REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Cibule kuchyňská

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Dvouletka pěstovaná jako jednoletka pro baculaté cibule. Je to středně otužilá plodina, obsahující menší množství většiny vitamínů a minerálů.


Encyklopedie zeleninyLatinsky: Allium cepa

Cibule je zelenina pěstovaná od starověku. Již ve starém Egyptě byla používána nejenom k přípravě pokrmů, ale byla také často vkládána do hrudní a pánevní oblasti a do okoloí očí při mumifikování zemřelých. Bylo zaznaménáno šest odrůd pěstovaných ve starověkém Římě.

V průběhu století bylo vyšlechtěno mnoho odrůd. Některé z nich, jako například „The Kelse“, jsou význačné svou velikostí, jiné jsou známé díky své otužilosti, odolnosti proti chorobám nebo vyjímečné barvě. Lidé si cibule vždy vážily pro její antiseptické účinky. V některých oblastech Irska byla cibule považována za lék proti plešatosti.

Odrůdy druhu Allium cepa jsou rozdělovány do několika skupin podle barvy, tvaru a použití. Běžné cibule mají hnědou, žlutou nebo červenou pokožku. Jsou kulovitého, protáhlého, zašpiťalého nebo zploštělého tvaru. Do jedné skupiny společně s běžnými cibulemi jsou také řazeny odrůdy pocházející z japonského vytrvalého druhu Allium fistulosum, které bývají pěstovány jako přezimující jednoletky. Vláskovité a svazčité malé cibulky se používají k přípravě salátů. Jejich rozdělení do odrůd je velmi nejasné – jsou známé pod označením „stříbřité“, „mini“ nebo „konflíkové“ cibulky.

Běžné cibule: Ailsa Craig je již dlouho oblíbená, velká odrůda s kulatými, slámově zbarvenými cibulemi jemné chuti. Albion má kulaté bílé cibule střední velikosti. Buffalo je odrůda, která se vysazuje na podzim. V následujícím roce přináší vysokou úrodu kulatých cibulek dobré chuti. Japonská odrůda Express Yellow O-X je také určena k letní výsadbě a sklizni v následujícím roce. Marhalls Giant Fen Globe je stará vysokovýnosná odrůda jemní chuti. Cibule odrůdy Red Baron mají nádhernou červeně zbarvenou slupku a silnou chuť. Jsou vhodné ke skladování. Rijnsberger má velké, bledě žluté kulaté cibule. Vydrží velmi dlouhé skladování. Senshyu Semi-Globe Yellow je japonská odrůda s cibulemi sytě žluté barvy. Sturon je stará odrůda s vysokými výnosy. Slámově žluté cibule jsou velmi trvanlivé a vhodné pro sadbu …

Svazčité, jarní nebo salátové cibule: Beltsville Bunching je odolná odrůda jemné chuti snášející jak chladné počasí v zimě, tak letní horka a sucha. Odrůda Ishikura s jemnou chutí je bohatě plodící a rychleji rostoucí kříženec pórku a štiplavé pažitky. Přímý stonek bílé barvy přechází v tmavě zelené listy. Odrůda jemné chuti Kyoto Market dobře klíčí a je vhodná pro časné vysetí. K výrobě salátů se výborně hodí Redmate má nečervenalé báze listů. Další červená odrůda Santa Clause dozrává již po 6 týdnech. Cibule můžeme dopěstovat až do velikosti pórku. Při chladnějším počasí a při zahrnutí cibulí zemí je barva cibulí výraznější. White Lisbon je chutná, oblíbená a rychle rostoucí, otužilá odrůda. Winter Over je také velmi chutná a extrémně odolná odrůda určená k výsevům na podzim …

Cibule určené k nakládání: Cibule rané odrůdy Brown Pickling SY300 mají světle hnědou slupku. Naložené cibulky zůstaávají dlouho pevné. Paris Silverskin je oblíbená rychle rostoucí odrůda, která dobře prospívá na chudých půdách. Odrůda Sharespear má malé chutné cibulky s hnědou pokožkou, které se dobře hodí k nakládání.

Použití v kuchyni: Cibule je nepostradatelnou složkou omáček, různých vývarů, pečených mas a zeleninových směsí. Cibule ja také nedílnou součástí mnoha zeleninových salátů a obloh. Můžeme ji servírovat v celku, nakrájenou na plátky nebo nasekanou na kostičky či úplně nadrobno a dokonce i oslazenou na způsob marmelády. Čerstvá na drobno nasekaná cibulka dodá vynikající chuť rýži a různým salátům. Salátové cibulky jsou vynikající složkou salátů, omáček na těstoviny a polévek. Nakládané cibulky jsou vynikající přílohou ke chlebu, sýru intenzivní chuti a nakládané červené řepě. Kromě nakládání můžeme také malé cibulky přidávat do salátů nebo lehce osmažit a podávat s pečeným masem nebo rožněným kebabem.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Melounová kuchařka – výběr 18 TOP receptů z melounu

Sezóna melounů nám každý rok umožní připravit některé skvělé recepty právě ze sladké dužiny jak vodního melounu, tak i z dalších druhů této sladké pochutiny. Vybrali jsme pro vás z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz naše nejlepší vyzkoušené recepty právě na sladké melouny.

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Zdraví, krása, paměť… Co všechno můžete ovlivnit díky správnému jídlu?

Složení jídelníčku výrazně ovlivňuje nejen naši figuru a zdraví, ale i psychický stav, odolnost vůči stresu, paměť či spánek. Podívejte se, jak můžete být díky správnému jídlu fit a cítit se skvěle!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy