REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zpátky do lavic! Poradíme, jak na ideální školní svačinu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Téma školních svačin je často spojováno se začátkem září. Každý rodič ale z praxe ví, že je to téma celoroční. Mění se roční období, chutě, nálady, nutriční nároky. Rodiče den co den řeší otázku, jak dětem dopřát tu nejlepší svačinu, která neskončí v koši a její příprava nebude náročná.


Ať už doma máte prvňáčka nebo skoro maturanta, myslete na to, že zdravá svačina je pro oba stejně důležitá. Svačina není jen o zahnání hladu, ale o dodání potřebné energie. Vhodně sestavená svačina podporuje nejen fyzické zdraví, ale i lepší paměť, rychlejší myšlení a soustředění. Jedna malá krabička denně může pomoct naplno využít potenciál vašeho dítěte. A to za to stojí.

 

 

Ideální scénář? Spíše sci-fi

Vaše milované dítě přijde ze školy. Jako první věc si vyndá krabičku od svačiny ze školní tašky. Samo, automaticky. Svačinu celou snědlo. Z krabičky vyhodí zbytky a dá ji do myčky nebo do dřezu. Když přijdete z práce, řekne vám, jak mu svačina chutnala a poděkuje za ni. Večer společně připravíte svačinu na druhý den, aby se ráno všechno hezky stíhalo. Než uložíte krabičku do lednice, dítě vás ještě požádá, ať do krabičky přihodíte kousek papriky a pár vlašských ořechů. Ráno si už pak jen do láhve přelije mátový čaj, který jste připravili do termosky a ochutí si ho lžičkou medu.

A teď se vrátíme nohama na zem a tento pohádkový scénář zasadíme do skutečné reality. Příprava domácích svačin je totiž neustálým kompromisem toho, co je v lednici, na co je čas, co je zdravé a co komu chutná.

 

Jiná svačina pro školáčka, jiná pro teenagera

Školní svačiny potřebují malí školáčci, děti na druhém stupni i teenageři. Každý z nich má jiné chutě, hlad, denní režim a nutriční nároky. Zatímco teenager v plném hormonálním rozkvětu by snědl i paní učitelku s lavicí, prvňák na svačinu klidně zapomene. Menší děti jsou hravé a ocení, když je svačina barevná a nápaditá. Nemusí to ale hned znamenat, že budete po večerech vykrajovat z toustového chleba vesmírnou raketu…Děti na druhém stupni zase potřebují svačiny, které je více zasytí. Zároveň jsou otevřeni novým chutím, tak je zde prostor pro zařazení nových potravin a produktů. Teenageři se sluchátky na uších uvítají rychlá řešení v podobě smoothie či tyčinek, pro které jen sáhnou do šuplíku či lednice.

 

Svačina z domova nebo školní bufet?

Možná si říkáte, proč si lámat hlavu s přípravou svačin? Na mnoha školách je možnost svačinu koupit. V praxi je to ale varianta spíše pro starší děti, které mohou opustit třídu a špacírovat po chodbách. Přestávky jsou navíc krátké a každého nebaví trávit je ve frontě u bufetu. Pokud váš školák do bufetu chodí, vždy se zajímejte o to, co se tam prodává a kdo ho provozuje. I v dnešní době jsou stále mezi školními bufety velké rozdíly. Některé jsou regulované a prodává se zde jen omezený sortiment konzultovaný s nutričním specialistou, jiné nabízí průmyslově zpracované produkty a pochutiny. Doma připravená svačina tak zůstává stále tou nejjistější variantou. Je dobré mít pod kontrolou, co vaše dítě svačí.

 

Sladkosti ke svačině jsou v některých zemích zakázané

Děti cukry potřebují. Doplňovat je však mohou z mnoha zdrojů. Aby mělo dítě dostatek energie, nepotřebuje mít ve svačinové krabičce sladkosti z reklamy, tatranku nebo banány v čokoládě. Ideální je naopak získávat energii z komplexních sacharidů jako je celozrnné pečivo, ovoce či různé tyčinky z kvalitních surovin bez přidaného cukru. Ve Francii, Belgii či Švédsku platí přísná pravidla týkající se školních svačin a sladkostí. Sladkosti jsou v mnoha školách zakázány a postupem času se ukazuje, že to přináší pozitivní výsledky v podobě menší absence dětí.

 

Ideální je kompromis mezi rodičem a dítětem

Myslíte to dobře a chcete domácí svačinou podporovat zdraví svého dítěte. Ono má však jinou představu. Atraktivní tyčinka nebo sušenka zkrátka vypadá lépe, než 3 sušené švestky v rohu krabičky. O obsahu svačiny se svými dětmi mluvte. Zeptejte se, proč ji nesnědli. Je důležité vědět, zda to nestihli, nebo jim nechutná. Hledejte ideální variantu. Některé menší děti jí velmi pomalu a trvá jim, než rozžvýkají tuhou či suchou svačinu. Plátek nadýchaného toustového chleba se žervé a pár kuliček hroznů bez pecek se jí určitě lépe než celozrnný chléb se salámem a tvrdé jablko. Laďte to společně za pochodu, ať jsou spokojené obě strany.

 

TIPY na obsah svačinové krabičky

  • Zapečené toasty: Obyčejný toastový chléb zapečený s kvalitní šunkou a sýrem má tu výhodu, že se nerozpadne ani nenavlhne. Je odolný a zvládne rozdíly teplot.
  • Wrapy: Tortillu můžete naplnit na tisíc způsobů. Pro školní svačinu však platí pravidlo “méně je více”. Tortilla musí být praktická a pevná. Zapomeňte na ingredience, které z ní budou téct nebo padat. Osvědčenou cestou je namazat tortillu tuhou domácí pomazánkou a obložit listovým salátem.
  • Minisendviče bez kůrky: Měkký celozrnný chléb nakrájejte na plátky, potřete máslem a obložte dle chuti. Okraje odstraňte nožem a vytvořte tak malý čtvercový sendvič. Hned první zakousnutí bude šťavnaté a svačina snězená.
  • Domácí kelímky s pudinkem: Kupované hotové pudinky se šlehačkou a zbytečnými aditivy nejsou vhodnou volbou. Připravte domácí pudink z farmářského mléka a rozdělte ho do malých plastových kelímků s víčkem na závit. Pudink se dobře jí a děti baví.
  • Barevné ovoce a zelenina: Čím méně je budete muset krájet, tím déle vydrží bez újmy. Malá cherry rajčata, mini okurky, borůvky, hroznové víno, meruňka. Plody v celku nebo bobule jsou praktickou volbou, protože netečou.
  • Křupavé snacky Snatts: Pro starší děti mohou být zajímavé různě ochucené křupavé mini chlebíčky či krekry z kvalitních ingrediencí. Vybírejte jen ty pečené a bez palmového oleje a konzervantů. Potěší chuťové pohárky a skvěle se hodí k zelenině, dipům i sýrovým výrobkům. Zkuste například Snatts od značky Druid.
  • Domácí sušenky z ořechů a semínek: Ořechy a semínka je nejlepší zpracovat do formy domácích sušenek. Při jejich výrobě lze zapojit i alternativní mouky jako je čiroková, lupinová, mandlová, cizrnová…Osladit je můžete domácím medem nebo kvalitními alternativami běžného cukru jako je sušená třtinová šťáva “Panella”.
  • Sušené ovoce: Skvělý zdroj rychlé energie a vlákniny. Rozinky, brusinky, fíky, švestky, banány, meruňky, jablka, moruše. Každý plod chutná jinak a je zdrojem mikronutrientů. Sušené ovoce vybírejte v co nejpřirozenější formě. Tedy bez konzervantů a nedoslazované. Pro menší děti můžete zvolit atraktivnější formu tyčinek či pásků ze 100% ovoce.
  • Energetické kuličky: Hodí se především pro děti s náročnějším denním programem. Smíchejte rozemleté ovesné vločky s arašídovým máslem, kakaovým práškem a javorovým sirupem nebo medem. Tyto výživné a syté jednohubky dodají energii na několik hodin.
  • Kapsičky s ovocným pyré: Přichází na scénu, když čerstvé ovoce nemá sezónu. Koupit je můžete od mnoha značek, i v bio kvalitě. V poslední době se objevují i ovocné kapsičky kombinované se zeleninou, např. “Mango-banán-ananas-dýně-mrkev-jablko”. Vždy se podívejte na složení a kupujte kapsičky bez přidaného cukru. Tedy nedoslazované.
  • Vhodně zabalené sýry: Sýr je kvalitním zdrojem bílkovin a vápníku. Do krabičky je třeba zvolit správnou formu. Koupit můžete kvalitní sýr zabalený po jednotlivých kouscích, nebo ho dětem nakrájet na kostičky. Vhodný je tvrdý sýr typu eidam, ementál, gouda. Chutná dobře jak s ovocem, tak zeleninou.
  • Přírodní jogurty: Nejlepší jsou bílé jogurty zrající ve skleničce, které podporují zdravou střevní mikroflóru. Skleničky jsou většinou odolné a vejdou se i do krabičky. Nehodu s prasklým kelímkem a jogurt mezi učebnicemi skutečně nikdo nechce. Pokud doma máte vyvolávače aktovkových bitev a sklo nepřipadá v úvahu, jogurt doma jednoduše přelijte do domácí plastové dózičky.
  • Zdravé tyčinky: Tyčinek je na trhu velké množství. Druh tyčinky vybírejte podle toho, jaký úkol má splnit. Doplnit energii, vyřešit chuť na sladké, zvýšit příjem vlákniny v jídelníčku, zasytit na výletě, doplnit živiny při sportu, sloužit jako zdravá školní svačina? Jezte tyčinky vědomě a čtěte jejich složení a nutriční hodnoty. Brzy poznáte rozdíly. Ideální parametry zdravé nutričně bohaté tyčinky, kterou můžete dát všem členům rodiny a je moderní součástí zdravého stravování jsou tyto:

– Je v bio kvalitě

– Neobsahuje přidané cukry

– Je složená z opravdových surovin

– Seznam použitých surovin je velmi krátký

– Může být i v RAW kvalitě (neprošla tepelným zpracováním nad 45 °C)

– Obsahuje kvalitní základní ingredience jako mandle, rozinky, kešu, kakao, lyofilizované jahody, tygří ořechy, datlovou pastu, drcené kakaové boby, červenou řepu, aronii apod.

– Neobsahuje emulgátory, stabilizátory, umělá sladidla, barviva, konzervační látky, umělé příchutě, zvlhčovadla

– U proteinových tyčinek je vůně a sladkost zvýrazněna jen přírodně např. čekankovou vlákninou či esenciálním pomerančovým olejem

– Proteinové tyčinky obsahují pouze rostlinné proteiny (dýňový, konopný, slunečnicový) a mohou ji konzumovat i lidé, kterým nevyhovuje mléčná bílkovina. Tyčinku lze zařadit do kategorie VEGAN.

 

Parametry zdravé tyčinky splňuje např. sortiment ryze české značky Markol, která nabízí mj. i řadu Tiger bars pro nejmenší děti, ale také řadu protein, raw nebo bio. Koupíte ZDE.

Cílem je, aby si časem děti uměly svačiny připravovat samy a braly to jako běžnou věc. V začátku jim však musíme pomoci, jít příkladem a nedovolit, aby vyhrál jejich spěch či pohodlnost. Kvalitní domácí svačiny podporují zdraví i elán do učení. Tak s chutí do toho.

Článek pro vás, ve spolupráci s českou značkou Druid, připravila lektorka zdravého vaření a životního stylu Ing. Kamila Metzová, autorka webu www.varilamysicka.cz. Všechny produkty seženete na https://eshop.druidcz.com/.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Sterilované houby ve vlastní šťávě krok za krokem

Houby letos rostou opravdu ve velkém. Pokud se vám nechce je sušit nebo zamrazovat, můžete je podusit a zavařit ve vlastní šťávě, což v minulosti byla oblíbená úprava našich babiček. Takto připravené houby zachovají své aroma a to jen za použití soli. Tímto způsobem připravené houby na zimu lze použít na mnoho způsobů.

číst dále ...

Bez poctivých vývarů se v kuchyni neobejdete. Proč se vyhnout bujónovým kostkám?

Bez vývaru těžko uvaříte, tvoří základ mnoha pokrmů a v restauracích by se bez něj neobešli. Co pozitivního nám mohou vývary přinést a na co si dát pozor? Přípravou poctivého vývaru a jeho nejen gurmánskými přínosy nás provede český šéfkuchař Filip Sajler.

číst dále ...

Kuřecí polévka na tři způsoby. Cestujte na talíři a zavítejte do tří různých koutů světa!

S příchodem podzimu a prvních chladných dnů je čas se zahřát nejen v teple domova, ale také na talíři. Co může být lepšího než polévka, která nás prohřeje a navodí příjemnou atmosféru? Dnes vás Drůbežářský závod Klatovy zve na kulinární cestu kolem světa prostřednictvím tří tradičních polévek, které vás zavedou do rozmanitých koutů zeměkoule.

číst dále ...

Šalvěj v kuchyni, koření i lék

Polokeřík šalvěj lékařská – Salvia officinalis se kdysi pěstoval na každé zahrádce. Dnes roste i ve volné přírodě, často zde zplaňuje. V současnosti se pěstuje a přidává do pokrmů, ovšem u nás jen vzácně. V tomto článku se podíváme na pár historických záznamů o tomto koření i léčivce.

číst dále ...

První sládková v historii nošovického pivovaru. Správně hořké pivo Radegast nově vaří Jana Tovaryšová

Sládkovská historie správně hořkého piva Radegast píše novou kapitolu. Poprvé v dějinách má nošovický pivovar svou sládkovou. Jana Tovaryšová se stala sedmou pokračovatelkou sládkovského řemesla v Radegastu od doby, kdy se v Nošovicích v roce 1970 uvařila první várka piva.

číst dále ...

Dýně využijete nejen na Halloween. Jak vybrat tu pravou?

Podzim, to je opadané listí, dlouhé večery, pošmurné počasí, a také všudypřítomné dýně. A je jedno, zda jste fanouškem halloweenských oslav, nebo vás tenhle svátek nechává chladnými. Dýně totiž můžete využít mnoha způsoby – od dekorací až po lahodné výtvory v kuchyni. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.