REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Grissini – tyčinky urozeného původu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Příběh grissin je spjat s Turínem a rodem Savojských. V Itálii nechybí na žádném stole, jsou dokonalé jako snack k sýrům a uzeninám či na vaření. Věděli jste ale, že vznikly už před stovkami let?


Historie těchto tyčinek má všechny atributy starých pověstí: šlechtické město Turín v severoitalském Piemontu, mladý panovník s chatrným zdravím a dvorní pekař se svými tovaryši. A nejen to. Podle kronik se jich nemohl nabažit ani sám Napoleon. Kvůli němu bylo dokonce nutné zřídit kurýra mezi Paříží a Turínem na převoz grissin, které císař nazýval „les petits batons de Turin“. I dnes je tato jednoduchá pochoutka z mouky, vody a někdy oleje či sádla nedílnou součástí italských stolů, kde se často používá místo chleba, pro přípravu tradičních pokrmů a pracují s ní i michelinští šéfkuchaři.

 

 

Trocha historie

Vymyslel je slavný turínský pekař Antonio Brunero v roce 1679 na žádost dvorního lékaře rodiny Savojských, pana Pecchia di Lanzo. Rodiče tehdy dvouletého vévody Vittoria Amedea II. měli obavy o jeho zdraví: malý chlapec špatně trávil chlebovou střídku. A tak pekař Brunero spolu s tovaryši začal vymýšlet lehký a zároveň dobře propečený chléb, který by měl střídky jen velmi málo. Natahovali a stále ztenčovali tehdejší typický chléb, až vytvořili dlouhou tenkou tyčinku, která měla málo střídky a krásně křupavou kůrku. Výrobní postup vyžadoval přítomnost čtyř tovaryšů, kteří se věnovali jednotlivým úkolům: hnětení, natahování, tvarování a pečení.

Dnes jsou grissini k dostání v mnoha různých délkách i tloušťkách. Bohatý výběr nabízí například síť italských prodejen La Formaggeria Gran Moravia, kde koupíte i rozmarýnové nebo krátké mini grissini Zufi ochucené bazalkovým pestem v praktickém balení na cesty.

 

Lahodné kombinace

Za své rozšíření grissini vděčí několika jednoduchým ingrediencím úspěchu: jsou lehčí než chléb, snadno se uchovávají, výtečně se konzumují za všech okolností vevnitř i venku, jsou dokonalé k uzeninám i sýrům. A v jakých kombinacích si grissini co nejlépe vychutnat? Můžete je omotat plátky šunky prosciutto crudo nebo prosciutto cotto, namáčet v ricottových pomazánkách nebo ve sladkých krémech s čokoládou či sušeným ovocem, servírovat s různými omáčkami či měkkými sýry jako gorgonzola nebo stracchino a používat je přitom jako lžičku. Díky své pórovitosti se hodí ke všem polévkám: můžete je nalámat na malé kousky a použít je do polévky místo krutonů.

 

Vyzkoušejte je s…

  • masovými kuličkami s rajčatovou omáčkou
  • salámem, kostičkami sýra Gran Moravia a sušenými rajčaty
  • salátem z luštěnin a cibule
  • grilovanou vepřovou kotletou a grilovanou paprikou
  • studenou rajčatovou polévkou s ricottou a černými olivami
  • šunkou prosciutto crudo, krémem z ricotty a pečenými cibulkami
  • mozzarelou a ančovičkami
  • zeleninovým salátem s vejcem natvrdo
  • mozzarellou, nakládanými rajčátky, olivami a kapary
  • nakládaným tuňákem, pečenými artyčoky a orestovaným pórkem
 

Při vaření

V teplé kuchyni se grissini používají nalámané. Jedním z nejslavnějších kuchařů, který je používá, je michelinský šéfkuchař Davide Scabin. Ve své restauraci Combal.Zero v Rivoli používá nadrcené grissini k obalení plátků masa s bylinkami. Strouhanka z grissin se kromě masa hodí také na ryby, do plněných rajčat a na gratinovanou zeleninu. Jednoduše grissini vložte do sáčku a rozbijte pomocí paličky na maso. Nalámané na malé kousky jsou vynikající do cibulačky se sýrem Gran Moravia nebo na omeletu s brokolicí a salsicciou.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

3 trendy a rychlé recepty na letní party

Čekáte partu přátel nebo chystáte rodinnou oslavu? Je jasné, že chcete všechny co nejlépe pohostit a nakrmit, ale zároveň musíte kromě jídla připravit i spoustu dalších věcí. Následující recepty na rychlá a trendy jídla vám ušetří čas a zajistí perfektní výsledek.

číst dále ...

Léto voní po máku

Léto je v plném proudu a teplé počasí láká posedět na zahrádce či balkónu. Příjemným společníkem může být dobrá kniha, stejně jako netradiční káva s dezertem. Už jste někdy ochutnali makovou kávu? Měli byste, mák je totiž opojná ingredience, která z každého receptu udělá gastronomický zážitek.

číst dále ...

Výlety za vínem – Zastavte se v Rakvicích v Enothece

Putování za vínem se stále těší obrovské oblibě. Morava je synonymem pro nádherné vinice, a ještě nádhernější víno. Pokud se chystáte za poznáním skvělého vína, určitě si přidejte na seznam návštěvu a degustaci v moderní Enothece Vinselekt Michlovský v Rakvicích.

číst dále ...

Jak na perfektní špekáček

Co patří k typickému českému létu? Koupání v rybníku, spaní pod stanem a také táboráky. Vlahé večery jsou jako stvořené pro rozdělání ohýnku a opečení výborných špekáčků. Jenže možná už jste s trochou zklamání zjistili, že ten kouzelný večer u ohně se špekáčkem na papírovém tácku a písničkami hranými na kytaru není takový, jaký si ho pamatujete. On totiž možná ani ten samotný špekáček není takový, na jaký s chutí vzpomínáte ze svého dětství.

číst dále ...

Bylinné drinky Erebos vstupují na trh s novým složením i vizuálem

Značka Erebos představuje novou generaci přírodních energetických nápojů. Na trh uvádí drinky s inovovaným složením, které doprovází redesign obalů a nový web. Pro letošní rok pak značka plánuje rozšířit dostupnost bylinných energetických nápojů na českém trhu.

číst dále ...

Zdraví i krása ukryté v syrovátce

Žlutozelená tekutina vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů či tvarohů, ale rozhodně se nejedná o odpad! Má totiž zázračné účinky na zdraví i na krásu. V létě chutná jako osvěžující nápoj a je součástí zdravých receptů…

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy