REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Brokolice

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Víceletá nebo nebo jednoletá brukvovitá rostlina, ze které sklízíme nevyvinutá květenství. Je to otužilá až polootužilá plodina obsahující větší množství beta karotenu, vitamínu C, kyseliny listové a železa. Také se v ní objevuje menší množství draslíku.


Encyklopedie zeleninyLatinsky: Brassica oleracea convar. italica

Brokolice pochází z východního Středomoří. Prvními pěstiteli byli staří Římané. Z Itálie se brokolice postupně šířila na sever Evropy, v Anglii se objevila už v 18. století.

Jméno brokolice je italského původu, odvozené od latinského slova brachium, které znamená „paže“ nebo „výhonek“.

Také jméno brokolici podobné rostliny kalabrézy, která je stejného botanického původu jako brokolice, je italského původu.

Naznačuje, že tato zelenina, ze které se pojídají také nevyvinutá květenství, pochází z oblasti Kalábrie. Tato zajímavá zelenina byla dovezena do Francie v období Kateřiny Medicejské v roce 1560. Později se rozšířila i do ostatních částí Evropy. První zmíňky o „zelené brokolici“ v Severní Americe pocházejí z roku 1806, ale z velkou pravděpodobností byla osadníky pěstována mnohem dříve. Na nový kontinent ji přivezli italští osadníci, nejvíce se doposud pěstuje v okolí New Yorku a Bostonu. (Pozn: na českém trhu se oba druhy zeleniny objevují pod společným jménem brokolice.)

Odrůdy:

Staré odrůdy víceletých brokolic jsou stále používány. Jednou z nejlepších je Nine Star, odrůda tvořící velké množství malých bílých růžiček. Pokud odstarňujeme z rostliny starší růžičky, před tím, než dojde ke tvorbě semen, plodí tato odrůda velmi dlouhou dobu.

Stonkové brokolice:

Tato vynikající zimní zelenina vytváří postupně v období od začátku zimy do konce jara mnoho malých růžiček. Brokolice jsou vynikající plodinou pro chudé půdy a studené oblasti. Fialové odrůdy jsou otužilejší než bílé, které dozrávají později a dávají menší úrodu. Christmas Purple Sprouting je velmi raná odůda. Při dobrém počasí se růžičky této odrůdy mohou objevit již na vánočním stole. Brokolice odrůdy Purple Sprouting bohatě plodí v první polovině jara. Odrůdu Purple Sprouting Early je snadné pěstovat, protože je velmi otužilá. Sklízíme ji od konce zimy. Další odrůda Purple Sprouting Late je podobná předcházející, ale sklízet ji můžeme až v druhé polovině jara. Velmi chutná je odrůda White Sprouting. Výhonky této odrůdy připomínají květák. Bílý ekvivalent odrůdy Purple Sprouting je odrůda White Sprouting. Odrůdu White Sprouting Late sklízíme od přelomu jara.

Kalabrézy:

Někdy bývá tato zelenina nazývána americká, italská nebo zelená brokolice. Tato plodina vytváří kolem prostředního hlavního květenství množství malých růžiček, které po první sklizni prostřední hlávky pokračují v růstu. Kalabréza dozrává 3 měsíce po výsevu a můžeme ji sklízet od léta až do prvních mrazíků.

Odrůda Broccoletto je rychle dozrávající odrůda sladké chuti, která vytváří pouze jednu hlávku. Odrůda Citation je určená ke sklizni od začátku do poloviny sezóny. Vytváří bílozelené chutné růžičky. Mnoho zelenobílých hlávek naroste v průběhu celé sezóny na rostlinách odrůdy Early Emerald Hybrid. Green Comat je raná odrůda s velkými tmavě zelenými hlávkami a množstvím postranních růžiček. Také starí italská odrůda Green Sprouting dozrává brzy. Vysoce kvalitní bílozelené růžičky a velké zploštělé hlávky vytváří odrůda Mercedes. Ramoso (DeCicco) je stará italská odrůda určená pro pěstování na jaře nebo na podzim, která vytváří hlávky po dlouhé období. Růžičky jsou chutné, trvanlivé a můžeme je zmrazovat. Trvanlivou odrůdu Romanesco tvoří příjemně chutnající zelené hlávky. Právě tuto odrůdu můžeme podusit a podávat jako chřest.

Použití v kuchyni:

Předtím, než budete brokolici vařit, odstraňte ze stonku všechny tuhé listy a růžičky důkladně omyjte. Aby byla brokolice co nejchutnější, vaříme ji nejlépe okamžitě po sklizni. Růžičky brokolice vaříme 10 minut ve vodě, nebo stonky postavíme do 5 cm mírně vařící vody a vaříme je 15 minut v páře. Růžičky pečlivě osušíme a podáváme s různými druhy omáček, rozpuštěným máslem nebo vinným octem. Italské kuchařky doporučují polít brokolici bílým vínem nebo směsí vína a oleje a na vrch nasypat strouhaný parmazán. Na Sicílii pojídají brokolici společně s ančovičkami, olivami a červeným vínem. Velmi chutná je brokolice obalená v těstíčku a usmažená. Menší růžičky 1 minutu spaříme a osmažíme je společně s olihněmi a mořskými korýši. V některých pokrmech můžeme brokolicí nebo kalabrézou nahradit květák.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Recepty z brokolice:

Gratinovaná brokolice Lasaně s brokolicí Brokolicový nákyp Zapečená brokolice

Brokolicový salát Nakládaná brokolice Smažená brokolice ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

Nové zeleninové omáčky od Araxu nejen na grilování!

Rýži, těstoviny, luštěniny, obiloviny, kuskus, ale také vločky a různé přílohové nebo polévkové směsi můžete v Česku zakoupit pod značkou ARAX. Ta si přízeň svých zákazníků získává již od roku 1997. Široký sortiment výrobků můžete zakoupit v každém supermarketu Kaufland, Globus, Penny Market, Norma, Billa, ale také v mnoha maloobchodních sítích (ROSA Market, Kubík, Brněnka, JIP…) po celé České republice.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy