REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pavučince

Rod pavučinec obsahuje velmi rozsáhlou skupinu hub, které jsou velmi variabilní, od malých plodnic kolem 1 cm až po velké plodnice kolem 20 cm. Lupeny bývají v mládí zakryté pavučinkou – cortinou, která brzy mizí a nezanechává žádné stopy, nebo naopak zanechává zbytky pavučinky dobře zřetelné na třeni v podobě prstenitých kroužků, nebo rezavých vláken. V současné době rozlišujeme více než 2000 druhů, z nichž některé jsou považovány za jedlé, některé za nepoživatelné a některé za jedovaté.

Pavučinec bělofialový

Jeden z pavučinců, který nemá v kuchyni žádné využití, je totiž nejedlý. Roste poměrně nehojně ve smíšených, ale i listnatých lesích.

Pavučinec blizoučký

Roste místy poměrně hojně, nejčastěji však pod břízami a borovicemi. V některých atlasech je uváděn i pod jeho českým názvem, jako pavučinec pastorkový.

Pavučinec černošupinkatý

Roste vzácně od července do listopadu, v menších skupinkách, v jehličnatých i listnatých lesích na vápenitém podlaží. Je nejdedlý.

Pavučinec červenošupinný

Houba rostoucí od července do října poměrně nehojně v listnatých lesích, především pod duby a buky. Je to jedovatý pavučinec!

Pavučinec dvojzávojný

Tato houba patří mezi nejedlé, tedy v kuchyni je zcele bez využití. Roste nehojně od července do října, nejčastěji pod břízami s kterými tvoří mykorhizu.

Pavučinec fialovolemý

Nejedlý pavučinec rostoucí dost vzácně jednotlivě, někdy i v malých skupinách, většinou pod listnáči, zřídka ho lze ale nalézt i pod jedlemi.

Pavučinec fialový

Jedlý druh houby, ovšem jeho sbírání se doporučuje jen opravdovým znalcům, mezi pavučinci totiž roste mnoho nebezpečných druhů!

Pavučinec hájní

Jedlý druh pavučince rostoucí od července do října poměrně vzácně, v menších skupinkách, v listnatých lesích. Sběr pavučinců se doporučuje jen opravdovým odborníkům!

Pavučinec hnědočervený

Další jedovatý pavučinec! Roste od července do října méně často, většinou pod smrky a borovicemi, někdy i pod listnáči.

Pavučinec hnědofialový

Poměrně vzácně rostoucí nejdlý druh pavučince. Nejčastěji ho najdeme v nižších polohách pod listnáči, nečastěji pak pod lípou, či dubem.

Pavučinec hnědoolivový

Tento pavučinec je nejedlý, proto v kuchyni nemá žádné upotřebení. Roste nehojně v teplejších polohách na vápencovém podkladě.

Pavučinec krvavý

Další jedovatý pavučinec rostoucí poměrně hojně od srpna do října v podhorských a horských smrčinách na vlhkých stanovištích.

Pavučinec lepobarvý

Tato houba roste nehojně od srpna až do listopadu na vápenitých půdách pod listnáči, nejčastěji pak pod buky. Je nejedlá, tedy v kuchyni zcela bez upotřebení.

Pavučinec libovonný

Tato nejedlá houba roste poměrně vzácně, od srpna až do října, v listnatých lesích na vápenitém podloží, nejčastěji pak pod buky.

Pavučinec Maierův

Další nejedlý pavučinec rostoucí na podzim, tedy většinou v září a říjnu a to nehojně až vzácně na vápencovém podkladu, nejčastěji pod buky.

Pavučinec malachitový

Roste nehojně v listnatých, jehličnatých i smíšených lesích a to od srpna do října. Nejedlá houba, v kuchyni zcela bez upotřebení.

Pavučinec masitý

Roste nehojně od července do října pod listnáči, nejčastěji pod buky, duby a habry. I když je jedlý, nedoporučuje se sbírat, protože je lehce zaměnitelný za jiné, bohužel nejedlé, pavučince.

Pavučinec Meinhardův

Tato jedovatá houba roste vzácně na vápenitém podloží. Je uvedená v Červeném seznamu jako druh, o kterém chybí informace o výskytu. Starší český název – pavučinec překrásný Meinhardův.

Pavučinec měnlivý

Jedlý druh, ale snadno zaměnitelný za jiné druhy pavučinců. Pavučince se doporučuje sbírat jen opravdovým znalcům!

Pavučinec meruňkový

Nejedlý druh pavučince, v kuchy zcela bez upotřebení. Roste od července do října, poměrně nehojně, v menších skupinkách pod jehličnany.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků