REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zrnivka osinková

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V atlasech je uváděna jako jedlá houba, ale pro její zápach a malou vydatnost ji většina houbařů nesbírá.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Cystoderma amianthinum

Jiný název: Zrněnka

Jedlá …………………. Zrnivka osinková je v atlasech uváděna jako jedlá, její pach však většinou houbaře odradí. Osobně kulinářské využití nevidím, v době jejího růstu rostou chutnější a vydatnější druhy.

Doba výskytu: srpen až listopad

Roste hojně, jednotlivě nebo ve skupinách, v opadu v listnatých i jehličnatých lesích, zvláště na vlhčích místech. Najdeme ji i mimo les na vlhkých loukách v mechu.

Klobouk až 60 mm, v mládí kuželovitý, později vyklenutý s hrbolkem na středu, v mládí se zbytky vela, zrnitý, žlutookrový, žlutohnědý až žlutooranžový. Lupeny vykrojené a úzce připojené, v mládí bílé, bělavé, později nažloutlé. Třeň až 60 mm, válcovitý, na vrcholu krémový a vločkatý, pod prstenem okrově až oranžově hnědě šupinkatý, pomíjivý. Dužnina bělavá až oranžově žlutá, s nepříjemným hnilobným zápachem a nevýraznou chutí.

Starší český název pro zrnivky byl zrněnky.

Možná záměna:

Pro svůj zápach lze dobře určit, podobná je zrnivka dlouhovýtrusá (Cystoderma jasonis), která se liší červenookrovým kloboukem, většími výtrusy.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Zdraví, krása, paměť… Co všechno můžete ovlivnit díky správnému jídlu?

Složení jídelníčku výrazně ovlivňuje nejen naši figuru a zdraví, ale i psychický stav, odolnost vůči stresu, paměť či spánek. Podívejte se, jak můžete být díky správnému jídlu fit a cítit se skvěle!

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

3 trendy a rychlé recepty na letní party

Čekáte partu přátel nebo chystáte rodinnou oslavu? Je jasné, že chcete všechny co nejlépe pohostit a nakrmit, ale zároveň musíte kromě jídla připravit i spoustu dalších věcí. Následující recepty na rychlá a trendy jídla vám ušetří čas a zajistí perfektní výsledek.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy