REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Detoxikace organismu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Cítíte se unavení a bez energie? Ponuré, zamračené počasí vás přivádí k šílenství? Máte depresi? Nezoufejte! Možná jen potřebujete pročistit tělo od různých škodlivých látek, které jste za poslední měsíce do sebe dostali a to nejen jídlem, ale také díky prostředí, ve kterém se všichni pohybujeme. Detoxikujte se tedy! A co je to vlastně detoxikace? Ta slouží k vyloučení jedů neboli toxinů z těla a provádí se především zásadní změnou pitného režimu a změnou jídelníčku.


Při detoxikaci organismu ovšem zapomeňte na klasickou českou kuchyni. Vepřovou s knedlíkem a zelím v neděli, gulášek s houskovým knedlíkem v pondělí, v úterý zase bramboráky … tak právě těmto pochutinám se při detoxikaci organismu musíte úplně vyhnout. Uvedená jídla jsou typickým příkladem stravy, jež dlouhodobě vytváří v těle kyselinotvorné prostředí a tak přispívá valnou měrou i ke vzniku zánětů v nejrůznějších částech lidského těla.

 

 

Přejídáním, konzumováním velkého množství mastných jídel si můžete přivodit různé zdravotní problémy, postupujícím věkem například pálení žáhy, zácpu, dnu, nadýmání apod. A pokud toto špatné stravování trvá dlouho, po několika letech bude nasnadě, že se můžete začít potýkat ze zdravotními problémy z překyselení, tj. chronickou nemocí různého typu, což postihuje řadu lidí staršího věku právě díky špatným stravovacím návykům.

 

Čím tedy začít při detoxikaci organismu?

Pitný režim! Tekutiny našemu tělu dodávají správnou funkčnost většiny našich orgánů, dokáží odplavovat závadné látky z těla a různé metabolické zplodiny. V neposlední řadě nás dokáží zbavit umělých součástí nakupovaných potravin. Ovšem aby to fungovalo, musíme pít čistou, nijak neochucenou vodu, samozřejmě bez cukrů a jiných příměsí. A kolik? Zdravý aktivní člověk středního věku má vypít 2-3 litry vody denně, zkutečně potřebné množství záleží na mnoha dalších faktorech, aktivní sportovec vody musí vypít více, starší člověk s pasivním přístupem k životu, tak tomu stačí vody přeci jen o něco méně.

 

A jakým potravinám tedy dát přednost, pokud se budeme chtít dobře očistit?

O čisté pitné vodě jsme si již řekli. Po vodě, nejlépe pramenité, pak v jídelníčku upřednostňujeme také ovocné šťávy z čerstvého ovoce. Ovoce obecně je pak tím nejlepším, co v době detoxikace můžeme našemu tělu nabídnout.

Zeleninu pak řadíme po vodě, ovoci a ovocných šťávách na třetí místo. A to jak zeleninu syrovou, tak i různě upravovanou, především však dušením nebo napařováním. Opékáné, grilováné či restované zelenině se při detoxikaci organismu také raději vyhneme.

Další zásadotvornou složkou na našem talíři může být vařená pohanka a vařené jáhly. Pohanku připravujeme nejčastěji s česnekem a majoránkou, jáhly spíše s vařeným kompotem z jablek (např. za horka lze z obou přísad umixovat pudink). Pohanku i jáhly lze také používat jako dobrou zavářku do polévek, můžeme z nich připravit teplé přílohy a kaše nebo studené saláty.

Nesmíme zapomenout na brambory, ty jsou také zásadotvorné. Můžeme je konzumovat při detoxikaci například k rybám či k bílému masu, kterému se ovšem při přísné detoxikaci také raději vyhneme.

Jídla dochucujeme křenem, cibulí, česnekem a nejlépe čertvými bylinkami. Jinak se je snažíme nijak nekořenit, minimálně pokrmy při detoxikaci pak i solíme.

Při celkové detoxikaci těla si můžeme pomoci i různými dotoxikačními preparáty, které se dají koupit například v prodejnách zdravé výživy, ovšem jejich používání bych určitě konzultoval s lékařem. Kvalitní pilulky na detoxikaci by měly být čistě na přírodní bázi, proto je třeba si řádně přečíst, co nám která firma nabízí a zda ta či ona pilulka neobsahuje více chemie, než pro naše tělo prospěšných látek.

 

Některé vybrané ingredience, zvláště vhodné ke konzumování při detoxikaci organismu:

  • Listová zelenina – kapusta, špenát a další listová zelenina podporují hladiny chlorofylu v zažívacím traktu, čímž pomáhají tělu zbavit se toxinů z okolního prostřední, jako jsou herbicidy a pesticidy.
  • Červená řepa – podporuje peristaltiku střeva, čímž pomáhá proti zácpě a zároveň pomáhá játrům vyloučit toxické látky z těla. Červená řepa je také vhodná k celkovému posílení organismu.
  • Zázvor – právě zázvor je takový přírodní všelék. Kromě toho, že usnadňuje trávení, je také výbornou prevencí proti chřipce a nachlazení.
  • Zelí – zelí je známé svou schopností pročistit hlavně játra, je skvělé jak syrové, jen nastrouhané a ochucené cukrem a solí, ale i podušené, vhodné jako příloha.
  • Artyčok – právě artyčoky podporují zdravou funkci jater a žlučníku. Nejdůležitější složkou artyčoků je cynarin, který stimuluje tvorbu a vylučování žluči. Kromě cynarinu obsahují artyčoky také flavonoidy, sliz, inulin, tanin a vitamíny A a B, které rovněž pomáhají zdravé funkci jater.
  • Česnek – obsahuje sirné sloučeniny, které pomáhají aktivovat jaterní enzymy zodpovědné za vylučování toxinů z těla.
  • Zelený čaj – při očistě organismu je zapotřebí dodržovat pravidelný pitný režim a zelený čaj je tou nejlepší volbou hned po čisté pramenité vodě. Díky obsahu katechinu (rostlinný antioxidant) přispívá k detoxikaci a regeneraci jaterní tkáně a navíc podporuje funkci imunitního systému.
 

A jaké potraviny při detoxikaci organismu nejíst?

Maso obecně nejíme, snad jen občas maso bílé, tedy drůbeží, ale jen upravené dušením, vařením případně napařováním. Smaženého, pečeného či grilovaného drůbežího se také musíme vzdát! Skvělé jsou pak ryby, ovšem zapomeňte úplně na uzeniny všeho druhu!

A z nápojů při detoxikaci úplně vynecháme alkohol, sladké nápoje, především ty slazené umělým sladidlem!

O kouření se snad ani nemusím zmiňovat, kouření je obecně škodlivé a při detoxikaci těla by jste na cigarety měli úplně zapomenout …

 

Příklad jídelníčku při detoxikaci organismu:

Pitný režim po celý den; pijeme každých 30 minut po doušcích teplou vodu s citronem a medem, můžete pít také vývar ze zeleninové detoxikační polévky, případně jen čistou pramenitou vodu.

  • Ráno, hned jak vstaneme: Tak 2 šálky vody, kterou jsme vařili 10 minut, necháme zchladit na pokojovou teplotu, pak do ní zamícháme 1 lžíci jablečného octa a 1 lžičku medu
  • Na snídani: Jablko nebo hrušku si upečeme v troubě vyhřáté na 190 °C po dobu 30 minut, do ovoce můžeme pro chuť zabodnout 3 hřebíčky, zapíjíme 1-2 hrnky medové vody, tu si připravíme povařením pitné vody, opět 10 minut, po částečném zchlazení ochucenou lžičkou medu a lžičkou citronové šťávy
  • Na svačinku: Vypijeme čerstvě vymačkanou šťávu z nějakého kyselejšího ovoce smíchanou v poměru 1:1 s převařenou vodou, můžeme dochutit špetkou kurkumy.
  • Oběd: Šálek vařených celozrnných obilovin (žito, proso, ječmen …) nebo šálek vařené zeleniny, zeleninová detoxikační polévka nebo jiné zeleninové jídlo
  • Na odpolední svačinu: Jablečný nebo celerový džus
  • Večeře: Šálek vařených celozrnných obilovin (žito, proso, ječmen …) nebo šálek podušené zeleniny, nebo jiné zeleninové jídlo nebo jen vypít celerový, mrkvový nebo řepový džus.
 

Slovo závěrem:

Detoxikaci organismu by i úplně zdravý člověk měl podstoupit nejméně jednou za rok. Ovšem častějším opakováním si rozhodně tělo nezhuntujete, ba naopak. A jak dlouho provádět očistu těla? Co jsem vyčetl v odborné literatuře, tak 14 dní by mělo tělu stačit, ovšem úplná očista těla může trvat i 3 měsíce! Ale zase i zde platí, že tělo každého člověka se chová různě a tak i doba, po kterou je třeba provádět dotoxikaci organismu je u každého člověka jiná. Nejlepší je si před začátkem detoxikace zajít za odborným poradcem nebo se poradit se svým obvodním lékařem.

 

Recepty k danému tématu:

Detoxikační zázvorový čajZeleninová detoxikační polévkaKopřivový nápoj pro detoxikaci organismu,

Celerová detoxikační polévka, Detoxikační smoothieDetoxikační nápojDetoxikační bylinkový čaj,

Očistný nápoj z červené řepy …

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Nejlepší velikonoční recepty. Výběr 20 nejvyhledávanějších velikonočních receptů z webu ReceptyOnLine.cz

Velikonoce máme pomalu za dveřmi a tak je třeba vytáhnout z virtuálního šuplíku ty nejlepší a hlavně osvědčené velikonoční recepty například na beránka, slanou bábovku, jidáše, velikonoční sekanou, nádivku ….

číst dále ...

Arónie třikrát jinak. Ovocňák představuje 3 zdravé novinky nejen proti jarní únavě

Slyšeli jste už o arónii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný vitamínů! V Ovocňáku ji už nějakou dobu najdete v jejich sadech na česko-slovenském pomezí, teď ale hraje hlavní roli ve třech novinkách. 100% šťáva, sirup a džem jsou přesně to, co nakopne tělo a pomůže mu bojovat s jarní únavou.

číst dále ...

Přivítejte jaro s kvalitními potravinami

Jaro, to znamená spoustu slunce, venkovních aktivit a odlehčené pokrmy. A jak jinak začít další jarní den než pořádnou snídaní? Ať se rozhodnete pro domácí granolu, nebo bulku s bylinkovým máslem, vyberte si na jejich přípravu kvalitní suroviny. A jak je poznáte? Při čtení jednotlivých etiket věnujte pozornost značkám kvality. Výrobky označené logy Klasa, Regionální potravina nebo BIO najdete mezi čerstvými i trvanlivými výrobky.

číst dále ...

Sicilská fregola na dva způsoby — drobná těstovina, kterou stojí za to vyzkoušet

Fregola je název pravděpodobně nejroztomilejší těstoviny na světě. Malé kuličky z tvrdé semoliny dohromady tvoří pokrm se strukturou spíše podobný cous cousu nebo rýži. Jsou tedy ideálním parťákem pro spoustu omáček, které se s nimi krásně smísí, a to obzvlášť pokud zvolíte ty řezané na bronzových formách, které mají drsnější povrch, na němž omáčka ještě lépe drží. Vyzkoušejte náš recept s hráškem, který je předzvěstí blížícího se jara nebo verzi s omáčku z pečených paprik a chorizem. Oba recepty obsahují bohatou chuť uzenin i šťavnatost zeleniny, takže ve vašich ústech, a snad i na duši, navodí pocit harmonie.

číst dále ...

Včelí med: sladký zázrak pro naše zdraví

Máte doma sklenici medu? A pokud ano, jak často med používáte? Pokud si jím jen občas osladíte čaj nebo namažete na housku k snídani, je to zbytečně málo. Měli byste jej zařadit do jídelníčku klidně každý den. Med je totiž nejen chutný, ale i velmi prospěšný pro naše tělo a mysl. Stačí alespoň jedna lžička denně a budete se cítit lépe a zdravěji. Zde je několik důvodů, proč byste měli med zařadit do svého jídelníčku.

číst dále ...

David porazil Goliáše: Česká firma z Polabí vyhrála soudní spor o oblíbený drobený dort nad nadnárodním potravinářským gigantem

Světový potravinářský koncern Dr. Oetker zažaloval tuzemskou firmu Labeta za prodej směsi na dezert, který vyobrazením na obalu připomíná jejich výrobek Krtkův dort. Nyní však odvolací soud rozhodl, že žalovaný se žádné nekalé soutěže nedopustil. Společnost Labeta smí tedy nadále svou směs na Drobený dort prodávat, navíc jí byla přiznána plná náhrada nákladů řízení před soudy obou stupňů.

číst dále ...

Velikonoce jsou za dveřmi. Hospodyňky by měly zbystřit

Vítání jara, oslava plodnosti a zrození nového života. Tak by se daly ve zkratce popsat jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce, které se kvapem blíží. Tyto svátky se ale pojí také s konzumací kvalitních pokrmů, kterých bude v každé domácnosti víc než požehnaně. A není to jen o vejcích, která každého při pomyšlení na Velikonoce napadnou jako první. O Velikonoční neděli, nazývané také Boží hod velikonoční, končí takzvaný čtyřicetidenní půst. Období, během něhož bychom měli do našeho jídelníčku zařadit odlehčené pokrmy. Základem postních pokrmů jsou vařené obiloviny, luštěniny, vařená zelenina nebo například kvašené zelí. Tedy jídla, která nejsou hutná a jsou pro náš organismus dobře stravitelná a zdravá. Tento půst zahajuje Popeleční středa jako jeden ze dvou nejpřísnějších postních dnů v roce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy