Příkrmy zavádíme v době, kdy dítě sedí s oporou a dobře koordinuje pohyby hlavou. Je tedy schopné polykat ze lžičky a hustší konzistenci než je mléko.
Minimálně první čtyři měsíce života, u prospívajících plně kojených dětí až šest měsíců, má být dítě živeno výhradně mlékem. Potom následuje přechodné období, během kterého k mateřskému nebo mléku umělému výživy přidáváme kašovité nemléčné příkrmy upravené dle věku dítěte.
Kdy je správný čas k zavedení nemléčného příkrmu?
-
Dítě, které je na umělé mléčné výživě a ukončilo čtvrtý měsíc života, u dítěte kojeného mateřským mlékem a je starší šesti měsíců.
-
Dítě je hladové po více jak 8-9 kojeních denně, či po vypití více jak 900-1000 ml mléka.
-
Dítě přesáhlo hmotnost 6 kg.
Podmínky pro zavádění nemléčného příkrmu:
-
Příkrm podáváme lžičkou.
-
Příkrm nepřislazujeme ani nepřisolujeme.
-
Během 2-3 týdnů nahradíme jednu mléčnou dávku příkrmem.
-
Energetický obsah příkrmu by neměl přesahovat 100 kcal/100 g připravovaného pokrmu.
-
Začínáme jednodruhovým ovocným nebo zeleninovým pyré (banán, brokolice, mrkev, jablko, hruška …).
-
Ovocné šťávy podáváme zásadně zředěné a to až po šestém měsíci, šťávy by mohly podráždit žaludek dítěte.
-
V průběhu jednoho měsíce začneme zavádět vícesložkové ovocné a zeleninové příkrmy, do zeleninových přidáváme maso. Začínáme masem bílým (kuřecí, telecí, jehněčí…), později přidáme maso hovězí a libové vepřové. Do roku dítěte nepodáváme maso rybí, protože hrozí riziko alergie.
-
Jeden druh podáváme 3-4 dny stejný, abychom rozpoznali případné nežádoucí reakce.
-
Do ukončeného šestého měsíce věku dítěte nedáváme lepek (cereálie, mouky, rohlíky, vločky, ovesné kaše …)
-
Od 7-8 měsíce přidáváme mléčný příkrm v podobě bílého přírodního jogurtu. Ochucené jogurty a tvarohy, smetánky atd. zařazujeme nejdříve od jednoho roku dítěte a to především vzhledem k jejich vysokému obsahu bílkovin a tuků. Přírodní jogurt lze však smíchat s ovocným pyré.
-
Od 9-10 měsíce připravujeme příkrmy s kousky, aby se děti naučily žvýkat, vhodné jsou těstoviny, rýže a také luštěniny.
Výhody a nevýhody doma připravených příkrmů
Doma připravené příkrmy mají různorodou chuť a dají se neomezeně kombinovat. Maminky je mohou přizpůsobit individuálním potřebám svým i dítěte. Neopominutelné je i finanční hledisko. Samozřejmě je s nimi více práce jak s příkrmy kupovanými a hlavně trvanlivost je krátká. Většinou vydrží pouze do druhého dne.
Výhody a nevýhody kupovaných průmyslových příkrmů
Hlavní nevýhodou kupovaných konzerv (přesnidávek) je jejich cena a obsah látek zajišťujících dannou trvanlivost výrobků. Také musíme vyzkoušet, zda dítěti ta, či ona přesnídávka chutná. Na jejich obhajobu však musíme říci toto: Průmyslově vyráběné příkrmy mají tu výhodu, že obsahují přesně určené skožení doporučené pro označený věk dítěte, připravují se z biopotravin a hlídaných chovů, pravidelně se testují. Pro svou delší trvanlivost se výborně skladují a skvělé jsou i na cesty.
Zdroje: Leták Kaufland na období 14.2 – 20.2.2009, Výživa dítěte od A do Z (nakladatelství Vyšehrad)