REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Brokolice

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Víceletá nebo nebo jednoletá brukvovitá rostlina, ze které sklízíme nevyvinutá květenství. Je to otužilá až polootužilá plodina obsahující větší množství beta karotenu, vitamínu C, kyseliny listové a železa. Také se v ní objevuje menší množství draslíku.


Encyklopedie zeleninyLatinsky: Brassica oleracea convar. italica

Brokolice pochází z východního Středomoří. Prvními pěstiteli byli staří Římané. Z Itálie se brokolice postupně šířila na sever Evropy, v Anglii se objevila už v 18. století.

Jméno brokolice je italského původu, odvozené od latinského slova brachium, které znamená „paže“ nebo „výhonek“.

Také jméno brokolici podobné rostliny kalabrézy, která je stejného botanického původu jako brokolice, je italského původu.

Naznačuje, že tato zelenina, ze které se pojídají také nevyvinutá květenství, pochází z oblasti Kalábrie. Tato zajímavá zelenina byla dovezena do Francie v období Kateřiny Medicejské v roce 1560. Později se rozšířila i do ostatních částí Evropy. První zmíňky o „zelené brokolici“ v Severní Americe pocházejí z roku 1806, ale z velkou pravděpodobností byla osadníky pěstována mnohem dříve. Na nový kontinent ji přivezli italští osadníci, nejvíce se doposud pěstuje v okolí New Yorku a Bostonu. (Pozn: na českém trhu se oba druhy zeleniny objevují pod společným jménem brokolice.)

Odrůdy:

Staré odrůdy víceletých brokolic jsou stále používány. Jednou z nejlepších je Nine Star, odrůda tvořící velké množství malých bílých růžiček. Pokud odstarňujeme z rostliny starší růžičky, před tím, než dojde ke tvorbě semen, plodí tato odrůda velmi dlouhou dobu.

Stonkové brokolice:

Tato vynikající zimní zelenina vytváří postupně v období od začátku zimy do konce jara mnoho malých růžiček. Brokolice jsou vynikající plodinou pro chudé půdy a studené oblasti. Fialové odrůdy jsou otužilejší než bílé, které dozrávají později a dávají menší úrodu. Christmas Purple Sprouting je velmi raná odůda. Při dobrém počasí se růžičky této odrůdy mohou objevit již na vánočním stole. Brokolice odrůdy Purple Sprouting bohatě plodí v první polovině jara. Odrůdu Purple Sprouting Early je snadné pěstovat, protože je velmi otužilá. Sklízíme ji od konce zimy. Další odrůda Purple Sprouting Late je podobná předcházející, ale sklízet ji můžeme až v druhé polovině jara. Velmi chutná je odrůda White Sprouting. Výhonky této odrůdy připomínají květák. Bílý ekvivalent odrůdy Purple Sprouting je odrůda White Sprouting. Odrůdu White Sprouting Late sklízíme od přelomu jara.

Kalabrézy:

Někdy bývá tato zelenina nazývána americká, italská nebo zelená brokolice. Tato plodina vytváří kolem prostředního hlavního květenství množství malých růžiček, které po první sklizni prostřední hlávky pokračují v růstu. Kalabréza dozrává 3 měsíce po výsevu a můžeme ji sklízet od léta až do prvních mrazíků.

Odrůda Broccoletto je rychle dozrávající odrůda sladké chuti, která vytváří pouze jednu hlávku. Odrůda Citation je určená ke sklizni od začátku do poloviny sezóny. Vytváří bílozelené chutné růžičky. Mnoho zelenobílých hlávek naroste v průběhu celé sezóny na rostlinách odrůdy Early Emerald Hybrid. Green Comat je raná odrůda s velkými tmavě zelenými hlávkami a množstvím postranních růžiček. Také starí italská odrůda Green Sprouting dozrává brzy. Vysoce kvalitní bílozelené růžičky a velké zploštělé hlávky vytváří odrůda Mercedes. Ramoso (DeCicco) je stará italská odrůda určená pro pěstování na jaře nebo na podzim, která vytváří hlávky po dlouhé období. Růžičky jsou chutné, trvanlivé a můžeme je zmrazovat. Trvanlivou odrůdu Romanesco tvoří příjemně chutnající zelené hlávky. Právě tuto odrůdu můžeme podusit a podávat jako chřest.

Použití v kuchyni:

Předtím, než budete brokolici vařit, odstraňte ze stonku všechny tuhé listy a růžičky důkladně omyjte. Aby byla brokolice co nejchutnější, vaříme ji nejlépe okamžitě po sklizni. Růžičky brokolice vaříme 10 minut ve vodě, nebo stonky postavíme do 5 cm mírně vařící vody a vaříme je 15 minut v páře. Růžičky pečlivě osušíme a podáváme s různými druhy omáček, rozpuštěným máslem nebo vinným octem. Italské kuchařky doporučují polít brokolici bílým vínem nebo směsí vína a oleje a na vrch nasypat strouhaný parmazán. Na Sicílii pojídají brokolici společně s ančovičkami, olivami a červeným vínem. Velmi chutná je brokolice obalená v těstíčku a usmažená. Menší růžičky 1 minutu spaříme a osmažíme je společně s olihněmi a mořskými korýši. V některých pokrmech můžeme brokolicí nebo kalabrézou nahradit květák.

Zdroj: Velká kniha zeleniny, bylin a ovoce – Matthew Biggs, Jakka Mc Vicarová, Bob Flowerdew

Recepty z brokolice:

Gratinovaná brokolice Lasaně s brokolicí Brokolicový nákyp Zapečená brokolice

Brokolicový salát Nakládaná brokolice Smažená brokolice ….

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Vhodné potraviny využívané při dietě

Článek pana Jaroslava Vašáka. Potraviny, které vám umožní snížit váhu. Víte které suroviny jsou pro dietu ty nejvhodnější? Tak například artyčoky, avokáda, čekanky, datle, fazolové lusky, grapefruity… Ano, ať už držíte jakoukoliv dietu, je třeba, při přípravě dietních pokrmů, vybrat ty potraviny, po kterých se hubne.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zažeňte únorovou únavu pomocí těchto receptů

V druhém letošním měsíci potřebujeme doplnit síly po dlouhé zimě a temných dnech. Čím si tedy podmaní únor naše chuťové pohárky? Ideálně něčím zemitým a hutnějším, ale zároveň dobře stravitelným. Pojítkem všech našich receptů jsou proto zelenina a ovoce doplněné o vydatnější suroviny, jako je tvaroh, zvěřina, sýr nebo smetana. Čeká na vás polévka z pečené cibule, jelení hřbet s restovanou zeleninou, pečená mrkev s tvarohem a jako dezert jablečné řezy se zakysanou smetanou. Díky čemu budou vaše pokrmy dokonalé? Především díky tomu, že přemýšlíte o výběru surovin a kupujete ty kvalitní, což na ně prozradí mj. také značky kvality potravin na jejich obalech. Jedná se např. o Klasu nebo Regionální potravinu.

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Nealko koktejlová inspirace na druhou polovinu únorové výzvy

Polovina Suchého února je za námi a možná už vás přepadá chuť na některý z oblíbených míchaných drinků. Dobrou zprávou je, že si jejich lahodnou chuť můžete užít, aniž byste svůj únorový závazek porušili. S nealkoholickými šumivými víny Bohemia Sekt a sirupy Monin vás čeká dokonalá nealko-koktejlová paleta chutí, vůní a barev. Který z následujících drinků vás láká vyzkoušet jako první?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy