Přesto, že příliš neláká ke konzumaci je jedlá. Je cítit i několik desítek metrů kolem sebe …
Latinsky: Phallus impudicus
Jedlá ………………. Mladé plodnice, dokud jsou zavřené ve vajíčku, jsou jedlé, odstraní se okrovka a rosolovitá vrstva, pokrájené kousky vejce se smaží obalené v trojobalu, chuť pak připomíná mořské ryby. Mnoho lidí má však k této houbě odpor vyvolaný nepříjemným pachem dospělých plodnic.
Doba výskytu: květen až listopad
Roste hojně v hrabance a humózní půdě v listnatých i jehličnatých lesích, má též ráda půdy s vysokým obsahem dusíku.
Plodnice v mládí bílé, vejčité, kulovité s kořínkovitým provázkovým podhoubím, pod bílou nebo našedlou pokožkou (okrovkou) je rosolovitá vrstv,a v níž je uložen zárodek dospělé plodnice, vajíčko je na omak měkké,z árodek brzy protrhne okrovku a velmi rychle vyroste bílý, válcovitý, dutý, pórovitý nosič na vrcholu s jamkatým kuželovitým, nebo zvoncovitým kloboukem pokrytým zeleným slizem, který má nepříjemný zápach jako po páchnoucí zdechlině.
Sliz obsahuje výtrusy, nepříjemný zápach láká mouchy, které pak výtrusy roznášejí. Dolní část nosiče vyrůstá z pevné blanité pochvy, což je zbytek okrovky, která v mládí obalovala celou vejčitou plodnici.
Možná záměna:
Za vzácnou hadovku valčickou – Phallus hadriani, která se liší v mládí barvou okrovky vejce, je narůžovělé až fialové, dospělé plodnice nepáchnou tak intenzivně po zdechlině, pach je spíše chemický.
Zajímavost:
Použití měla kdysi i v lidovém léčitelství, mladé plodnice ve tvaru vejce se nakrájeli na plátky a zalily lihem, přípravek se používal při léčbě dny (podagra), kdy se plátky přikládali mezi prsty na nohou, kde se právě nejvíce hromadí krystaly kyseliny močové a dna se projevuje bolestí prstů u nohou.
Autor textu i foto: Dalibor Marounek