REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Andělika lékařská

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Andělika je velká bylina s řepovitým oddenkem a hnědými kořeny. První rok svého růstu vytváří bohatou růžici přízemních listů. Kvete až ve druhém roce.


Bylinky, koření a kořenící směsiLatinsky: Archangelica officinalis

Lidové názvy: anjelička, litvor, děhyl, andělský kořen

V Čechách ji můžeme najít převážně ve vyšších polohách, u lesních potoků a na pasekách.

Je to dvouletá nebo vytrvalá, statná, i přes 2 m vysoká, silně aromatická bylina. Z krátkého, tmavohnědého, řepovitého, 5-7 cm silného a kroužkově vrásčitého oddenku vyrůstá větší počet 30 až 40 cm dlouhých a 1 až 1,5 cm silných kořenů, dolů směřujících. Prvým rokem vytváří pouze velké, asi půl metru dlouhé listy s mohutnými pochvami. Druhým rokem, v suchých drnových půdách lesních pasek a luk někdy za 10 i více let, vytváří olistěnou a bohatě větvenou květní lodyhu, která je přímá, silná, oblá, podélně rýhovaná, dutá a lysá. Listy jsou v obrysu trojboké na bázi s nafouklými pochvami, trojeně 2-3 krát zpeřené, horní na velkých pochvách přisedlé; jednotlivé lístky jsou vejčité až vejčitě kopinaté, 5-8 cm dlouhé, špičaté, na okraji nestejně ostře pilovité, koncové lístky jsou víceméně trojlaločné, postranní nesouměrně dvojlaločné.

Květy jsou uspořádány v koncových okolících, v průměru až 15 cm širokých; jsou polokulovité, bezobalné, složené ze 20-40 polokulovitých hustých okolíčků; obalíčky tvoří četné čárkovitě šídlovité, lysé nebo drsné listence. Kališní cípy jsou nezřetelné, korunních plátků 5, jsou zelenobílé nebo nažloutlé, 1-1,5 mm dlouhé; tyčinky jsou nápadně dlouhé (2-3 mm), čnělky jsou kratičké, nepřevyšijí květní terč. Plod je nažloutlá, 3-5 x 5-9 mm velká, široce oválná nažka s třemi hřbetními žebry a s dvěma postranními, v křídla rozšířenými. Kvete od července do poloviny srpna.

Kuchyňské využití:

Listy, lodyha i květ mají sladkou chuť. Nadrobno nakrájené listy se přidávají do salátů a dušeného ovoce. Lodyha se prodává kandovaná a přidává se také do dezertů nebo slouží na ozdobu dortů. Semeny, lodyhami a kořeny se ochucují likéry i vermut.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy