REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pavučinec fialový

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlý druh houby, ovšem jeho sbírání se doporučuje jen opravdovým znalcům, mezi pavučinci totiž roste mnoho nebezpečných druhů!


Atlas hub - houby lupenaté - pavučinceLatinsky: Cortinarius violaceus

Jedlá ………… Jedlý druh houby. Sběr pavučinců se ovšem doporučuje jen opravdovým znalcům, je mezi nima řada nebezpečných jedovatých druhů.

Doba výskytu: srpen až říjen

Roste místy hojně, většinou ve skupinkách, nejčastěji pod osikami, břízami, duby a buky.

Klobouk až 150 mm, v mládí zvoncovitě sklenutý, později sklenutý až plochý se širokým tupým vrcholem na okraji, dlouho podvinutý, masitý, suchý, plstnatě šupinkatý, tmavě fialový až černo fialový, ve stáří černohnědý.

Lupeny tlusté, široké, zaobleně připojené, tmavě fialové postupně se zbarvující do rezavé až skořicově hnědé barvy od výtrusného prachu. Třeň až 120 mm, válcovitý, kyjovitý na bázi výrazně hlízovitý, vláknitě šupinkatý, tmavofialový, v dospělosti rourkovitě dutý, v mládí s rychle pomíjivou pavučinkou. Dužnina masitá, šedofialová, voní po cedrovém dřevě.

 

Atlas hub - houby lupenaté - pavučince

 

Možná záměna:

Atlas hub - houby lupenaté - pavučinceFialových pavučinců je více, nejvíce podobný je vzácný pavučinec hercynský – Cortinarius hercynisus, jeho dužnina páchne po juchtě, kůži, nebo cedrovém dřevě. Roste pod jehličnany.

Autor textu i fotografií: D. Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy