REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Filtrace vína (moštů, výluhů ovocných šťáv)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Při filtraci vína (případně i výluhů ovocných šťáv) zachycujeme kalící částice z protékajícího vína na filtrační porézní vrstvě. Na rozdíl od čiření je k filtraci nutné určité tachnické vybavení.


Na jednoduchou filtraci pro malé množství tekutin postačí láhev, filtrační papír zatočený do tvaru kornoutku a dřevěný kolíček na prádlo. Filtrační papír složený do tvaru kornoutku (viz. foto v galerii) je zastrčený v hrdle láhve a zajištěný kolíčkem na prádlo, aby do láhve mohl pronikat i vzduch.

Filtrace vína či jiných tekutin do objemu 20 l

K filtraci doporučujeme jednoduché laboratorní zařízení, tvořené Büchnerovou nálevkou (keramická nálevka s děrovým dnem), sklněnou vodní nebo jinou vývěvou, odsávací baňkou obsahu nejméně 3 l, kousek hadičky, filtračním papírem a pokud možno filtrační křemelinou. Aparaturku sestavíme tak, že do hrdla odsávací baňky nasadíme nálevku utěsněnou gumovým kruhovým prstencem. Na děrované dno položíme filtrační papír. K nástavci vodovodního kohoutku upevníme hadici s vývěvou, otevřeme přívod vody, přičemž vytékající vodu svedeme do odpadu a vývod s vytvořeným podtlakem napojíme na boční vývod odsávací baňky. Tím jsem vytvořili v odsávací baňce určitý podtlak a můžeme začít s filtrací.

Pokud máme i filtrační křemelinu, rozmícháme v torše vína 3-4 lžičky křemeliny, kterou vlijeme najednou na filtrační papír. Tím vytvoříme na dně nálevky filtační vrstvu. První podíly filtrace vracíme zpět do filtru. Při filtraci pak lijeme víno do nádoby z menší nádoby, ve které vždy rozmícháme malé množství křemeliny. Neustále rpstoucí vrstva křemeliny brání ucpávání pórů filtrační vrstvy souvislou vrstvou kalů.

Filtrace nad 20 l – profesionální filtrování vína

Větší množství vína (nad 20 l) je vhodné filtrovat na výkonějších filtrech, například deskových (viz. foto v galerii). Deskové filtry mají například filtry o rozměrech 20 x 20 a to z azbestocelulózových desek (dnes je azbest nahrazen jinými materiály), přes které protéká filtrovaná tekutina, póry desek pak zajišťují potřebné přefiltrování.

Zdroj: Ing. Karel Půhodný – Konzervace a ukládání potravin v domácnosti, 1986

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Jahody hlavní hvězdou našich kuchyní

Jahody jsou nejen lahodné, ale také velmi zdravé. Obsahují vysoké množství vitamínu C, který posiluje imunitní systém, a také jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Jahody mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny, což je činí ideálním ovocem pro ty, kteří si chtějí udržet svou ideální váhu. Navíc obsahují kyselinu listovou, která je důležitá pro těhotné ženy, a mangan, který je nezbytný pro zdraví kostí. Ale pozor, jahody mohou vyvolat také alergickou reakci, především u malých dětí.

číst dále ...

Startup Objednáme už digitalizoval přes 500 restaurací. Nyní brojí proti vysokým provizím dovážkových služeb

Zavedené donáškové firmy si účtují téměř třetinu z ceny každé objednávky. Český startup Objednáme, poskytující komplexní digitální objednávkový systém pro restaurace, chce skrze novou funkci restauracím usnadnit provoz vlastních rozvozů a snížit tak i cenu pro koncové zákazníky.

číst dále ...

Vedra jsou tu. Jaké potraviny vás spolehlivě ochladí?

Letní měsíce se v posledních letech nesou ve znamení vysokých teplot, které našemu organismu dlouhodobě nesvědčí. Jak si ulevit od veder, když nemůžeme skočit do bazénu a klimatizace zrovna není po ruce? Pomoci nám můžou i některé potraviny – a možná vás některé z nich svou „ochlazovací“ schopností překvapí.

číst dále ...

Tipy a triky na dokonalé grilování bez masa

Grilování bez masa je zajímavé téma nejen pro vegetariány. Ať už se jedná o zahradní párty, setkání s kamarády nebo jen všední rodinnou večeři na čerstvém vzduchu, jsou bezmasé pochoutky skvělým doplněním a odlehčením stálého jídelníčku. Pokud budete hostit někoho, kdo maso nejí, můžete ho překvapit něčím jiným než jen grilovanou zeleninou a hermelínem. Abyste mohli být vyhlášeni za vege šéfkuchaře večera, držte se těchto osvědčených pravidel a typů z praxe, které pro vás připravila lektorka zdravého vaření a životního stylu Ing. Kamila Metzová.

číst dále ...

Cestovatel po Itálii: nová limitovaná bageta od Simply Fresh přijíždí s Fiatem 500 pro vás!

Letní počasí a prosluněné dny přímo vybízí k cestování do zahraničí. Pokud se ale letos k moři nedostanete, nemusíte být smutní. Značka Simply Fresh totiž připravila limitovanou edici baget s názvem Cestovatel po Itálii, která přinese kousek Itálie i k vám domů. Zapojit se navíc můžete do soutěže o Fiat 500. Novinka je dostupná na benzinových stanicích (např. Orlen a Tank Ono) nebo ve vybraných prodejnách (např. Žabka a Pont).

číst dále ...

Česko zná vítěze soutěže Chléb roku 2024 V Pardubicích byl překonán český chlebový rekord

Ve středu 12. června se v Pardubicích uskutečnil již 30. ročník největší tuzemské pekařské akce Dny chleba, kde se sešli pekařští odborníci, aby společně vybrali vítěze prestižní soutěže Chléb roku. Na místě bylo vystaveno celkem 272 druhů chleba, a jedná se tak o nový rekord, který posvětil zástupce Agentury Dobrý den, jež české rekordy spravuje. V samotné soutěži Chléb roku bylo posuzováno 113 různých chlebů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.