REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Bedla červenající

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Roste hojně jednotlivě nebo ve skupinách v trávě a opadu v listnatých i jehličnatých lesích parcích a hájích. Skvěle se hodní na řízky nebo na houbové steaky (na oleji zprudka orestované klobouky dochucené kmínem, solí a grilovacím kořením).


Latinsky: Chlorophyllum rachodes

Jedlá ……………… Výborný jedlý druh vhodný k obalování jako vídeňský řízek, mladé uzavřené plodnice lze plnit masovou směsí. Sbíráme jen klobouky, třeně jsou dřevnaté tuhé, též se nedoporučuje k sušení.

Doba výskytu: červenec až listopad

 

 

Popis:

Klobouk až 150 mm v mládí polokulovitý, později sklenutý až plochý s hnědým hrbolem na středu, s bělavou až krémovou pokožkou, pokrytý velkými, hnědými, částečně, odstálými šupinami. Lupeny husté od třeně odsedlé v mládí bílé, později s červeným nádechem, po omaku červenají, až hnědnou. Třeň až 150 mm válcovitý, dutý, hladký, bělavý ve stáří nahnědlý na bázi s odsedlou hlízou, v horní části bílý posuvný, prsten. Dužnina bělavá na řezu ihned oranžově až hnědě červená, vůně příjemná, chuť nevýrazná.

 

Výskyt, charakteristické znaky:

V menších skupinách, jednotlivě, stejná stanoviště jako bedla vysoká. Charakteristické červenání dužniny, pozor červenání dužniny je i u některých jedovatých bedel rostoucí mimo les !!!! Bedlu červenající sbíráme jen v lese !!!

 

 

Možnost záměny:

Bedla Bresadolova – Leucoagaricus americanus jedovatá – ruderální stanoviště (stanoviště ovlivněná člověkem) skládky, sady, zahrady, parky, složiště dřeva, dužnina nejprve žloutne pak červená, bedla zahradní – Chlorophyllum brunneum – jedovatá, pařeniště, zahrady, sady, stanoviště bohatá na dusík, bedla šedohnědá- Chlorophyllum olivieri- jedlá, šedohnědý podklad klobouku listnaté i jehličnasté lesy, bedla dívčí-Leucoagaricus nympharum – jedlá na řezu slabě růžový, vůně slabě ředkvová.

 

 

Gastronomické využití:

Stejné jako u bedly vysoké, kdo chce bedlu červenající sbírat, musí se naučit rozlišovat a poznat jedovaté červenající druhy bedel.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

 

Recepty z bedel:

Bedla na kmíně Bedly po Plzeňsku Bedly na bílém víně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

6 tipů na bezpečný detox

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Nový rok je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých 6 tipů a detox pro vás bude radostí.

číst dále ...

Cena medu zůstane i přes velký nedostatek českého lesního medu stejná, očekává se rekordní zájem

Český lesní med koncem ledna v obchodech dojde z důvodu špatné snůšky, komentuje situaci Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu. Včely vyprodukovaly v roce 2020 nejméně medu za posledních 20 let.

číst dále ...

Vliv olivového oleje na vaše zdraví

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

číst dále ...

Stylové streetfoodové recepty pro vás a vaše přátele

Na streetfoodové dobroty, které důvěrně znáte z trhů a festivalů, už nemusíte čekat! Šikovné a známé české food-blogerky Markéta v troubě a S vášní pro jídlo, pro vás připravily chutné a jednoduché recepty s McCain hranolky Crispers, které jsou jako vystřižené ze streetfoodového jídelního lístku. Recepty jsou připravené i v duchu dalších trendů: uvědomělého vaření a neplýtvání jídlem. Oba trendy vybízí připravovat jídlo ze surovin, které máme běžně doma a když nevyužijeme celé balení některé potraviny, můžeme si ji nechat na jindy. Pozvěte přátele, rodinu a vychutnejte si spolu streetfoodové pokrmy v pohodlí domova.

číst dále ...

Nápadité recepty, díky nimž zase dopnete kalhoty

Leden, do kalhot vlezem. I tak bychom si mohli s nadsázkou poupravit známou českou pranostiku. Vánoční hodování se na nás totiž většinou podepíše a v prvním měsíci roku můžeme mít problém dopnout pásek, kalhoty, sukni… Navíc se zase proměnily naše chutě a my toužíme po něčem vyloženě lehkém, nepříliš mastném. Pozor, to ovšem neznamená, že to nebude dobré! Pokud je pokrm nabitý kvalitními surovinami, které poznáte také díky značkám kvality (např. Klasa, Regionální potravina nebo Bio), zažijete chuťové orgie. A navíc pak budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Pojďme na to.

číst dále ...

Suchej únor? Tak na ten se napijem – nealkoholický Hrozňáček od Rybízáku k tomu přímo vybízí

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

číst dále ...

Špaldová mouka v kuchyni

Věděli jste, že existuje něco jako pšenice špalda? Ano, opravdu existuje. A právě z ní se vyrábí špaldová mouka. K její výrobě se používají celá zrna včetně obalové části, díky tomu špaldová mouka obsahuje velké množství prospěšných látek. Naši prapraprapraprarodiče z ní vařili a pekli zcela běžně, nyní se do kuchyní opět vrací. Třikrát hurá.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy