REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mezinárodní den čokolády

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Čokoládová historie sahá do období před více než třemi tisíci lety. V té době kmeny Mayů a Aztéků objevily kakaové boby a začali z nich vyrábět hořký nápoj zvaný xocolātl („nápoj bohů“). Od té doby prošla čokoláda mnoha změnami až do své současné podoby. Dnes má čokoláda kromě své veliké oblíbenosti i významný den. Mezinárodní den čokolády připadl na 13. září a každý jej jistě rád pořádně oslaví. Jak jinak než skvělou čokoládou.


Nejvyhledávanější pochoutkou na světě je bezesporu čokoláda. Dle statistik jí každý Čech sní průměrně téměř 6 kg za rok. Je to jedna z mála sladkostí na světě, které neodolají ani ti nejzarytější dietáři. Čokoláda s vysokým obsahem kakaa navozuje pocity štěstí a dobré nálady, stimuluje činnost mozku, snižuje každodenní dávku stresu, uklidňuje nervy a dokonce pomáhá při bolestech hlavy. Tyto účinky nejsou jen chtěným výmyslem, ale jsou vědecky podloženy. Způsobují je látky jako anandamin, arginin, dopamin a další.

Druhy čokolády se neustálé rozrůstají, přibývají nové chutě a příměsi. Konzumenti jsou stále náročnější a raději si koupí lepší čokoládu vyrobenou z kvalitních odrůd kakaových bobů a s vysokým obsahem kakaa než čokoládu bez chuti a s velikým množstvím tuku.

V posledních letech se tak velmi zvyšuje zájem o kvalitní čokoládu. To ostatně potvrzuje i Lukáš Tyl, ředitel firmy Čokoláda.cz, která se specializuje na dovoz vysoce kvalitních čokoládových tabulek z menších rodinných firem (např. Rococo, Zaabär, Original Beans, Idilio, Seed and Bean atd.). „Nárůst poptávky po kvalitní čokoládě je v posledním roce obrovský. Největší zájem je jednak o kvalitní hořkou čokoládu v rozmezí 60-75% kakaa, u které si lidé mohou vychutnat chuť dobré čokolády nejlépe, ale pozorujeme i vyšší příklon nakupujících k netradičním příchutím, např. k čokoládě s kávou, s arabským kořením, s čajem nebo s mandarinkou.“

Podobný názor sdílí i Jiří Stejskal z české čokoládovny Jordi’s: „Díky růstu nyní řešíme i vývoz za hranice. Kakaové boby dovážíme přímo z Ekvádoru a přinášíme tak spotřebiteli jedinečnou možnost ochutnat kvalitní čokoládu z původních surovin vyrobenou v domácím prostředí. Jsme tak jediná výrobna čokolády od kakaového bobu až po čokoládovou tabulku („bean to bar“) v České republice.“, říká Jiří Stejskal, čokolatiér čokoládovny Jordi’s.

Kvalitní čokoládu lidé vyhledávají stále více a touží po dalších a dalších příchutích. Šárka Robinson Pomahačová z pražského obchodu s čokoládou v Husově ulici na Praze 1 nám k tomu řekla: „Lidé si na kvalitní čokoládu zvykají stále více a rádi se pro ni vrací. Zajímavé je, že nejvyhledávanější jsou opravdu netradiční příchutě. V posledních dnech je nejoblíbenější příchuť Baobab a dále nejvíce prodáváme britskou Willie´s a švýcarskou Beschle.“

Ať si vyberete tu či tu, ať máte rádi jakoukoliv příchuť, udělejte si hezký den a oslavte Mezinárodní den čokolády s dobrou tabulkou.

Zdroj: TZ – Čokoláda.cz s.

r.

o. Praha, ze dne 13. září 2013

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Překročte hranice běžného pečení, vyzkoušejte nevšední mouky a pečte díky nim s minimem lepku

Celiaci si běžnou mouku s lepkem jednoduše dovolit nemohou. Pro jiné je eliminace lepku jednou z cest k pestřejšímu jídelníčku. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, vězte, že pečiva se vzdávat nemusíte. Naopak se vám otevírají široké možnosti pro experimentování v kuchyni. Péct totiž můžete i z mouky rýžové nebo pohankové, díky kterým můžete obsah lepku ve svém jídelníčku snížit na minimum.

číst dále ...

Jubilejní Burgerfest přivítal 21 000 návštěvníků a trhnul rekord s největším burgerem

10. ročník Burgerfestu, který se o víkendu uskutečnil na holešovickém Výstavišti se skutečně vydařil. Kromě dokonalého počasí po celou dobu akce si jej užilo přes 21 000 návštěvníků a došlo i na rekord. Tím byl největší burger v České republice, který vážil 95 kg a měřil 98 na 24 cm, díky čemuž se podařilo jej zapsat i do České knihy rekordů. Celkem se na akci zkonzumovalo 45.000 burgerů v 53 bistrech a restauracích, proběhlo 10 workshopů a kuchařských show, byly zvoleny nejlepší restaurace a rozdaly se ceny v hodnotě přesahující 500 000 Kč.

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Chystáte se na vinobraní? Fakta, co byste měli znát

Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.

číst dále ...

Vyhlášen byl Evropský den ekologického zemědělství, slavit se bude 23. září

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

číst dále ...

Vlašské ořechy. Víte, jak s nimi nakládat?

S plody ořešáku královského se pravděpodobně setkal každý z nás. Podobnost zvrásněných jader vlašských ořechů s mozkem je velmi příznačná, neboť vysoký obsah omega-3 mastných kyselin účinně podporuje funkci mozku.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy