REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vitamín D – nepatříte do skupiny ohrožené jeho nedostatkem?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nedostatek vitamínu D v našich podmínkách není neobvyklý a podle průzkumů jím trpí značná část populace. Přesto jsou určité skupiny ohroženy jeho nedostatkem víc než jiné. Podívejte se s námi, jestli do těchto kategorií nespadáte také vy nebo vaši blízcí.


„Vitamín D potřebují lidé všech věkových kategorií. Na jeho spotřebu se zaměřujeme především v časném dětském věku, v době těhotenství, u seniorů a obecně u lidí, kteří omezují nebo musí omezovat příjem slunečního záření,“ říká MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař Oddělení léčebné výživy ve FN Praha Motol.

 

 

Sportující

Složení stravy je důležitou součástí tréninkového plánu nejen vrcholových sportovců. Ohlídat si dostatek vitamínu D by měli i lidé věnující se pravidelně jakékoliv sportovní aktivitě, ať už jde o víkendovou jízdu na kole, párkrát do týdne posilovna, tenis nebo třeba ob den běh. Má totiž velký vliv na výkon, svalovou regeneraci a snižuje riziko zlomenin.

 

Starší lidé

Kůže během stárnutí ztrácí nejen svou elasticitu a pevnost, ale obsahuje také méně provitamínu D (7-dehydrocholesterolu). Důsledkem toho se snižuje tvorba vitamínu D ze slunečního záření. Dostatek „déčka“ přitom u starších lidí zlepšuje svalovou kontrolu a imunitní reakce, tedy dva důležité aspekty vitálního stáří.

 

Těhotné ženy

Málo vitamínu D u žen v očekávání může mít nepříjemné důsledky jak pro ně samotné, tak pro jejich miminka. Plod je plně závislý na příjmu vitamínu D od své matky. Vitamín D je zároveň spolu s vápníkem důležitým účastníkem procesů vedoucích k vytvoření pevné kostry v průběhu třetího trimestru. Pokud má nastávající maminka vitamínu D nebo vápníku málo, je proces tvorby kostí narušen.

Je prokázané, že děti narozené ženám s dostatečnou hladinou vitamínu D mají v kostech vyšší obsah minerálních látek než děti, které se narodily ženám s nižšími hladinami vitamínu D v krvi. Dostatečné množství přijímaného „déčka“ v těhotenství má kladný vliv na hustotu kostních tkáně u dětí, správnou polohu plodu a optimální tonus svalů.

 

Miminka

Dětská pokožka je jemná a velmi snadno se spálí. Proto malá miminka před sluncem tak pečlivě chráníme. To má ale za následek nedostatečnou tvorbu vitamínu D, která se může projevovat ztuhlostí svalů, lámavostí kostí, sníženou imunitou nebo náchylností k rozvoji autoimunitních onemocnění, například lupénce, alergiím či astma.

Dostatek vitamínu D je pro nás důležitý nejen v prenatálním věku, ale i v dospívání a ve zralém věku. „Nedostatek vitamínu D v časném věku vede k rozvoji křivice, pro pozdější období je to osteoporóza se zvýšenou lomivostí kostí,“ dodává doktor Tláskal.

V případě, že je miminko kojené, může dostatečný příjem tohoto vitamínu zajistit samotná matka. Důležitá je kromě pobytu na sluníčku také strava. Dostatečný přísun tučných mořských ryb 2x týdně (losos, sleď, tuňák atd.) nebo 2 vajíčka obohacená o vitamín D denně (vyzkoušejte Dr. Vejce, obsahují 4x více vitamínu D než běžná vajíčka) vám pomohou pokrýt doporučenou denní dávku.

 

Lidé s oslabenou imunitou

Na vitamínu D tak trochu stojí celý náš imunitní systém. Díky jeho zapojení v imunitních procesech pomáhá jak v boji s virovými či bakteriálními patogeny, tak sehrává svou úlohu také v boji s nádorovým onemocněním a autoimunitními procesy.

Zkoumá se například jeho vliv na zpomalení vývoje roztroušené sklerózy nebo revmatoidní artritidy a mnohé další. Pokud vás tedy trápí časté nachlazení nebo autoimunitní onemocnění, zkuste se zaměřit právě na zvýšení hladin vitamínu D ve svém těle, ať už to bude pobytem na sluníčku nebo potravinami bohatými právě na tento vitamín.

 

TIP – Doplňte vitamín D přirozenou cestou

Vitamin D přispívá v těle k normálnímu využití vápníku a fosforu, udržení hladiny vápníku v krvi, stavu kostí, činnosti svalů, zubů a funkci imunitního systému. Abychom měli vitamínu D dostatečné množství, je dobré ho doplňovat i z potravin. Využijte širokého uplatnění vajec v kuchyni k doplnění chybějícího vitamínu D. Vajíčka Dr. Vejce mají 4x vyšší hodnoty vitamínu D než běžná vejce. K dosažení doporučené denní dávky „déčka“ vám stačí 2 Dr. Vejce.

Zvýšené množství vitamínu D v Dr. Vejce je dáno speciální skladbou krmení.

Cena: 59,90 Kč / 15 ks

K dostání na Rohlik.cz, Košík.cz a v obchodech Kaufland a Billa

Zdroj: www.drvejce.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Nažhavte svůj gril!

Léto patří grilování! Co všechno si kromě masa nachystat, abyste si s rodinou či přáteli užili skvělý den plný lahodných chutí a vůní?

číst dále ...

3 trendy a rychlé recepty na letní party

Čekáte partu přátel nebo chystáte rodinnou oslavu? Je jasné, že chcete všechny co nejlépe pohostit a nakrmit, ale zároveň musíte kromě jídla připravit i spoustu dalších věcí. Následující recepty na rychlá a trendy jídla vám ušetří čas a zajistí perfektní výsledek.

číst dále ...

Léto voní po máku

Léto je v plném proudu a teplé počasí láká posedět na zahrádce či balkónu. Příjemným společníkem může být dobrá kniha, stejně jako netradiční káva s dezertem. Už jste někdy ochutnali makovou kávu? Měli byste, mák je totiž opojná ingredience, která z každého receptu udělá gastronomický zážitek.

číst dále ...

Zdraví, krása, paměť… Co všechno můžete ovlivnit díky správnému jídlu?

Složení jídelníčku výrazně ovlivňuje nejen naši figuru a zdraví, ale i psychický stav, odolnost vůči stresu, paměť či spánek. Podívejte se, jak můžete být díky správnému jídlu fit a cítit se skvěle!

číst dále ...

Jak na perfektní špekáček

Co patří k typickému českému létu? Koupání v rybníku, spaní pod stanem a také táboráky. Vlahé večery jsou jako stvořené pro rozdělání ohýnku a opečení výborných špekáčků. Jenže možná už jste s trochou zklamání zjistili, že ten kouzelný večer u ohně se špekáčkem na papírovém tácku a písničkami hranými na kytaru není takový, jaký si ho pamatujete. On totiž možná ani ten samotný špekáček není takový, na jaký s chutí vzpomínáte ze svého dětství.

číst dále ...

Bylinné drinky Erebos vstupují na trh s novým složením i vizuálem

Značka Erebos představuje novou generaci přírodních energetických nápojů. Na trh uvádí drinky s inovovaným složením, které doprovází redesign obalů a nový web. Pro letošní rok pak značka plánuje rozšířit dostupnost bylinných energetických nápojů na českém trhu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy