REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Drůbež, rady a tipy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Veškerou drůbež můžeme špikovat proužky slaniny. Zvlášť vhodná jsou vysoká prsíčka. Ta napíchneme dlouhým nožem a do otvoru vsuneme slaninu. Kuře můžeme obložit plátky slaniny a omotat nití …


 • Drůbež může být postižena salmonelou, proto čerstvou drůbež uskladňujeme až do zpracování při teplotě pod 60 °C a po rozmrazení vodu a šťávu z masa vylijeme. Drůbeží maso musí být vždy dobře tepelně zpracováno (při 10 minutovém prohřátí na 70 °C jsou salmonely usmrceny.

 • Drůbež je při pečení zvlášť šťavnatá, když ji před vložením do pečící trouby potřeme citronem.

 • Pečeme-li větší drůbež, často se vyčnívající stehna pálí a vysušují. Zabráníme tomu navlhčeným kouskem bílé tkaniny v oleji, kterým drůbež přikryjeme. Povrch se nespálí, maso není vysušené, ale je křehké.

 • Drůbež a maso vůbec konzervujeme různým způsobem. Drůbež a maso buď dusíme, pečeme, případně vaříme, klademe do sklenic, zalijeme omastkem nebo šťávou a uzavřeme víčkem a potom sterilujeme.

 • Čerstvě zabitá drůbež je první den ještě tuhá. Chceme-li však ještě téhož dne připravit, pověsíme ji hlavou dolů, aby se hlava dala ponořit až po krk do nádoby se studenou vodou. Maso se tak stane křehkým.

 • Drůbež divokou, jako bažanty apod. necháme tak dlouho viset, až počne pod křídly a u řitě vlhnout.

 • Mladou drůbež poznáme podle toho, že má hladké, světlé nohy, měkkou kůži, malý, jasně rudý hřebínek a snadno odstranitelná brka z peří. Ovšem jasné oko je známkou, že je drůbež nedávno zabitá.

 • Drůbež pečeme, pokud možno, hodně rychle, tím je chutnější a na povrchu lépe červená.

 • Drůbež před omýváním posypeme trochou hladké mouky a solí a tím povrch omneme. Pak opereme ve vlažné vodě a osušíme.

 • Drůbež snadněji rozkrájíme, když před pečením všechny klouby nohou a křídel prolomíme.

 • Vykuchaná drůbež se nekazí, když ji vytřeme uvnitř octem a uložíme do chladna. Drůbež zůstane po zabití bílá, když ji zabalíme do utěrky namočené do studené vody a dobře vyždímané.

 • Stará drůbež snadněji změkne, když ji posypeme stejnoměrně zažívací sodou a necháme přes noc ležet. Před pečením nebo jinou úpravou drůbež omyjeme a naklepeme širokým těžkým nožem nebo paličkou na maso. Nebo také tak, že večer před pečením do ní na povrch vetřeme dostatečné množství tlučeného pepře nebo cukru. Před pečením dobře opláchneme a osolíme.

 • Drůbež nezabíjíme hned po krmení. Počkáme, až má volátko prázdné. Než-li drůbež podřízneme, omráčíme ji úhozem do hlavy a pak vytrhneme trochu peří na místě, kde ji chceme podříznout. Drůbež škubeme, dokud je ještě teplá. Studená se snadno potrhá. Domácí drůbež se škube od krku dolů, divoká, zejména tučná, zdola nahoru ke hlavě.

 • Drůbež paříme proto, aby se nechala snadněji očistit. Drůbež, škubaná, nepařená, má maso křehčí a chutnější. Když drůbež paříme, ponoříme ji do nádoby s horkou vodou ohřátou na bod varu. Drůbež opalujeme, aby po oškubání zbylé dlouhé chloupky a chmýří se odstranily.

 • Když kucháme slepici, stává se, že v ní najdeme jeden velký a několik malých žloutků. Upotřebíme je jako obyčejný žloutek, jen je nejdříve vypereme.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Kávová panna cotta – recept, který si okamžitě zamilujete

O tomhle italském dezertu už jste určitě slyšeli. Ochutnat ho můžete v každé lepší cukrárně a restauraci. Většinou je však k dostání panna cotta s malinami nebo s jahodami. Pokud ale i vy rádi zkoušíte nové chutě, dejte šanci kávové panna cottě do skleničky!

číst dále ...

Podzimní recepty s kvalitními potravinami

Léto je za námi a na dveře již klepe podzim. Stromy a keře začínají hrát různými barvami, zemědělci sklízejí jedny z posledních druhů zeleniny a ovoce a příroda se začíná připravovat na první mrazíky, které co nevidět dorazí. S příchodem chladnějších dnů postupně měníme nejen svůj šatník, ve kterém se začínají objevovat bundy a kabáty, ale i náš jídelníček začíná obsahovat více pokrmů, které zasytí a zahřejí. A právě proto jsme si pro vás připravili recepty, které se k tomuto počasí dokonale hodí. Bramboráčky na sádle s křenovým zelím, pečené kuře s rozmarýnovou omáčkou či karamelizovaná jablka s arašídovou drobenkou. Abyste měli vždy jistotu, že kupujete kvalitní suroviny, zaměřte se při výběru potravin na přítomnost log kvality Klasa, Regionální potravina nebo BIO na obalech jednotlivých potravin.

číst dále ...

Nejen na sv. Václava si připijte pivem aneb Střípky z historie zlatavého nápoje

To, že je sv. Václav patron českého národa, víme snad všichni. Možná ale někoho překvapí, že drží svou ochrannou ruku také nad pivovarnictvím. Co si z toho můžeme odvodit? Že i svatí mají rádi pivo. Musíme si ale uvědomit, že pivo dříve bylo úplně jiné. Pojďme si o něm říct pár zajímavostí.

číst dále ...

Bedla jedlá

Bedla jedlá je slovní hříčka, jako botanický druh totiž neexistuje. Všechny bedly ale jedlé nejsou, v ČR roste kolem 90 druhů bedel! Některé mírně jedovaté bedly bývají mohutné, jiné jsou veliké jen několik centimetrů a mohou způsobit lehké i vážné otravy. Měli, bychom sbírat jen bedly, které bezpečně poznáme a rostou v lese. Bedly sbírali už naši předkové a má i lidové názvy, například: paraplíčko, biskupská čepice, paraple, smrha, paloučnice, kuky, palazor.

číst dále ...

Naučte se péct kuře jako mistr

Křupavá kůžička, šťavnaté maso a skvělá chuť. Pečené kuře je na jídelníčku českých domácností stálicí. Umíte ho ale upéct tak, aby se opravdu povedlo na jedničku? Osvěžte si základní postupy a zjistěte, kde při přípravě možná děláte chyby. Každý z nás ročně sní téměř 30 kg drůbežího masa a z velké části se jedná především o kuřecí. Za jeho oblibou stojí hned několik faktorů – je lehce stravitelné, obsahuje hodně bílkovin a méně tuku než jiné druhy masa a najdeme v něm i řadu vitaminů a minerálů jako fosfor, hořčík či železo. Obrovskou výhodou je i jeho variabilita, protože kuře můžeme v kuchyni snadno zpracovat celé. A jak si ho co nejlépe upéct?

číst dále ...

Dozvuk letních barev v podzimní kuchyni! Dopřejte si dobroty z paprik, které potěší i náročné strávníky

Červené, zelené nebo žluté, někdy kulaté a jindy zase podlouhlé. Řeč je o šťavnatých paprikách, jejichž přirozená zralost trvá od srpna přibližně do poloviny října, a jsou tak skvělým způsobem, jak si alespoň trochu prodloužit letní sezónu. Navíc vás díky svému vzhledu dokonale připraví i na nadcházející pestrobarevný podzim. Nezbývá, než se pustit do příprav!

číst dále ...

Dejte sbohem podzimnímu nachlazení. Vsaďte na rakytník a dopřejte si pořádnou porci vitamínů!

První chladnější dny mohou pořádně potrápit. Nepříjemnosti v podobě ucpaného nosu, pokašlávání, smrkání nebo nežádoucího pocitu únavy na sebe v upršených dnech nenechají dlouho čekat. Proto stojí za to zamyslet se nad tím, jak nemocem a virům včas předejít, a užít si tak podzim bez starostí a naplno. Vyzkoušejte tentokrát rakytník, sami se přesvědčíte, že to stojí za to!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy