REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Brokolice

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Víceletá nebo nebo jednoletá brukvovitá rostlina, ze které sklízíme nevyvinutá květenství. Je to otužilá až polootužilá plodina obsahující větší množství beta karotenu, vitamínu C, kyseliny listové a železa. Také se v ní objevuje menší množství draslíku.


Encyklopedie zeleninyLatinsky: Brassica oleracea convar. italica

Brokolice pochází z východního Středomoří. Prvními pěstiteli byli staří Římané. Z Itálie se brokolice postupně šířila na sever Evropy, v Anglii se objevila už v 18. století.

Jméno brokolice je italského původu, odvozené od latinského slova brachium, které znamená „paže“ nebo „výhonek“.

Také jméno brokolici podobné rostliny kalabrézy, která je stejného botanického původu jako brokolice, je italského původu.

Naznačuje, že tato zelenina, ze které se pojídají také nevyvinutá květenství, pochází z oblasti Kalábrie. Tato zajímavá zelenina byla dovezena do Francie v období Kateřiny Medicejské v roce 1560. Později se rozšířila i do ostatních částí Evropy. První zmíňky o „zelené brokolici“ v Severní Americe pocházejí z roku 1806, ale z velkou pravděpodobností byla osadníky pěstována mnohem dříve. Na nový kontinent ji přivezli italští osadníci, nejvíce se doposud pěstuje v okolí New Yorku a Bostonu. (Pozn: na českém trhu se oba druhy zeleniny objevují pod společným jménem brokolice.)

Odrůdy:

Staré odrůdy víceletých brokolic jsou stále používány. Jednou z nejlepších je Nine Star, odrůda tvořící velké množství malých bílých růžiček. Pokud odstarňujeme z rostliny starší růžičky, před tím, než dojde ke tvorbě semen, plodí tato odrůda velmi dlouhou dobu.

Stonkové brokolice:

Tato vynikající zimní zelenina vytváří postupně v období od začátku zimy do konce jara mnoho malých růžiček. Brokolice jsou vynikající plodinou pro chudé půdy a studené oblasti. Fialové odrůdy jsou otužilejší než bílé, které dozrávají později a dávají menší úrodu. Christmas Purple Sprouting je velmi raná odůda. Při dobrém počasí se růžičky této odrůdy mohou objevit již na vánočním stole. Brokolice odrůdy Purple Sprouting bohatě plodí v první polovině jara. Odrůdu Purple Sprouting Early je snadné pěstovat, protože je velmi otužilá. Sklízíme ji od konce zimy. Další odrůda Purple Sprouting Late je podobná předcházející, ale sklízet ji můžeme až v druhé polovině jara. Velmi chutná je odrůda White Sprouting. Výhonky této odrůdy připomínají květák. Bílý ekvivalent odrůdy Purple Sprouting je odrůda White Sprouting. Odrůdu White Sprouting Late sklízíme od přelomu jara.

Kalabrézy:

Někdy bývá tato zelenina nazývána americká, italská nebo zelená brokolice. Tato plodina vytváří kolem prostředního hlavního květenství množství malých růžiček, které po první sklizni prostřední hlávky pokračují v růstu. Kalabréza dozrává 3 měsíce po výsevu a můžeme ji sklízet od léta až do prvních mrazíků.

Odrůda Broccoletto je rychle dozrávající odrůda sladké chuti, která vytváří pouze jednu hlávku. Odrůda Citation je určená ke sklizni od začátku do poloviny sezóny. Vytváří bílozelené chutné růžičky. Mnoho zelenobílých hlávek naroste v průběhu celé sezóny na rostlinách odrůdy Early Emerald Hybrid. Green Comat je raná odrůda s velkými tmavě zelenými hlávkami a množstvím postranních růžiček. Také starí italská odrůda Green Sprouting dozrává brzy. Vysoce kvalitní bílozelené růžičky a velké zploštělé hlávky vytváří odrůda Mercedes. Ramoso (DeCicco) je stará italská odrůda určená pro pěstování na jaře nebo na podzim, která vytváří hlávky po dlouhé období. Růžičky jsou chutné, trvanlivé a můžeme je zmrazovat. Trvanlivou odrůdu Romanesco tvoří příjemně chutnající zelené hlávky. Právě tuto odrůdu můžeme podusit a podávat jako chřest.

Použití v kuchyni:

Předtím, než budete brokolici vařit, odstraňte ze stonku všechny tuhé listy a růžičky důkladně omyjte. Aby byla brokolice co nejchutnější, vaříme ji nejlépe okamžitě po sklizni. Růžičky brokolice vaříme 10 minut ve vodě, nebo stonky postavíme do 5 cm mírně vařící vody a vaříme je 15 minut v páře. Růžičky pečlivě osušíme a podáváme s různými druhy omáček, rozpuštěným máslem nebo vinným octem. Italské kuchařky doporučují polít brokolici bílým vínem nebo směsí vína a oleje a na vrch nasypat strouhaný parmazán. Na Sicílii pojídají brokolici společně s ančovičkami, olivami a červeným vínem. Velmi chutná je brokolice obalená v těstíčku a usmažená. Menší růžičky 1 minutu spaříme a osmažíme je společně s olihněmi a mořskými korýši. V některých pokrmech můžeme brokolicí nebo kalabrézou nahradit květák.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Recepty z brokolice:

Gratinovaná brokolice Lasaně s brokolicí Brokolicový nákyp Zapečená brokolice

Brokolicový salát Nakládaná brokolice Smažená brokolice ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Jarní vinné tipy: k lehkým pokrmům patří svěží vína

Jaro je konečně tady. Místo zimního lenošení plánujeme první výlety a vycházky do přírody a také hledáme způsoby, jak pustit svěží vzduch do naší kuchyně. Oddychnout si od hutných zimních pokrmů chce asi každý, kde ale najít inspiraci, co na jaře uvařit rodině nebo čím pohostit návštěvu? Přečtěte si tipy na lahodná jídla z jarních surovin a rady sommeliéra, které víno k vybraným pokrmům servírovat.

číst dále ...

Italské sýry ručně vyráběné z českého mléka

Marco a Tiziania jsou Italové, kteří studovali v Česku a zalíbilo se jim tady natolik, že se rozhodli tu usadit. Po studiu začali pracovat a před čtyřmi lety si v Praze-Nuslích otevřeli Mozzarellart, místo, kde každodenně vznikají sýry té nejlahodnější chuti. Přímo v obchodě navíc můžete sledovat, jak mistr sýrař vyrábí tu nejčerstvější mozzarellu.

číst dále ...

Tipy sommeliera, jak poznat skvělé víno

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

číst dále ...

Luštěniny jako salát nebo zdravá příloha

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku. Všichni to víme, ale jak to udělat, když máme hluboko v paměti zaryté známé hrachové kaše a čočkové polévky ze školních jídelen. Doba se mění a můžete měnit i váš jídelníček. Luštěniny totiž mohou být chutnou součástí moderní kuchyně.

číst dále ...

LOMO sušená vepřová pečeně

Sušená vepřová pečeně s kořením. Trochu práce a po pár dnech si pošmáknete! Video recept z YouTube z kanálu: Chatař

číst dále ...

Upgrade salátů od Roberta Chejna

Saláty si můžete připravit doma nebo zajet ochutnat do zámeckého hotelu Chateau Kotěra. V zámecké restauraci pod taktovkou Roberta Chejna mimo jiné nabízí různé chuťové zážitky v podobě sezónních specialit, francouzské, italské, provensálské a středozemní kuchyně.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy