REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mezinárodní den čokolády

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Čokoládová historie sahá do období před více než třemi tisíci lety. V té době kmeny Mayů a Aztéků objevily kakaové boby a začali z nich vyrábět hořký nápoj zvaný xocolātl („nápoj bohů“). Od té doby prošla čokoláda mnoha změnami až do své současné podoby. Dnes má čokoláda kromě své veliké oblíbenosti i významný den. Mezinárodní den čokolády připadl na 13. září a každý jej jistě rád pořádně oslaví. Jak jinak než skvělou čokoládou.


Nejvyhledávanější pochoutkou na světě je bezesporu čokoláda. Dle statistik jí každý Čech sní průměrně téměř 6 kg za rok. Je to jedna z mála sladkostí na světě, které neodolají ani ti nejzarytější dietáři. Čokoláda s vysokým obsahem kakaa navozuje pocity štěstí a dobré nálady, stimuluje činnost mozku, snižuje každodenní dávku stresu, uklidňuje nervy a dokonce pomáhá při bolestech hlavy. Tyto účinky nejsou jen chtěným výmyslem, ale jsou vědecky podloženy. Způsobují je látky jako anandamin, arginin, dopamin a další.

Druhy čokolády se neustálé rozrůstají, přibývají nové chutě a příměsi. Konzumenti jsou stále náročnější a raději si koupí lepší čokoládu vyrobenou z kvalitních odrůd kakaových bobů a s vysokým obsahem kakaa než čokoládu bez chuti a s velikým množstvím tuku.

V posledních letech se tak velmi zvyšuje zájem o kvalitní čokoládu. To ostatně potvrzuje i Lukáš Tyl, ředitel firmy Čokoláda.cz, která se specializuje na dovoz vysoce kvalitních čokoládových tabulek z menších rodinných firem (např. Rococo, Zaabär, Original Beans, Idilio, Seed and Bean atd.). „Nárůst poptávky po kvalitní čokoládě je v posledním roce obrovský. Největší zájem je jednak o kvalitní hořkou čokoládu v rozmezí 60-75% kakaa, u které si lidé mohou vychutnat chuť dobré čokolády nejlépe, ale pozorujeme i vyšší příklon nakupujících k netradičním příchutím, např. k čokoládě s kávou, s arabským kořením, s čajem nebo s mandarinkou.“

Podobný názor sdílí i Jiří Stejskal z české čokoládovny Jordi’s: „Díky růstu nyní řešíme i vývoz za hranice. Kakaové boby dovážíme přímo z Ekvádoru a přinášíme tak spotřebiteli jedinečnou možnost ochutnat kvalitní čokoládu z původních surovin vyrobenou v domácím prostředí. Jsme tak jediná výrobna čokolády od kakaového bobu až po čokoládovou tabulku („bean to bar“) v České republice.“, říká Jiří Stejskal, čokolatiér čokoládovny Jordi’s.

Kvalitní čokoládu lidé vyhledávají stále více a touží po dalších a dalších příchutích. Šárka Robinson Pomahačová z pražského obchodu s čokoládou v Husově ulici na Praze 1 nám k tomu řekla: „Lidé si na kvalitní čokoládu zvykají stále více a rádi se pro ni vrací. Zajímavé je, že nejvyhledávanější jsou opravdu netradiční příchutě. V posledních dnech je nejoblíbenější příchuť Baobab a dále nejvíce prodáváme britskou Willie´s a švýcarskou Beschle.“

Ať si vyberete tu či tu, ať máte rádi jakoukoliv příchuť, udělejte si hezký den a oslavte Mezinárodní den čokolády s dobrou tabulkou.

Zdroj: TZ – Čokoláda.cz s.

r.

o. Praha, ze dne 13. září 2013

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Vaříte rádi, ale bojujete s časem? Máme řešení. Božskou kuchařku

Máte občas pocit, že váš den by potřeboval nafouknout, abyste stihli uvařit dobrý oběd, večeři a upéct něco sladkého? V tom případě pro Vás máme řešení! Jedinečnou Božskou kuchařku, první svého druhu, pro zaměstnané rodiče, ale i pro svobodné a bezdětné. Zkrátka pro všechny, kteří marně hledají volné chvíle na vaření anebo jim po pozdním návratu domů už chybí energie.

číst dále ...

Ovoce v podzimních měsících? Stačí sáhnout do sáčku

Chutná a voní jako čerstvé, ale je lehčí, křupavější a při kontaktu s vodou, mlékem či jogurtem vypadá téměř jako právě utržené. Řeč je o lyofilizovaném ovoci, které stále častěji nahrazuje klasické sušené ovoce, jak jej známe. Věděli jste, že při tradičním sušení se rozpadají vitamíny A a C? Při lyofilizaci naopak zůstávají tyto látky, nezbytné k udržení tělesného zdraví, zachovány. Vsaďte s nástupem sychravých dní na sáček mrazem sušeného ovoce, ze kterého můžete mlsat jen tak nebo z něj přisypávat do snídaňových misek.

číst dále ...

Vychutnejte si podzim na vlně dýňových zákusků

Podzim je pro přírodu obdobím, kdy se před dlouhou zimou připravuje k odpočinku Ponuré počasí, pro které je typická těžká mlha zahalující zbarvené stromy, projasní dýně, královny podzimu, které se v tento čas sklízí. Barevné tykve rozzáří kuchyni a skvěle poslouží i jako dekorace domova. Dýně si ale zaslouží více pozornosti než jen skrze populární americký svátek Halloween.

číst dále ...

3 jednoduché kávové drinky, jež oslní i v domácích podmínkách

Vytvořte si chvilku pro sebe a umíchejte si jeden z nenáročných kávových nápojů, jež vás přenese zpátky do letních dnů anebo zahřeje v průběhu těch zimních.

číst dále ...

Polévky vévodí podzimnímu menu, připravte si je z těch nejlepších surovin

Přišel podzim a s tím, jak stromy shazují listí, my oblékáme čím dál více vrstev. S měnícím se počasím se většinou proměňují i naše chutě. Spíš než osvěžující salát nás lákají vydatnější pokrmy a především něco, co nás pořádně zahřeje. Po návratu z krásné odpolední procházky, při které se ale podzimní sychravé počasí projevilo ve své plné síle, není nic příjemnějšího než talíř plný horké polévky. Surovin na ni je v tomto období dostatek, stačí jen vybrat ty nejlepší a jednoduše z nich vykouzlit ty nejlahodnější podzimní pochoutky.

číst dále ...

Slavte chutně a bez výčitek

Připravte pro své nejbližší nezapomenutelné vánoční či silvestrovské pohoštění s výjimečně kvalitními tatarkami a majonézou Spak Master. Důraz je bez kompromisů kladen na tu nejvyšší kvalitu. Tato kolekce chlazených výrobků je přirozeně bez antioxidantů, škrobu, barviv a přidaných aromat. To se dotýká i vajec, která pocházejí z volných chovů. Využijte opravdu poctivých surovin pro přípravu vašich receptů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy