svůj večerní rituál se sklenkou našeho vína? A pochutnáváte si spíše na módních výstřelcích, nebo vsázíte na klasiku tradičních odrůd, z kterých však naši šikovní vinaři dokáží vytvořit trendy zázraky? Nejste si jisti, které ty tradiční odrůdy vlastně jsou? Pojďme si je představit.

číst dále ...

Zázračná červená řepa

Červená řepa získává v současné české kuchyni stále větší oblibu. Někomu ji však v mládí neznechutili. Za socialismu, ve školní jídelně, bývala často jako jediná příloha ke školním obědům. Nejvíce je oblíbená v Polsku, na Ukrajině, ale také Rusku a Bělorusku a pobaltských státech. Bez červené řepy klasický boršč prostě neuděláte. Oblibu si získala i jako známý prostředek k posílení imunitního systému a bohatá zásobárna přírodních látek, bránících, kromě jiného, vzniku rakoviny. Zatím se to však bezpečně nepodařilo prokázat, jak tvrdí lidová léčitelství v mnoha státech bývalého východního bloku.

číst dále ...

Žlutá řepa

Při vyslovení slova řepa nás hned napadne červená řepa, řepa cukrovka, nebo krmná řepa. V posledních letech se však objevuje v řetězcích a na farmářských trzích, na zahrádkách u drobných pěstitelů žlutá řepa, někdy nazývaná také zlatá řepa. Není tak běžná jako její příbuzná červená řepa, má ale řadu předností. Je jemnější a sladší, při vaření pak nepouští červenou šťávu, nezbarví vám nádobí, ruce ani oblečení, kuchyň a ani vaše děti.

číst dále ...

Olivy: Španělský klenot i zdravá delikatesa

Olivy jsou jedním z nejcharakterističtějších pokrmů středomořské kuchyně a postupem času si našly své místo i v českých domácnostech. Tyto malé kulaté plody jsou nejen lahodným doplňkem spousty jídel, ale také mají mnoho zdravotních benefitů.

číst dále ...

Chcete si upéct domácí chléb? Nebojte se kombinovat mouky, poradíme jak

Znáte ten pocit, když dostanete chuť na čerstvý křupavý chléb, ale není, kam si pro něj zrovna doběhnout? Právě v tu chvíli přichází na řadu chlebové směsi, které jsou vyladěné do posledního zrnka mouky a můžete je snadno vytáhnout ze skříně. A pokud zrovna žádnou chlebovou směs doma nemáte, můžete si mouky na domácí chléb samozřejmě nakombinovat i sami podle své chuti a požadavků.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy